Je nám jasné, že právě zažíváte předvánoční shon a zapomínáte odpočívat, ale z terapeutických důvodů doporučujeme na chvilku vypnout, uvařit si hrnek čaje a odebrat se do světa keramických andělů a dalších sympatických stvoření, která vyrábí Markéta pod značkou KeraMKa... A pak nám do komentářů napište, jak se vám tam líbilo :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Hezký den všem. Jmenuji se Markéta, je mi 36 let, jsem šťastnou manželkou a hrdou mamkou dvou úžasných synů. Společně se psem, kocourem, papouškem, želvami a slepicemi žijeme v domečku s velkou zahradou v okrajové části Bohumína (slepice samozřejmě bydlí v kurníku).Jak jste se dostala k tvoření?
Od mala jsem ráda kreslila, malovala a neustále něco vyráběla. S nástupem do první třídy jsem začala navštěvovat základní uměleckou školu a později i keramický kroužek. V době, kdy bylo potřeba si promyslet, kam se bude můj osud odvíjet dál, jsem se rozhodovala mezi zlatnicí a keramičkou. Nakonec vyhrála keramika a já jsem tento obor začala studovat na umělecko-průmyslové škole.
V tomto období jsem poznala svého budoucího manžela a toto seznámení ovlivnilo celé naše životy a postupně i mou tvorbu. Možná na to mělo vliv i to, že jsme hodně cestovali a poznávali tak různé země i lidi. Ve společném bytě jsem měla kruh a malou trucovničku, kde jsem si pro sebe a lidi mně blízké začala tvořit sošky pro radost.

 

Byla jsem zaměstnána v několika keramických dílnách a nabírala zkušenosti a praxi. Ale hlavně jsem postupně docházela k názoru, že tudy cesta nepovede. Pokud mě má keramika někdy živit a bavit, tak musím pracovat sama na sebe.
Když se nám narodil první syn a začali jsme stavět dům, nebylo na keramiku moc času. To se změnilo narozením druhého syna, kdy jsem objevila Fler a po nocích jsem začala tvořit. Práce pro mě byla úžasným odreagováním od běžných „radostí mateřské dovolené“.


Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Mám to štěstí, že se z mého koníčka nakonec stala má práce a můžu se živit tím, co mě baví. Bez podpory manžela a mých rodičů bych si však nemohla tento sen splnit.
Kolik času? I když se snažím co nejvíce času věnovat tvorbě, je to různé. Na jaře a před Vánoci mi na nic jiného už čas nezbývá a keramika se dosušuje všude v domě. Naopak přes prázdniny jsem ráda, když se najde chvilka, kterou netrávím s dětmi nebo na zahradě a keramice se můžu věnovat.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Tvořím hlavně keramiku určenou do zahrady. Mé výrobky vznikají modelováním z ruky a vymačkáváním. Používám šamotové hlíny pro jejich hrubou strukturu povrchu, kterou nechávám vyniknout. Keramika se pak lépe dosazuje do zahrad, ve kterých svým hrubým povrchem splývá a ladí s kamennými prvky a nenarušuje tak celkový dojem. Po čase se může na povrchu objevit patina v podobě různých řas či mechů a keramika tak dostává vzhled stáří.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Někdy mě něco napadne, ale k realizaci se dostanu třeba až za půl roku. Při ranní kávě plánuji, co bych mohla ten den dělat. Někdy mi však v průběhu výroby začne vznikat pod rukama něco úplně jiného, než jsem původně zamýšlela, a z kočky je rázem třeba trpaslík. Asi to tak má být.
Nerada dělám ve stereotypu. Spokojená jsem, když můžu vyrábět zrovna to, na co mám chuť, a netlačí mě termín. Což se mi většinou daří, i když někdy se toho sejde tolik, že opravdu nevím, kam dřív skočit.
Keramika má v sobě rovněž kouzlo konečného výpalu, protože nikdy nevíte, jak to dopadne. Musí se čekat a doufat, že to bude ono. Mám moc ráda ten moment, když se pec otevře.


 

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Vždy, když udělám něco nového, poradím se s mým mužem a dětmi, co oni na to říkají. Samozřejmě velmi důležitý je názor zákazníků, pro které sošky tvořím. Někdy mi přijde odezva na zboží, které si nový majitel vyzvedl a které ho potěšilo mnohem více, než původně očekával, tato skutečnost je pro mne tou nejlepší odměnou.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Obdivuji všechny šikovné lidi, a že jich tady na Fleru je. Když si najdu chvilku, ráda zde brouzdám, kochám se a nakupuji. Mám ráda cínované šperky od Veverkal, pohodlná trika PP STYLE, přírodní keramiku od kittnerky, tajemný, něžný obchůdek Dalet, drátěný krámek Jedelanka a spoustu dalších...

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nebyl by to jeden konkrétní kus, ale pro mě jsou důležití andělé, jelikož každý z nich má svou duši a svého budoucího majitele, na kterého čeká.
Zpočátku bylo pro mě těžké se s nimi v případě prodeje loučit, ale vždy jsem měla radost, když jsem viděla zákazníka spokojeného. Někdy to vypadalo, jako když si opravdu anděl našel svou spřízněnou duši.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Občas, když něco praskne při výpalu (nebo si to sama rozbiji při focení), tak se to stává neprodejným a umístím si to na zahradu. Za ty roky se mi tam už něco nastřádalo a ze zahrady se stává malá galerie. Lidé tak u nás mohou nasbírat i nějakou inspiraci. Ale některé kousky jsou prostě naše a ty nikdy neprodám.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Pokud to jde, tak rádi vyrážíme s rodinou do přírody nebo za sportem, což je pro mě největší odpočinek.
A pak je tu naše velká zahrada, kterou postupně dotváříme a na které je pořád spousta práce.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je pro mě ten, když večer ulehám s dobrým pocitem. Ať už z dobře odvedené práce nebo z toho, že jsme si ho s rodinou naplno užili.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Moc neplánuju, ono se to vždycky nějak vyvrbí. Ale ráda bych si udržela přízeň stálých zákazníků a získala nové.