Mezi výrobky Khaki najdete skoro všechno. Jak tak život šel, naučila se háčkovat dětské čepičky, vyrábět šperky i plést nádherné květinové věnce. Sama se nazývá "multipotencionalistkou" a kromě tvoření se věnuje ještě svým dvěma dětem a focení. Hlavní je se nenudit!

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Pěkný den, jmenuji se Helena Bortlíčková a tvořím pod značkou Khaki. V těchto dnech je to přesně dlouhých 10 let, co s Khaki dennodenně žiju a občas mě tedy pěkně štve svou umíněností a workoholismem, ale prostě už je to moje součást, kterou jen tak nesetřesu. :)

Mám pocit, že v současné době žiju tři paralelní a intenzivní životy místo jednoho, protože mimo tvoření ještě stejně tak ráda fotím, na Fleru mám fotky přírody na profilu Helena Bortlíčková, ale jinak fotím především děti, rodiny a svatby.

No a pak taky hlavně žiju život jedné brněnské mámy dvou malých dětí, která má naštěstí úžasného a moc trpělivého a tolerantního muže, který s ní všechen ten kolotoč v dobrém i zlém už tolik let snáší. :)

Jak jste se dostala k tvoření?
Asi jsem se tak už narodila, protože je to mou součástí odjakživa. :) U nás doma se pořád něco kutilo, pletlo, háčkovalo, drhalo, šilo, pájelo, stavělo… No prostě každý po večerech něco vytvářel. Jsme asi taková rodina kutilů a nadšenců ve všech možných odvětvích, takže všelijaké tvoření bylo vždycky i mou milou a samozřejmou činností. A jsem za to rodičům i prarodičům moc vděčná. I když tedy už za ty roky neumím bez neustálého „štrikování“ a žmoulání nějakého materiálu, který je zrovna na pořadu dne, ani zhlédnout film nebo seriál, že bych se opravdu jen dívala… To by bylo asi fajn zase změnit. :)

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Tvorbu jsem měla dlouhá léta jako svůj koníček a relax při škole, pak při zaměstnání a teď se jí aktuálně věnuji při rodičovské „dovolené“ a jak to bude dál, se uvidí… :)
Každopádně k ní profesionálně přistupuji a věnuji jí každou volnou chvíli, kterou mi děti, muž nebo moje máma, která mi teď s hlídáním dětí moc pomáhá, dopřejí. Někdy je času víc, někdy míň, ale stále dost na to, aby mě to strašně moc bavilo a těšilo a pořád někam dál posouvalo.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Popravdě jsem technik vystřídala už hodně a všechny je mám ráda, takže jsem si o sobě až donedávna myslela, že prostě nevydržím jen u jedné techniky a plácám neustále páté přes deváté, ale prý je na to termín, takový pěkný, multipotencionalita. ;)
Takže to asi jsem. :) Multipotenciál, který se zároveň a i postupně věnuje více oblastem a závidí všem specialistům, kteří se vyhranili, mají všechen čas jen na jednu věc, kterou pilují k dokonalosti a stále neskuhrají, že nestíhají a nevrší doma různý materiál. 
Na gymplu jsem kdysi s naprostou vášní háčkovala a pletla a obdarovávala rodinu, která to pak musela chtě nechtě nosit. :) Na VŠ přišla potřeba vystřídat co nejvíce druhů náušnic a korálů, a když už jsem je všechny neunosila já, díky bohu jsem objevila Fler a nabídla je tu. :)

Pak po večerech po práci mě hned záhy strašně moc bavilo motat náramky na paměťovém drátku, byl to naprostý relax a mé milované kombinování barev. Ale protože náušnic i náramků na Fleru začalo tehdy přibývat ze všech stran, měla jsem zase potřebu zkusit něco dalšího, třeba buttonky do uší a buttonkové brože.
Potom při dětech jsem sbalila všechny korálky a kamínky a po menší pauze jsem se díky dětem zase vrátila k háčkování, uháčkovala jsem jim i kamarádům a pak i dalším zákazníkům spoustu zvířátkových čepic. :)

No a při mateřské dovolené jsem začala víc a víc fotit, s čímž přišla potřeba tvořit si rekvizity na focení, pro miminka, děti nebo focení žen.

Takže jsem si zamilovala plstění zvířátek, pletení různých wrapů a čepiček, až jsem se konečně našla mezi květinami. Až je mi líto, že jsem na to u sebe nepřišla dřív, když odjakživa květiny miluju a mým snem bývalo být floristkou nebo zahradnicí, ale zkrátka až přes své focení jsem propadla tvoření květinových čelenek, věnečků a věnců do vlasů. Tam se zatím moje cesta zastavuje a já si to aranžování a nejen kombinování různých barev, ale i druhů květin a lístků a té vší nádhery strašně užívám.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nápady přicházejí tak nějak spontánně samy od sebe a nejvíc jich přichází s otevřením nového balíku materiálu, ať už květin, vln, kamínků nebo čehokoli. :) Nebo v obchodě s materiálem, miluju všechny brněnské galanterie a korálkárny, obchody s květinami, přehrabovat se vší tou nádherou a vymýšlet už tam, co s čím by se k sobě hodilo a jak bych co zkombinovala… No a peníze za materiál pak jen lítají. O:)
Pak si ty nakoupené poklady večer v obýváku rozprostřu kolem sebe a už jen skládám a kombinuji a jde to tak nějak přirozeně samo. Je to taková moje relaxace a radost.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Co se samotné tvorby týče, tak se většinou řídím svou intuicí a vkusem, ale ohledně samotného procesu podnikání ráda vyslechnu názory své rodiny a přátel. Je pro mě důležitá i každá zpětná vazba od mnohých milých zákaznic, na jejichž přání věnečky často tvořím, a můžu se tak zase posouvat dál.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Jeeeje, těch je. :) Fler je úplná plejáda šikovných, kreativních a inspirativních lidí, které moc obdivuji. Vlastně obdivuji úplně všechny, kteří sem přišli s kůží na trh, protože to není vůbec lehké a stojí to strašnou spoustu úsilí a práce. Nejde jen o to věc vytvořit, to je na tom ta krásná činnost, ale taky ji nafotit, vystavit, popsat, komunikovat se zákazníkem, balit ji a posílat, vést účetnictví, sklad materiálu, neustále se vzdělávat a informovat, protože podmínky všeho se pořád mění… Každý tvůrce je tu x osob v jedné, aby to všechno obsáhl.
Jsem moc ráda, že jsem si tu za těch 10 let s některými i potykala a spřátelila se. :)
Určitě na někoho zapomenu, což mě už teď dopředu mrzí, ale tak prostě zmíním alespoň některé… :)
Vždycky jsem moc obdivovala krásné věci od Papírového bourka a bourek39, pepadany, AMA, Therapy, byRadka, Eire Handmade, Natyris, Vendulky_, Úžasný Mauric, taky jako milovnice sukní a kabelek určitě zmíním šikovné Alet, tmarcelu a Péťaholku, pak krásné fotky od Overtherainbow a Babojky, oblečky na mimi od Bel Enfant, krásné příze od 0negRH a mé děti mají krásné medvídky od blazenost. :)

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nooo, to je tedy těžká otázka… :) Spousta oblastí, dlouhý vývoj… Ale tak jo… Ze své současné tvorby bych asi uvedla malé drobné newborn věnečky ze sušených nebo i textilních a umělých kytiček pro focení miminek, jako je třeba tento. Moc ráda je tvořím. :)

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Šperky a doplňky jsem dřív nosívala ráda, i ty své, které se třeba neprodaly, nebo měly nějakou vadu, kdy mi bylo líto je rovnou vyhodit. :) Mé děti nosí své zvířátkové čepice a na focení využívám věnečky a čelenky a další doplňky, které mi zbydou nebo které si výjimečně vytvořím i sobě pro radost. :) Takže ano, používám a nejsem kovářovic kobyla. :)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
V minulosti lecčemu, ale teď aktuálně volný čas jen tak pro sebe nemám žádný. :) Jako máma dvou malých dětí mám „volno“ až večer a v noci a ten trávím většinou právě tím tvořením a prací na fotkách. Ale pokud mám vše odeslané a odevzdané, tak ráda podniknu s rodinou nějaký výlet, třeba do hor a lesů, jen tak si fotím pro radost flóru a přírodu kolem sebe nebo si zajdu s kamarádkami na kávu/pivo, tyhle radosti si čas od času moc ráda dopřeju. :)

Jak vypadá váš ideální den?
Vstanu bez budíku a bez skákání a křičení dětí kolem, vyspaná do růžova po dlouhatánské noci plné spánku! :) Uvařím si kávu a půjdu rovnou tvořit, protože je krásné světlo a nemusím u toho svítit jak večer. A taky půjdu tvořit do své "dílny", kterou ve svém ideálním dni samozřejmě mám, a tak už nikdy nemusím tvořit na zemi v obýváku. :) Děti si zatím samy krásně hrají kolem mě nebo na naší "zahradě", kterou samozřejmě v ideálním dni taky mám :), a hned, jak se mi na první dobrou všechno podaří vytvořit a zajásám nad rychlou a efektivní prací, si společně s dětmi zahrajeme v klidu nějakou hru nebo upečeme třeba perníčky nebo sušenky.

Pak se vydáme na výlet někam ven, kde si dáme dobrý oběd, čas odpoledního výletu proběhne v klidu a harmonii, všichni vesele šlapou po svých a kochají se přírodou, a tak se vracíme domů příjemně unaveni a s plno zážitky z cesty. Protože si pak děti chtějí zase nečekaně v klidu samy hrát :), zpracuju rychle a efektivně fotky z včerejších asi tak pěti focení, které hned odešlu, ještě ten večer dodělám další svatební fotky a vystavím dnes ráno vytvořené věci, které se hned prodají. :)
Všichni s fotkami mi pak obratem napíší, že je vše ok a nemusím se tím nijak stresovat a můžu to už vypustit z hlavy… :)
Pak udělám dětem k večeři palačinky, protože jsou nejoblíbenější, a mám radost, že jásají a všechno bez řečí sní. :) Po večeři si ještě chvíli hrajeme, a pak děti už v klidu a pohodě uložím, samou únavou hned usínají a my si pak s mužem dáme něco dobrého u filmu a budeme jen tak koukat a odpočívat, vůbec nebudeme pracovat a půjdeme brzy spát. :) No krásné by to bylo, úplně jsem se zasnila. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Naučila jsem se moc neplánovat a brát věci tak, jak samy přicházejí a jak si mě nacházejí… Takže se nechám překvapit, co příští rok přinese. :)

 

Za skvělé fotky k rozhovoru děkujeme Lucii Loučové, Michaele Ptáčkové, KT-photo, Janě Chadimové, Fotografu s kanónem při ruce i samotné Khaki - Heleně Bortlíčkové.