Podle kukudesign je ke tvoření třeba mít neotřelé nápady, trochu vkusu, trpělivosti, pracovitosti, pečlivosti a poctivosti, originality a v neposlední řadě sednout zákazníkovi. Její kabelky a kabelkobatohy vznikly právě díky tomuto přístupu a zákazníkům se líbí. Takže na tom asi něco bude. :)

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Moji rodiče byli výtvarně nadaní a velice kreativní. Kreslení a malování zdědila moje sestra a moje dcera, mě to bohužel minulo, ale bavilo mě všelijaké tvoření z různých materiálů, což podědil můj syn. Šít jsme se sestrou začaly v 15 letech, kdy sehnat bavlněné tričko za 15 korun byl téměř nadlidský výkon. Žádný kurz jsem neabsolvovala, vše vznikalo za pochodu s pomocí Neue mode a Burdy. Časem jsem obšívala celou rodinu a po revoluci si otevřela obchod s dětským zbožím. K šití, které bylo nutností, ale hlavně koníčkem, jsem se vrátila před několika lety, když jsem zjistila, že existuje Fler.

Mám ráda svoji rodinu, zvířata, žížalou počínaje, přírodu, lesy, louky, rybníky, řeky a hory a výlety po nich, hrady a zámky, kopretiny, Krkonoše, Jižní Čechy, Český Krumlov, toulky přírodou, řízení auta, posezení v příjemné hospůdce a svůj šicí stroj. Nemám ráda televizní noviny kromě zpráv o počasí, lidi, kterým velí velké ego, hulvátství a letní vedra. Obdivuju všechny, kteří se starají zcela nezištně o zvířátka nejen v útulcích a cítí s přírodou.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Tvořím klasiku – tzn. šicí stroj, jehla a nit. Nejen, že je to můj koníček, ale baví mě látky. Pro svoji potřebu bych tolik materiálu nikdy nevyužila, takhle si koupím, co se mi líbí, užívám si vzory a materiály, některé i nerada pouštím do světa, a vymýšlím…

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Trochu sleduji módní trendy, abych byla v obraze a nevytvářela babičkárny. V současné době mě oslovila hořčicová barva v kombinaci s černou. Jinak mám ráda všechny barvy, i když na prvním místě mám jednoznačně černou a bílou. Z nich lze tvořit jednoduché elegantní variace, které je možné čímkoli doplnit, a to i v oblékání. Ze vzorů miluju puntíky, proužky, kostky, geometrické tvary a jemná kvítka, což si každý asi všimne. Snad mě oslovily krásné proužkované filmy Karla Zemana. Ráda se podívám na Pinterest, ale nekopíruju.

Zakázková výroba je zajímavá věc, někdy vám ale chybí materiál, který už nikdy nepoužijete. Kvůli jedné zakázce se to finančně moc nevyplatí, na druhou stranu je to někdy super, protože vás to může posunout dál, něco nového vás tak i napadne, může vzniknout nová varianta a nečekané kombinace. Nemám ale moc ráda, když si zákazník chce dodat svůj materiál, je to zodpovědnost, kterou mohu jen velmi málo ovlivnit, někdy může být nepoužitelná kvalita materiálu, příliš velký vzor, který na určenou velikost nelze vměstnat apod. Pokud by výrobek nedopadl dobře, což se díky tomu může stát, tak to by byl průšvih.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Mám malou dílničku přímo v bytě, kde mám spoustu cingrlátek ke tvoření, tam se cítím přímo božsky. A jelikož jsem sova, vyrábím nejraději odpoledne a večer, často i v noci, a taky se mi v klidu a tichu lépe vymýšlí.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není "jen" koníček.
To jsem si uvědomila pár let před důchodem, vždyť přece nebudu sedět nečinně doma a koukat na čtyři stěny, i když dolaďování bytu miluju, a také si vylepšit finanční skóre.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
První moment byl, když jsem přemýšlela, co vyrábět, a najednou se mi v hlavě zrodila úporná myšlenka – šij kabelky! Nešlo to ven. Ušila jsem z čehosi první kousek a nechala kolovat v rodině. Bylo schváleno, ale s tím, že uspět v konkurenci nebude snadné, což mi bylo jasné. Nabilo mě, že hned měsíc po vložení výrobků na Fler jsem začala prodávat. Druhým momentem bylo oslovení zákaznicí, které se líbily moje kabelky, ale kvůli nemocným zádům je nemohla nosit. Na dotaz, jestli nechci šít i batůžky, jsem sedla a půl dne si lámala hlavu, jak to udělat, aby kabelka byla i batoh, až mi nakonec svitlo.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Pyšná nejsem, ale velkou radost mám právě z kabelkobatohu, a velkou radost mám i z kladných a hodně příjemných recenzí a z toho, že se mi zákaznice vracejí a jsou spokojené s funkčností, praktičností i designem mých výrobků.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Nikdy nebylo nic zadarmo, ale když bylo ouvej, přišel nápad, povzbuzení, rada, prostě vzniklo to nejlepší, rozhodně bych neměnila.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Na Fleru je tolik šikovných a vkusných lidiček, až přechází zrak, hodně ráda mám TELLU s jejími půvabnými obrázky a super top nominacemi, wilburrinu a její originální látky, miluju lachtany s naprosto originálními, úžasnými i vtipnými nápady, samozřejmě nezapomenu na parrot home mého syna a fotografie mé dcery na maddi, krásné obrázky od blueprint a její péči o zvířata, JAH, která ale zmizela z dohledu, Brodita, lind, Malované židličky a omlouvám se všem krásným ostatním, kteří se nevejdou.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
S nohama nahoře, s rodinou a vnoučaty, s kocoury na balkoně, touláním po Čechách, třeba v Kutné Hoře nebo na Vltavě s kamarády. A samozřejmě často v Českém ráji, na který se dívám z okna.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Za rok se vidím za šicím strojem ve své dílně s novými nápady, snad se mi podaří doplnit můj druhý profil, který je věnován hlavně dětem. Nápady a rozpracovanost by byly, ale vzhledem k vytíženosti nestíhám. A za deset let… Pokud zdraví dovolí, tak tamtéž.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Na Fler, a vlastně i kamkoli jinam, nelze, alespoň podle mě, jít jen s vidinou peněz, je to dlouhá cesta, i když to nemusí platit u každého. Je třeba mít neotřelé nápady, trochu vkusu, trpělivosti, pracovitosti, pečlivosti a poctivosti, originality, to znamená nekopírovat produkty někoho úspěšného, ale najít si vlastní cestu, a v neposlední řadě sednout zákazníkovi. Pak vše klapne.