Kolik lidí se může pochlubit, že ručně vytvořili a prodali stovky kabelek? Tipujeme, že takových moc nebude. Jenže Tánin alias lajčin talent u kabelek nekončí...

lajka.art

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Táňa a tady prodávám jako lajka.art (převážně textilní kabelky) a lajka.design (hlavně bižuterii a květiny z korálků). Táňa proto, že se rodičům v době jejich největší zamilovanosti (než jsme se se sestrou narodily) velice líbil Oněgin (sestra se jmenuje Olga) – bylo to už před dost dlouhou dobou, hned na začátku druhé poloviny minulého století.
lajka.artA proč lajka? Trochu možná i proto, že jsem ve všech oborech své tvořivosti úplný laik. Touha studovat grafiku či jiný podobný obor byla u mě sice veliká, ale ne každému bylo dáno, aby mohl studovat to, pro co měl předpoklady a co by se mu líbilo. Sudičky mi daly do vínku tvořivost a lásku ke „krásnu“ a to mě nikdy neopustilo. Ale možná to trochu přehnaly, a tak jenom sním o tom, jak by bylo krásné žít několik životů najednou. V jednom bych byla třeba malířka, v dalším fotografka, v jiném bych navrhovala kabelky nebo šperky či zahrady nebo domy. A taky bych mohla žít jeden život, ve kterém bych jen lezla po půdách, hledala starý nábytek a potom mu vracela nový život. Nebo studovala různé rostliny nebo houby a zkoušela je množit a pěstovat. Těch životů by mohlo být ještě víc, v každém bych se určitě nezapomněla dívat kolem sebe, aby mi neuniklo něco hezkého.
To je ale jenom sen. A tak žiji jako každý jenom život jeden a snažím se ho nepromarnit. Teď nejvíc navrhuji a šiji kabelky a ve volných chvilkách navlékám korále – někdy to je šitá bižuterie, ale poslední dobou mi spoustu času zabere příprava druhého dílu knížky o vytváření různých korálkových dekorací. První díl knihy napsala moje starší dcera Klárka a já jsem jen trochu spolupracovala, ale druhá už bude opravdu naše společná.

lajka.artZe kterých materiálu nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději?
Nejraději mám přírodní materiály (nejen textilní, ale i třeba kámen, dřevo), ale pokud to je účelné, nevyhýbám se ani materiálům umělým. Umím nejen šít, ale ovládám třeba pletení, háčkování, paličkování, drhání, různé výtvarné techniky, práci se dřevem, umím vyvrtat díru do zdi, vyměnit pojistky, žárovku, vypínač, navléknout řemen u pračky, zrýt kus zahrady, vypěstovat ekologickou zeleninu, upéct chleba nebo dort, vytočit na hrnčířském kruhu šišatý hrnek nebo třeba vyměnit zámek u dveří.

Jaké materiály a techniky jsou pro vás naopak záhadou?
Jen málo jsem zatím pracovala s kovy, ale není mi to úplně cizí a ráda bych si prohloubila v tomto směru znalosti i zručnost. Pokud narazím na něco, co neznám a co mě zajímá, snažím se tomu „přijít na kloub“.

Jak jste se ocitla na Fleru a jaké tu máte plány?
O Fleru mi řekly dcery a hned mě také zaregistrovaly jako prodejce.
A jaké tady mám plány? Určitě pracovat svědomitě, nezklamat své zákazníky, rozvíjet se a vymýšlet stále něco nového.

Co se vám na Fleru nejvíce líbí a co byste vylepšila?
Fler je krásný obchod, kde mohu sama prodávat a nemusím při tom stát za pultem. A v takto ušetřeném čase můžu tvořit věcičky, které se budou někomu líbit natolik, že si je třeba i koupí. A v tom krásném obchodě se nemusím starat, jestli jde topení nebo jestli před obchodem nerozkopou chodník a zákazníci se ke mně nedostanou nebo kdy mám platit nájem a zda mi majitel domu nedá výpověď, nemusím hledat náhradní prodavačku, když chci odjet na dovolenou, zboží mi nevybledne ve výloze ani se nijak neušpiní při prohlížení zákazníky. Veškerý servis mám perfektně zajištěný a naopak jen sleduji, jak se stále vylepšuje.
A co bych zlepšila? Já jsem tady opravdu spokojená a obdivuji všechny, kdo to tady pro nás zajišťují, protože si umím představit, jak nelehká to je práce. Byla bych moc ráda, kdyby se dařilo udržet určitou úroveň nabídky prodejců a aby se Fler dokázal vyrovnat s nepoctivci – ať už mezi prodejci či nakupujícími.

Co zajímavého jste naposled četla / viděla / objevila na internetu, doporučte.
Mám takovou trochu úchylku – nerada čtu slabé (tedy krátké) knihy. Když se do nějaké začtu, zalíbí se mi a hned skončí, jsem z toho docela nešťastná. „Tlusté“ knihy ale nějak nejdou dohromady s Flerem, protože na ně nezbývá moc času. Mám ráda takové, které jsou něčím napínavé, u kterých se musí aspoň trochu přemýšlet nebo se z nich něco nového dozvím. Mojí oblíbenou je třeba kniha Kena Folletta Pilíře země. A potom knížky o vlivu měsíce na náš život (třeba na růst rostlin), protože jsem sama mnohokrát vyzkoušela, že na tom je dost pravdy a že mi dodržování těchto poznatků může v něčem docela usnadňovat život. A také třeba knihy o astrologii, numeralogii a podobných „vědách".
Z televize znám většinou jen zvuk, protože při zapnuté televizi šiji nebo tvořím z korálků. Internet je fajn, když potřebuji najít rychle nějaké informace – teď na jaře třeba o tom, jaká jsou nová semínka na trhu a co nového mám vyzkoušet na zahradě.

Jak propagujete svoji tvorbu?
Korálkování propaguji na stránkách dcery, ale docela to zanedbávám. A kabelky zatím většinou jen tady na Fleru – možná i z toho důvodu, že jich zatím nestíhám vytvořit víc, než prodávám tady. Ale plány mám, jen je uskutečnit.

Jak si představujete svůj život za deset let?
Já většinou ani nevím, jak to bude za měsíc, co stihnu, co mě nového napadne. A za deset let – to se teď zdá hodně daleko. Ale chtěla bych, aby mě ten dar sudiček nikdy neopustil, abych měla pořád hodně nápadů a chuti do tvoření krásných věcí.

Na co jsme se vás zapomněli zeptat?
Jestli jsem pořád takhle upovídaná? Většinou nejsem, ale když začnu, nějak neumím přestat.