Pokud jste si dnes ke kávě ještě nestihli dát nic dobrého, možná už ani nebudete muset. Zamlsat si totiž můžete očima nad vtipnými miniaturami dobrot, které v podobě šperků vyrábí Soňa alias Larenty. No a pokud vám dnešní rozhovor naopak způsobí ještě větší chutě, pak se předem omlouváme :-)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Soňa, je mi 27 let. Narodila jsem se ve Valticích, ale již 6 let žiju v Brně, kde jsem vystudovala Masarykovu univerzitu a poté tady zůstala. Snažím se brát ze života to, co mi nabízí - krásné věci si pamatovat, špatné zapomenout.

Jak jste se dostala k tvoření?
K tvorbě šperků jsem se dostala při studiu na vysoké škole. Už v dětství mě hrozně bavila plastelína, takže když jsem uslyšela o fimu, musela jsem si hned pořídit startovací sadu a začít modelovat. Poté jsem zkusila pár svých výtvorů vystavit na Fler a kupodivu si je někdo koupil.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
První dva roky jsem tvořila, když mi zbyl čas, a brala jsem to pouze jako přivýdělek při studiu, ale před státnicemi jsem už měla takový odbyt, že jsem se musela rozhodnout, jestli omezit tvorbu a najít si „normální“ práci, nebo založit živnost a věnovat se naplno modelování. Zvolila jsem druhou možnost a jsem za to moc ráda.
Momentálně mám doma svoji dílnu, ve které denně pracuji. Co se týče času, který v dílničce trávím, ten je velice proměnlivý. Přes léto je to několik hodin denně, před Vánoci klidně i 16 hodin denně a stejně je to málo :-) Už asi 3 roky mě tato činnost krásně živí. Mám moc ráda svoji práci.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technika modelování z fima u mě vyhrála hlavně proto, že je neuvěřitelně kreativní, barevná a je to práce soustředěná na detail a na výraz každého výrobku.
Zaměřuji se především na zmenšeniny jídla, které se snažím vytvořit co nejvěrněji, ale zároveň aby byly lákavou extravagantně nepřehlédnutelnou ozdobou.
Vytvářím i šperky v podobě zvířátek, hlavně pejsky, kdy velice oblíbený je styl pecko-náušnic, které se vkládají do uší jako klasické pecky, i když působí jako náušnice. Celek vzbuzuje dojem, jako by zvířátko prolézalo skrz ucho.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Snažím se, aby všechny moje výrobky byly originální a nebyly to kopie výrobků, které už prodává někdo jiný, takže jako první musím mít inspiraci. U mě to funguje tak, že si před spaním položím otázku „co budu zítra dělat?“ A pokud nemám naplánovanou práci na objednávkách nebo zásobách, tak se zasním, co bych mohla vyrobit nového. A protože mám už plnou nástěnku tipů, co zkusit, začnu promýšlet detaily, jak na to a jaké barvy použiju. Další den následuje řada pokusů, dokud se to nepodaří. Jakmile jsem se vším spokojená, zapíšu si poměry jednotlivých barev a výrobek vyfotím. Pak ho můžu nabídnout k prodeji a kdykoli jej znovu vyrobit.

Momentálně mám už takových výrobků přes 500, kdy se snažím mít od každého alespoň pár kousků v zásobě, abych je mohla co nejdříve odeslat zákaznicím. I když mě práce na nových výrobcích láká, přece jen je časově náročná a objednané výrobky mají vždy přednost.

  

 

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Jako první se zeptám na názor mého přítele, který mi na rovinu řekne, co si o tom myslí, i když většinou se mu to samozřejmě líbí :-) Pak se řídím názorem mých zákaznic, kdy mi napíšou, co by se jim líbilo nebo co zlepšit. A samozřejmě poznám, jestli je výrobek dobrý tehdy, když se dobře prodává.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám jich ráda opravdu mnoho, můžu začít od Natyris, která šije úžasné harémovky, které parádně sedí. Dále janka veselá, od které mám překrásnou duhovou sukni se šátkem. Nedám dopustit na ledvinové pásy a tepláčky od pommmenka, originální ceduli na dům od keramikárna, malované hrnečky od Maryška Ryška a pro život v harmonii tělové svíce od anickasuplicek. Dále je několik autorů, které mám ráda pro jejich pozitivní přístup, svými komentáři rozveselují Fler ,a to jsou pro mě Poštoranka, D.FELIX, Vesn@, MyLittleFeltArt, lenex, Alabastra, Majda... a Hanka72 – moc díky holky :-)

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi by to bylo linecké cukroví, protože vyjadřuje krásnou tradici českých Vánoc. Hodně lidí mi řeklo, že je vůbec nerozezná od toho pravého, takže z toho mám opravdu velkou radost. Myslím, že je to jeden z mých nejzdařilejších výrobků, protože na Vánoce se prodává opravdu velmi dobře.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky nosím jen velmi zřídka, mnohem raději je vidím na někom jiném :-) Nic mi neudělá větší radost, než když potkám cizí holku ve městě, kterou zdobí náušnice ode mě.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Právě jsme dokončili stavbu baráčku, který nám trval 3 roky, takže volného času moc nebylo. Ale když se chci uvolnit, miluju výlety, procházky, jógu, pilates, zumbu, koukání na filmy a čtení knih. Navíc nesmím zapomenout na naše miláčky, máme doma tři kočky a dva pejsky, kterým se ráda věnuji…

Jak vypadá váš ideální den?
Hezká otázka :-) Zrovna teď v sobotu plánuji jeden takový ideální den mít. Takže ráno začít kávičkou s domácím koláčem, pak vyrazit na výlet s přítelem a s našimi fenečkami Belou a Rozárkou na kole anebo pěšky. Po cestě nejlépe narazit na nějaká zvířátka, pak navštívit třeba hrad a večer posedět v nějaké hezké hospůdce. Doma pak už jenom pomazlit kočky a ideální den může být u konce :-)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Tyto Vánoce bych ráda uskutečnila i živý prodej na Vánočních trzích v Brně, s jehož organizací mi pomůže přítel. Neplánuji žádnou velkou změnu, jsem se svým stylem práce spokojená. Celý den si v práci hraju a dělám to pro radost. Většina roku je klidná, i když od října do Vánoc musím zatnout zuby a pracovat skoro nepřetržitě, protože objem objednávek je v tuto dobu neuvěřitelný. O to víc si pak užívám vánoční pohodu a klid s rodinou a volnější leden, kdy vyrážíme na dovolenou.