Pod značkou Le-Mi šije a prodává módu, která je skoro až francouzsky šik, a přitom už z fotografií víte, že je dokonale pohodlná. Přesně, jak sama říká, v jejím oblečení se dá vyrazit prakticky kamkoli – do města, do kavárny, na koncert a zároveň se nebojíte sednout si v něm s prckem na písek, zatoulat se do lesa, natáhnout se do trávy anebo se rýpat v záhoncích na zahrádce. Jsme rádi, že prostřednictvím dnešního rozhovoru máme možnost poznat Lenku Miczkovou o něco víc...

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jmenuji se Lenka Miczková a své produkty prodávám na Fleru pod značkou Le-Mi. Žiji a tvořím v malé vesničce Hajany u Brna. Doma mám dva úžasné kluky. Svého syna Jakuba a báječného muže, který je mi velkou oporou. Jsem tichý introvert, který si nejraději zaleze do své dílny, do svého světa plného tvoření.
Mám ráda staré věci, módu našich babiček a prababiček, staré skříně plné voňavých pokladů.
Tvořím prakticky od mala. Asi v osmi letech mě máma naučila šít na šicím stroji a od té doby jsme s mou starší sestrou oblékly všechny panenky do našich modelů. Pak přišly na řadu panenky Barbie a nakonec já. Chtěla jsem nosit něco svého, osobitého, co se liší od masové produkce módních řetězců. Uvědomila jsem si, že cennější je mít v šatníku pár věcí, na které nedám dopustit a mohu je nosit do roztrhání, než mít skříň plnou neosobního oblečení.

Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu textilní v Brně a pak nastala léta tápání a hledání. Příliš jsem nedůvěřovala svým vlastním schopnostem a možnosti uspět ve výtvarném světě, a tak jsem se vrhla do dalších studií a řadu let jsem strávila v profesi, ve které to zkrátka nebylo to pravé. Již tehdy jsem začala prodávat své první výrobky na Fleru. Toto nadšení pro tvoření mne stále více pohlcovalo... Pak přišla rodičovská dovolená a s ní určité zastavení a více času na přemýšlení, tvoření a ponoření se sama do sebe, a otázka, zda až malého špunta vypustím do školky, se chci vrátit ke své bývalé profesi, která mne zcela nenaplňovala. Anebo zda sebrat odvahu a pustit se do nejistého podnikání naplno. Uvědomila jsem si, že to zkusím buď teď, anebo nikdy. Jen díky úžasné podpoře a pomoci mého muže jsem se šití začala věnovat na plný úvazek a teď se vezu a s napětím a vzrušením čekám, kam se to celé bude ubírat.

  
 

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Šiji nejraději ze lnu a z přírodních materiálů. Len mám ráda pro jeho hebkost, měkkost, pomačkanost a starobylý vzhled. Ráda své modely zdobím krajkami a strojovou výšivkou, které evokují dávno zašlé časy a připomínají babičkovské šatníky. Chci vytvářet oblečení, které je především pohodlné a ležérně elegantní. Oblečení, ve kterém se dá vyrazit prakticky kamkoli – do města, do kavárny, na koncert a zároveň se nebojíte sednout si v něm s prckem na písek, zatoulat se do lesa, natáhnout se do trávy anebo se rýpat v záhoncích na zahrádce. Tvořím pro lidi, kteří nepodléhají módním trendům, jsou sví a autentičtí.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Inspiraci čerpám do značné míry v historii a v módě 19. století a začátku 20. století. Inspirují mne další tvůrci na Fleru a ráda brouzdám po sociálních sítích. Samotný materiál a látka jsou pro mne vždy velkou inspirací. Jakmile dostanu do ruky nějaký pěkný kousek látky, hned mě napadá, co vše úžasného by se z něj dalo vyrobit. Baví mě dělat hlavně vlastní věci a modely podle své představy. Nejraději šiji na přesné míry, které mi zákaznice dodají. Těší mne pocit, že šiji pro konkrétního člověka a také mám větší jistotu, že model bude dobře sedět a zákaznice s ním bude maximálně spokojená. Ráda se svými zákazníky komunikuji, vyslechnu si jejich přání a požadavky, kterým se snažím vyjít maximálně vstříc. Pokud zákaznice přijde s inspirativním nápadem, který je v souladu s mou koncepcí, ráda jej realizuji.

  
  

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Nejraději pracuji v mé malé dílničce, když dům utichne a nic mne neruší v mé práci.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není "jen" koníček.
V okamžiku, kdy jsem zjistila, že je o mé zboží zájem a že se líbí. S rostoucím počtem zakázek jsem si uvědomila, že to, co dělám, má perspektivu.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo? 
Zlomovým bodem bylo objevení Fleru. Nalezla jsem zde místo, kde se dá velice snadno začít prodávat a prezentovat své zboží. Inspirovali mne ostatní prodejci, kteří byli úspěšní. Založit si obchůdek na Fleru bylo velmi snadné a uživatelsky příjemné. Po vložení svého prvního produktu jsem s napětím očekávala, kdy si jej někdo koupí, a postupně mne to motivovalo vytvářet další a další výrobky.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Mám několik hodně oblíbených věcí, ale pokud bych měla zmínit jeden svůj výrobek, který mě skutečně těší, pak je to asi halenka s řasením. Zcela odráží můj styl. Je něžná, romantická, ležérní a pohodlná a je lehce šmrncnutá starými časy. Myslím, že v kombinaci se šedou sukní a Pálavskými vrchy v pozadí se opravdu povedla. Ty fotografie mám hodně ráda.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Stále se cítím být spíše na počátku své kariéry. Věřím, že věci tak, jak měly přijít, přišly, a nedovedu si představit, že by to mohlo být jinak.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Na Fler se ráda chodím těšit i nakupovat. Od Canafé mám doma v šatníku pár perfektně padnoucích stylových kalhot, u Wilde si kupuji peněženky, by Caldero mě nadchla svými něžně romantickými modely zasazenými do nádherné přírody Jeseníků a její oblečení pro děti je kouzelné jak v jemných detailech, tak v originálních aplikacích.
ingK mě zase baví svojí barevností, hravostí a krásnou ztřeštěností.
Rouz-handmade by ŽN je všestranná výtvarnice tvořící rafinované textilní doplňky, něžné náušničky, korálkové náhrdelníky a tutu sukýnky a umí svou tvorbu s citem prezentovat.
montek mě nadchla nejen svými šatičkami, ale i životním stylem a životní filozofií.
Nemohu nezmínit tvorbu své drahé sestry, jíž jsem velkým fanouškem, a která tvoří patchworkové textilní dekorace a doplňky. Její obchůdek najdete pod názvem pecimaci.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Nejraději jsem se svými kluky. Podnikáme výlety na kole, po hradech, po lesích, chodíme do muzeí anebo jen blbneme na zahradě. S úžasem sleduji pokroky svého syna, jak se každý den učí nové věci a jak je čím dál šikovnější.

Když mi vyjde chvilka, moc ráda si jdu zaběhat do okolních lesů a do krásné přírody přírodního parku Bobrava, který máme kousek od domu. Běžím a poslouchám jen šumění lesa, zpěv ptáků a občas potkám nějakého toho zajíce či bažanta. Nádhera. Zahrádka je také moje velká záliba. Z holé, rozbahněné pláně jsme vybudovali zahradu se stromy a plnou kvetoucích keřů a květin, které jsou od jara do podzimu obsypány včelami a hmyzem. Těší mě představovat si, jak zahrada bude vypadat za pět nebo za deset let, až se všechno ještě víc rozroste.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Přála bych si, aby mne ani za rok ani za deset let neopouštěly nápady a inspirace, a aby mi zákaznice zůstávaly věrné. Budu ráda, když se budu moct věnovat své tvorbě stejným způsobem jako nyní.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Mějte rádi své zákazníky a hýčkejte si je. Dbejte na maximální kvalitu použitého materiálu a řemeslného zpracování vašich výrobků. Zklamaný zákazník si u vás podruhé již nenakoupí a neudělá vám dobrou reklamu. Také se snažte o co nejlepší možnou prezentaci svého výrobku jak po výtvarné stránce, tak z hlediska kvality fotografií. Je to z velké části kvalitní fotka, která vám výrobek prodá.