Miluje prý pestré barvy a vůni dřeva. Tak to má potom Lenka Pöselová velké štěstí, že se přesně tyto dva atributy snoubí v její tvorbě a zároveň největším koníčku. Pohled na její roztomile barevné dřevěné výrobky podle nás umí skoro zázračně zlepšit náladu. Doufáme a věříme, že stejný pocit budete mít i z dnešního rozhovoru s Lenkou :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Lenka Pöselová, narodila jsem se roku 1980 a žiji v malebném městečku Jablonné nad Orlicí v podhůří Orlických hor. Jsem životní optimista, nenávidím lež a přetvářku, neznám nudu a miluji čas strávený mezi štětci a barvami.

Jak jste se dostala k tvoření?
Již jako malá jsem se probírala pastelkami a pery mé maminky, která mne naučila základům různých technik, ze kterých časem vzešla má nejoblíbenější malba akrylovými barvami. Ráda mám také kresby tuší, které koloruji akvarelovými barvami.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Po studiu na Střední a vyšší zdravotnické škole jsem začala pracovat jako zubní technik. Této profesi se věnuji již patnáctým rokem a zatím nepřišlo to definitivní rozhodnutí vyměnit druh obživy, neboť obojí mne nesmírně baví a naplňuje. Tvořím tedy večer po práci a každou volnou chvíli.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
To, že maluji na dřevo, má na svědomí zřejmě můj tatínek, u jehož ponku v dílně jsem trávila volná odpoledne, objevovala pilky, rašple, pilníky a šmirglpapíry a "opracovávala" kousky prkýnek. Postupem času jsem si nakoupila barvy a už jsem se v tom vezla a nemohla přestat. Tyto časy mi připomíná má úplně první malovaná krabička na lahvičky s barvami, kterou mám stále na očích na poličce.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Neřekla bych, že ten průběh je typický. Pokaždé ta myšlenka vznikne nějak jinak, v úplně odlišných situacích. Někdy je to nápad, někdy zážitek, někdy sen, často pouhý pohled z jedoucího auta. Ten pak zraje a mění se i dlouhé týdny.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nikoho takového nemám. Vždy posuzuji svým citem, zda je dílo zdařilé. Pokud mám jen maličkou pochybnost, výrobek zůstává ukryt před zraky mých blízkých i veřejnosti. Vystavuji jen kousky, o kterých jsem já sama stoprocentně přesvědčená.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Ze svého "dřevěného" oboru bych se zmínila o eMBé, která je nejen nesmírně šikovná, ale navíc je úžasný člověk. Další pracovitou a velmi milou ženou je Drátule. Z uživatelů, které bohužel neznám osobně, se mi moc líbí tvorba Mimapaint, jitkita nebo heda design.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Vybrat jeden výrobek je těžké. Pro všechny mám svým způsobem slabost. Nejspíš by to ale byla Sbírka panenek, která je novinkou v mé nabídce a kterou se chystám vyrobit v několika tematických verzích, přičemž každá bude, samozřejmě, naprostý originál.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ze svých šperků nosím nejraději náušnice a oblíbené mám květované náramky. Malované krabičky používám hlavně v ateliéru a po celém domě visí mé obrazy. Kovářovou kobylou tedy rozhodně nejsem.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
To pro mne není dobrá otázka, protože já ve volném čase tvořím. Utíkám za barvami, jakmile je to možné, nejraději v noci, když všichni spí - to se to maluje!

Jak vypadá váš ideální den?
Brzy ráno si uvařím kávu a řežu, brousím a maluji celý den. Večer, abych si odpočinula, sednu k malířskému stojanu a u ohromného plátna a pátého hrnku kávy do noci relaxuji.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Tak příští týden si už určitě uklidím pracovní stůl, a co přinese příští rok, to teprve uvidím. Rozhodně bych chtěla dokončit několik rozpracovaných projektů, které budou k mání i zde na Fleru, a zrealizovat věci, které nosím prozatím jen v hlavě.