Bubny víří, krev se vaří, adrenalin stoupá. Vášnivá hudba podněcuje lidi k tanci. A nad vším se nese hlasitý zpěv. To je scéna, kterou můžeme vidět nejen napříč žánry a kontinenty, ale i letem proti proudu času. Hudba je jedním z nejstarších oborů lidského konání. Zprostředkovává komunikaci, nabízí zábavu a má terapeutické účinky.

Pojďme tedy na výpravu za hudebními nástroji, které provázejí člověka už dlouhá tisíciletí - za etnickými nástroji. Čepice a šály můžete tentokrát s klidem nechat doma. Nahlédneme sice do různých končin světa, ale zima nám při putování za pradávnými rytmy rozhodně nebude.

BONGO | Uyo Itcho

 

Ve víru bubnů

Lidský hlas a jednoduché rytmické nástroje patrně patří mezi nejstarší hudební techniky. Není nic lehčího, než vzít do rukou dva předměty, tlouci jimi o sebe a dělat muziku. Rytmus je vlastní nám všem, neboť všichni máme srdce, které bije.

V jednoduchosti je krása

ozvučná dřívka - claves | radomil

Claves - jeden z nejjednodušších hudebních nástrojů
Jejich obdobu nalezneme téměř u všech etnik, tradičně je využívá kubánská, brazilská a africká muzika.

Kromě ozvučných dřívek jsou v etnické hudbě často využívána chrastítka a hrkátka. Buď jde o uzavřenou nádobu naplněnou jemným sypkým materiálem (drobné kamínky, úlomky škeblí a mušlí, suchá semena apod.) nebo svazky ozvučných přírodnin (skořápky ořechů, škeble, korálky apod.). Typickými chrastítky jsou například známé rumba koule nebo maracas (chrasticí vejce).

Oříškové chrastidlo | PROUTEK chráněná dílna

Jednoduché ořechové hrkátko, jehož obdobu nalezneme u většiny přírodních národů.

"KOCOUR MOUR" - dřevěná rumbakoule | CHTÍTMÍT

S lehkou nadsázkou by se dalo říci, že čím více různých druhů claves a chřestidel, tím lépe. Více hráčů a více materiálů vytvoří bohatší a barvitější muziku. Nebojte se tedy vybavit množstvím těchto jednoduchých nástrojů. V případě společné hry je rozdejte všem, jejichž ruce jsou prázdné. A nemají-li volné ruce, nevadí. Hrát lze i nohama.

Ořechy co rády tančí | Dřevěná Krysa

Chrastítka často spatříte na nohách nejen indiánských tanečníků a tanečnic. Odvážnější mohou použít místo ořechových skořápek rolničky. Znějí také báječně.

TIP:
Vyrobte si vlastní chrastítka. Vezměte plastové nádobky z kinder vajec a naplňte je různými sypkými materiály (rýže, červená čočka, drobné korálky, kamínky, apod.) - čím více druhů vás napadne, tím lépe. Každé vajíčko naplňte z cca 1/3 - pokud naplníte některé více a jiné méně, také budou znít trochu jinak. 
Dáváte-li přednost tlumenějším zvukům, obalte naplněné vajíčko ovčím rounem a pomocí techniky mokrého plstění zaplstěte. Ochráníte je tím i proti nechtěnému vysypání.

Dešťová hůl | Hana Zvéšková

Dešťová hůl je rituálním nástrojem, který se poprvé objevuje u Aztéků. Při překlápění vydává lahodný zvuk připomínající déšť. Tradičně se vyrábí z kaktusu (dutého a sluncem vysušeného; trny jsou nejprve odstraněny a posléze zabodnuty dovnitř jako hřebíky) vyplněného drobným sypkým materiálem. 
Dešťová hůl se používala a používá při rituálech přivolávajících déšť. Dnes ji běžně uslyšíte například ve folkových písních.

S rámem i bez

Bubny jsou základem nejen etnické hudby. V různých formách je nalezneme snad u všech přírodních národů. Používaly a používají se nejen jako hudební doprovod, ale také k různým šamanským rituálům, při meditacích i jako komunikační prostředek.

V zajetí darbuky | Rojanka

Tradičním materiálem používaným při výrobě bubnů je kůže (často kozí, oslí, jelení, klokaní a další), která se napíná přes korpus (tradičně dřevěný nebo keramický). V dnešní době jsou k sehnání i etnické hudební nástroje vyrobené z moderních materiálů - namátkou plasty, laminát, karbon, kompozitní materiály a samozřejmě kov.

Bubínek!! | PROUTEK chráněná dílna

Damaso je malý otočný bubínek na obou stranách potažený blánou a se dvěma korálky.  Tradičně se využívá při šamanských rituálech.

Širokou skupinu etnických hudebních nástrojů tvoří rámové bubny. Jsou nejstaršími kůží potaženými bubny, které známe a které člověk vyrobil. Nalezneme je u přírodních národů různých kontinentů. Jsou jedním ze stěžejních prvků irské lidové muziky a neobejde se bez nich ani arabská hudba. Poznáte je snadno - jejich průměr je větší než hloubka.

Buben - gong/hovězí kůže/obruč | Rafief

Rámové bubny se často používají při duchovních a šamanských rituálech. Velké bubny bývají doménou mužů, ženy zpravidla ovládají menší nástroje.

Jakkoli se to nemusí zdát pravděpodobné, bubny nabízí širokou škálu různých zvuků a tónů. Například tradiční africké bubnování je charakteristické svou zvukomalebností, proplétáním rytmů a využíváním široké škály tónů. Hráči při něm hrají na bubny různých tvarů i velikostí doplněné o dřívka (claves), chrastítka i zvonce.

Bubeníčka | WNT

Africké rytmy jsou vskutku podmanivé. Není proto divu, že získávají stále více příznivců po celém světě. Na první poslech se může zdát, že jde o náhodnou improvizaci, ale není tomu tak. Africké bubnování má svá jasná pravidla.

 

Tón za tónem

Hudební produkce by bez melodických nástrojů byla neúplná jako bramboračka bez brambor. Stejně jako u rytmických nástrojů jsou i melodické nástroje, které nalezneme napříč rozmanitými etniky. Patrně nejčastějšími jsou flétny a píšťaly. Ty doprovází člověka od pradávna.

Koncovka "Den a noc" - C | ReiRa

Koncovka je jedním z nejjednodušších dechových nástrojů. Ovládá se pouze dechem. Přesto na ni lze zahrát celou škálu různých tónů.

Flétny k muzice přírodních nástrojů neodmyslitelně patří. Mezi archeologickými nálezy jsou flétny kostěné, tradičním materiálem je pak dřevo. Dále pak nalezneme flétny keramické i kovové.

Panova flétna Premium 19G | Panex

Panovu flétnu si dnes často spojujeme pouze s jihoamerickou indiánskou hudbou. Jedná se však o jeden z nejstarších hudebních nástrojů. Její název pochází ze starověkého Řecka.

Klasikou etnických dechových hudebních nástrojů je didgeridoo.  Tento nástroj pochází ze severní Austrálie. Tradičně se vyrábí z tvrdého dřeva (ve své domovině pak obzvlášť z eukalyptu; původně šlo o termity vyžraný dutý kmínek eukalyptu s náustkem ze včelího vosku). Nástroj vydává charakteristický zvuk a původně doprovázel rituální tance a zpěvy. Dnes se nástroj používá v mnoha žánrech a pronikl doslova do celého světa.

Didgeridoo | drevohraje

Ačkoliv je dnes nástroj znám pod jménem didgeridoo, je to jen jeden z mnoha lokálních názvů.
V Austrálii bylo didgeridoo nástrojem určeným výhradně mužům.

Hlas duchů neboli čaringu si nejspíš většina lidí vybaví z filmu Krokodýl Dundee. Tamní hrdinové ji používali jako "telefon". Čaringa je prastarý nástroj, jehož obdobu nalézají archeologové po celém světě. Nicméně nejvýrazněji se prosadila (společně s didgeridoo) v Austrálii, kde ji tamní domorodci používali pro komunikaci na velké vzdálenosti a také při oslavách a iniciačních obřadech.
Kromě Austrálie používali čaringu také lidé v antickém Řecku, původní obyvatelé Severní i Jižní Ameriky a dochovaly se nálezy i ze Skandinávie.

ČARINGA - mluvící dřevo červené potisk | Los Bukos

Čaringa vytváří charakteristický zvuk, který se nese velice daleko (zejména v noci). Její první nález je datován do doby 17 tisíc let před naším letopočtem a pochází z Ukrajiny.

Založit šíp, napnout tětivu, zamířit a vystřelit... Co se to ozvalo za zvuk? Tak nějak mohl náš prapředek přijít na to, že napnutá struna vydává tón. A položit tak prazáklad budoucím strunným nástrojům. Princip harfy (jednoho z nejstarších hudebních nástrojů vůbec) vychází právě z luku.
Dnes je luk možná neprávem opomíjeným nástrojem. V moderní ethno a world music se v širším měřítku neprosadil. Přesto stojí za zmínku. Už jen pro svoji dynamiku a netušené herní možnosti.

jeskynní lovci - sada 3 ks razítek | š.m.i.k.

Kromě drnkání lze na luk hrát i paličkou (nebo třeba obyčejnou lžící). Hráč tluče do tětivy a tón moduluje jejím napínáním nebo ohýbáním těla luku.

 

Naladěno

Hudební nástroje rozhodně patří mezi zajímavé rukodělné výrobky, i když jsou mezi nimi někdy neprávem opomíjenou popelkou. Lidstvo provází již od dávných věků. A jelikož se historicky jednalo a v řadě kultur dodnes jedná o rituální předměty, věnovali lidé jejich výrobě značnou péči. Není tedy výjimkou, že mezi tradičními etnickými hudebními nástroji nalezneme vskutku umělecká díla.

Abyste si však doma vytvořili zajímavou hudebně dokreslenou atmosféru, nemusíte hned kupovat letenku do exotických krajin. Stačí se porozhlédnout po Fleru a vybrat si. A pokud se chcete sami podílet na výrobě nějakého nástroje a nevíte, jak na to, není nic snazšího. Zkuste si třeba smontovat panovu flétnu:

Panova flétna - stavebnice | krabičky crafty

 

Úvodní obraz: Totemový tanec (pastel) od magdau