Pod značkou Lollipop Kids na Fleru najdete autorku ručně šitých látkových panenek. Sama má dvě holčičky, a tak dobře ví, co děti ocení. Svými etno kolekcemi a panenkami navíc pomáhá šířit hodnoty jako tolerance a respekt k různosti mezi malé děti. Chcete se seznámit? :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Je mi 43 let, jsem vdaná. Mám dvě děti – Sáru a Martu. Na některých mých produktových fotkách je můžete i vidět. Už osm let žiji v Mníšku pod Brdy.

Vystudovala jsem ekonomický směr (logistiku a management) a vyzkoušela několik zaměstnání spojených s tímto oborem. Asi nejdelší dobu jsem pracovala v pražské firmě zabývající se pronájmy nemovitostí, kde jsem se věnovala i interiérovému designu a zjistila, že být kreativní je to, co mě baví.
Vždy jsem ráda šila. Jako malá na panenky, pak na sebe, později i na druhé. Asi rok jsem navrhovala modely pro jeden butik v Brně. Pak přišla Praha. Ta už bez šicího stroje. No a pak děti.
K Vánocům 2012 jsem holkám koupila dvě háčkované panenky (dodnes je používám jako modelky) a ty neměly žádné šaty. Takže když konečně Sára s Martou večer usnuly, já vytáhla stroj a šila… A stroj už jsem neschovala. :-)

 

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano. Od letošního roku se věnuji pouze mé tvorbě pod značkou Lollipop respektive zde na Fleru Lollipop Kids.
Jsem na volné noze. Takže někdy pracuji 18 hodin denně, někdy jen 3 hodiny a někdy vůbec. Na druhou stranu, každý den volna je vykoupený dny, kdy nestíhám a pracuji ve stresu do noci. To nemám moc ráda.
Pracovat rukama v dnešní době beru jako velký luxus.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Začínala jsem s oblečením pro panenky. Teď hlavní část mé tvorby tvoří látkové panenky – Etno kolekce, řada Geometric a Dvojité panenky.

Šiji z bavlněných látek, většinou české výroby. Panenky šiji v jednoduchém až minimalistickém stylu. Vše je co možná nejméně komplikované a zdobené, založené hlavně na vzoru použité látky. Omezené možnosti výběru látek mě přiměly i k návrhu vlastních vzorů. Pro řadu Geometric jsem se odhodlala a nechala si vyrobit látky v barevném a černobílém provedení. Vyšlo to a mám z toho velkou radost.

Díky digitálnímu tisku vzniká i řada panenek Littles by Niñasilla, kterou tvořím ve spolupráci s španělskou malířkou Niñasilla. V tuto chvíli je již na světě Frída, Van Gogh a Dalí.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
O nových produktech přemýšlím už při šití těch současných. Pro vznik nového výrobku musím najít hlavně čas.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Po pravdě nemám. Pracuji sama a určitě chci u toho zůstat. Dělám věci tak, jak je chci dělat já. Ale věnuji se tomu již nějaký čas, živím se tím, a tak reakce a poptávka mých zákazníků a odběratelů postupně posouvá moji tvorbu určitým směrem.
A pak jsou tu výstavy a odborná veřejnost. Možná tím, že jsem samouk, je to pro mne o to víc důležité. Třeba to, že moje Etno kolekce byla vybrána na výstavu Designéři dětem, byla pecka.
A pak je tu i názor manžela a dětí, že už by to stačilo a mohla bych chvíli zas dělat něco jiného. ;-)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Zde na Fleru je spousta tvůrců, jejichž práce se mi líbí. Některé mám v oblíbených, jiné sleduji na sociálních sítích nebo je potkávám osobně. A hlavně, měla jsem to štěstí, že jsem se znala s Katkou alias Katchi. Od ní jsem se vlastně o Fleru dověděla.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Mám ráda svoji Etno kolekci panenek, nejvíce Azizu a Phuong Loan. A pak panenku Spím/bdím Geometric. Spojuje překvapení dvojité panenky a použití mých vlastních látek.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
První šatičky a panenky jsem šila pro mé děti a holky je stále mají. Jsou to vlastně takové prototypy, první pokusy a je to na nich vidět. Moc se k nim už nehlásím, ale holky je mají rády a nechtějí je dát pryč.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Klasika. Sportuji (běhám, kolo, lyže), dům a zahrádka. A pak cestování. Dříve jsme cestovali hodně po světě. S malými dětmi pak jen po Evropě. Ale loni jsme už holky vzali do severní Afriky a letos plánujeme Asii. Nejspíš Vietnam nebo Srí Lanku nebo Thajsko. Uvidíme. Těším se moc.

Jak vypadá váš ideální den?
Je to pondělí. Ne to pondělí teď o prázdninách. Ale pondělí ve zbytku roku. Děti ráno odejdou do školy a já začnu pracovat. Podle plánu. Plánu, co jsem si o víkendu vymyslela. Takže pondělí podle plánu, úterý většinou ještě taky a pak se plány začnou hroutit a měnit…

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Mám jich hodně. Uvidíme, pro které najdu i čas. Chtěla bych si nechat vyrobit vlastní látky pro Etno kolekci. Mít tak vše v jednom stylu a moci přidat i další etnika. To by bylo super. Ráda bych vyrobila další čtyři postavy řady Littles by Niñasilla.
A pak hlavně buduji svoji novou dílnu. Z podkroví garáže, jak jinak. Na tu se moc těším. Je tam zatím spousta práce, ale už teď, když jsem v té rozbourané místnosti, mám pocit, že právě pro tento vlastní prostor všechno dělám.