Že muži a kabelky nejdou dohromady? Ale kdeže... Když jde o výrobu kabelek, možná byste se divili, kolik empatie k ženám, citu pro styl a úcty k řemeslu se v chlapovi umí vzít! Oto a Michal, to je dvojka, která tvoří a na Fleru prodává originální kabelky pod značkou lucoto. Chcete se seznámit? Máte ideální příležitost... :-)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Oto: Nejdříve - co je lucoto? To je má jediná žena Luc­ka a já Oto. Na začátku našeho šití přišla listopadová revoluce roku 1989 a nás zastihla připravené s šicím strojem značky Veritas a se spoustou nápadů v šuplíku. Mohli jsme tedy budovat vlastní firmu na šití dámské módy. Což byl náš sen ještě za dob, kdy jsme oba každé ráno šlapali do Škoda Auto. Vznikla firma s 30 zaměstnanci a šila a vozila výrobky po celé ČR. Už tenkrát jsme šili kabelky, ale ne jako hlavní produkt, ale jako doplňky k modelům na přehlídky. S přibývající administrativou a starostmi s poměrně velkou firmou nám ale ubývala inspirace a radost z tvoření (asi jsme vyhořeli). Potom jsme oba chvíli pracovali v úplně odlišných oborech.
Zlomovým bodem byl až článek v novinách o Fleru. Když jsme díky Fleru zjistili, kolik lidí se zabývá tvorbou, začalo se nám stýskat po kreativní práci, svobodě a kontaktu se zákazníky. Rozhodli jsme se, že je pro nás více radost z vlastní práce, než sedět nad papíry s čísly a kolonkami.
Michal: Je pravda, že jsem byl zpočátku trochu skeptický – živit se výrobou kabelek, opravdu je to dobrý nápad? Nejdříve jsem chodil pomáhat a pak jsem zjistil, že mě tahle práce neskutečně baví.

Nejvíce mi sedí střižna, na začátku byla spousta učení, ale konečně si můžu také navrhovat kabelky a není už pro mě problém i na jakýkoliv nápad nakreslit střih.

Jak jste se dostali k tvoření?
Oto: Malování a kreslení byl můj velký koníček od mala. Od něj vedla má cesta ke zpracování technických ilustrací a grafiky v zaměstnání. Postupně se přidávaly i další koníčky, například i šití. A to je to, co mě dnes nejvíce baví - návrh kabelky a následná ruční práce, která z ní vytvoří tu skutečnost.
Michal: No, vlastně se prostředí podnikání mezi látkami, střihy, švadlenami, obchody, různými výstavami a přehlídkami prolíná celým mým dětstvím.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Oto: Na 100 %, vše je v našich rukách. Od návrhu až po realizaci. A k tomu jako bonus si vytvářím a spravuji naše weby, zpracovávám účetnictví, vyrábím na NC frézce doplňky a v noci se mi někdy i o kabelkách zdá.
Michal: Ve střižně jsem 10 hodin denně a když musím zvýšit tempo, tak i déle. Ale to je v pohodě, společnost mi dělají naši dva labradoři Kačenka s Betynkou a bojují o to, která se mi více bude motat pod nohama.


Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Oto: Technika? Spíše bych to nazval léta praxe, co vás naučí vyrábět tak, abych na výsledek mohl být hrdý. A to není konečná, neustále na něco přicházíme, jak a co vylepšit.
Michal: Kabelky jsou malá plocha, na které se dá ovšem spoustu věcí vymyslet, baví mě kombinovat různé materiály, střihy a barvy.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Neustále nakupujeme nové materiály doslova po celém světě, takže když potřebujeme vyvzorovat kolekci nových kabelek, vždy je z čeho vybírat. Průběh vypadá asi následovně - nový střih kabelky jde pěkně od ruky a za den je hotový.

Ovšem než ho dostaneme ve variantách na stránky, tak to je půl roku minimálně (termíny objednávek jsou vždy přednější). Zrovna teď finišujeme se spoustou novinek, vše je téměř hotové, jen nafotit, graficky upravit a vložit do prodeje (a opět by to chtělo se naklonovat).


Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Oto: Určitě je to názor našich zákazníků, moc děkujeme za odezvy a krásná hodnocení, kterých si velmi vážíme.
Michal: Můj první kritik je vždy táta (nemusím se bát, zas tak zlý není) a potom samozřejmě zákaznice.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rádi.
Nejdříve děkujeme celému Fleru, že je! A všem držíme palce, ať tu českou výrobu a tvořivost co nejlépe rozvíjejí. No, a samozřejmě nejvíce všem kabelkám od mirrage, tmarcely, Sidonie Design, galajany, FuFu Desing a dalších, jelikož potřebujeme více a více malého českého.

Kdybyste měli upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Oto: Určitě to bude kabelka Tootsi, tento střih jsem měl v hlavě asi rok, než jsme konečně našli den „D“ a vyvzorovali jej. Výsledek se líbil nejen nám, ale i zákaznicím, určitě ještě přibydou další barevné kombinace.

Michal: Za mě je to Jarry batůžek, sám jsem ho navrhl a první vzorek nastříhal (od té doby jsem jich již pár nastříhal).

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Oto: Manželka samozřejmě nosí, ale často se stává, že když si ušije kabelku pro sebe (a ona to také umí, i když v současné době se věnuje něčemu jinému), tak ji prodám a ona si tak šije další a další…
Michal: Pánské tašky mám pouze nakreslené, zatím není čas na realizaci. Jediné, co nosím, je vlastnoručně ušitý obal na mobil.

Čemu se rádi věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Oto: Tvořím stále, a když u toho nejsou kabelky, tak určitě zahrada nebo moje malá dílna, případně i kuchyně. Jo, a nesmím zapomenout na svého miláčka s LCD obrazovkou.
Michal: Nejraději relaxuji sportem (fotbal), cestováním (pěšky to je nejlepší) a s našimi nevychovanými pejsky.

Jak vypadá váš ideální den?
Oto: Ráno vstanu, rozhlídnu se a všechny objednávky mám ušité a odeslané, nemusím nic psát, ani vyplňovat (ovšem tato situace nastává maximálně 3x do roka). Takže „Huráááááá“, mám čas sednout k PC a navrhovat nové kabelky, kombinovat vzory a materiály (a co je nejdůležitější - hlavně v klidu).
Michal: Vlastně je každý den ideální, do práce to máme jen pár schodů (přesně 11) a mohu celý den dělat to, co mě baví.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Oto: Do budoucna, ať je lucoto stejné jako dnes, malá rodinná firma s několika zaměstnanci a s výrobky, kde každý steh a každá operace je tím nejlepším, co umíme. Neboť již víme, že v navyšování výroby a lidí není kouzlo pro značku Lucoto.
Michal: Určitě bych se chtěl posunout dál, více se zapojit do navrhování, vybírání materiálů a také uvažuji o vlastní řadě výrobků. V současné době jsou již ve finále některé moje barevné variace a přes léto jsme domluveni na vzorování nových střihů z mé hlavy (taky uvidíme, jaký bude mít táta silný nervy :-)).

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit