Makový svět udržuje tradice, podobné zvykům z našeho světa. První záznamy o Makopustu pocházejí ze středověku, ale tradice bujarého veselí s jídlem, pitím a skotačením v maskách a převlecích  je bezpochyby mnohem starší. Na vysvětlenou... Makopust - nejedná se o překlep, ale s Masopustem má hodně společného ;-).

Každým rokem v období, kdy zima vrcholí a blíží se nadějné jaro, propuká v Makovém světě všeobecné veselí a Makovice se převlékají do barevných masek a převleků. Zapomenou na "dobré vychování" a veselí se, tancují a vůbec chovají se všelijak bláznovsky.

Ne nadarmo se říká: "Makopust, všech bláznů pán!

image

Mezi maskami je celá řada tzv. "Slaměných".

Někde se jim říká pohřebenář, slamák, střapář a patří mezi prastaré makopustní masky. Při obchůzce jim hospodyně napichují na rožeň různé makopustní dobroty - koblihy, slaninu... ňam!

image

Makový pohřebenář má podobný zvyk jako na Valašsku. Pokřikuje na ženské: "staré baby na hřebeň, mladé ženy na rožeň!"

(Podle pokřiku i pojmenování masky můžeme tušit souvislosti se zpracováním lnu.)

image image

Mezi maškarami bývá hlavní postavou medvěd. Je plodonosnou maskou a jeho zvykem je tancovat s každou ženskou... Ty mu vytrhávají z oděvu kousek slámy a kladou drůbeži do hnízda, aby dobře seděla na vejcích.

image

K všeobecné radosti a zábavě si medvěd vybírá hezké mladé dívky a s každou se poválí ve sněhu. Nikdo se nad tím nepohoršuje, protože medvěd se k dívkám chová slušně a něžně a tento symbolický plodnostní akt je chápán jako tradice a obřad.

image

Při oslavách Makopustu nesmí chybět "Strakatý" neboli laufr, běžec... Práská bičem o vrata a oznamuje příchod všech masek do domu, někdy bývá i hlavním tanečníkem.

K častým zvířecím maskám patří i "kůň", neboli klibna, koník...

image image

"Bez bláznů to nemůže býti, musí je Makopust míti..."

...a tak ještě  rozpustilé "Vepřové panenky", nové masky letošního Makopustu:

image image

Makové myši se letos trochu přemnožily a při oslavách  se chovaly dost uvolněně... Nejvíc si pochutnaly na makových koláčích a makových jitrnicích...

image

A to je konec příběhu. Letošní Makopust i Masopust pominul a tím i zimní období zemědělského roku. S předjařím přichází začátek nového a první polní práce. A jak bylo vždy zvykem:

...člověk se opět, starostlivě, v potu a s úctou skláněl k oplodněné zemi, v obavách i s nadějí zvedal hlavu k nebi, vzýval všechny dobré síly ku pomoci a ty zlé se snažil odehnat. Přitom se však nezapomněl těšit a radovat ze svátečních chvil života.

Věděl, že všechno má svůj konec.

image

(Jen jitrnice má dva :-))

Děkuji rožnovskému Muzeu v přírodě za možnost prezentace makopustních masek na Masopustu 2014.

Tož naviděnů příštím rokem...

image

 

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!

Zdroje informací k Makopustu:

http://www.vmp.cz/cs/odborna-cinnost/zvykoslovny-rok/masopust-na-valassku.html

http://www.nivnicka.cz/direction.php?page_name=poctenicko_detail&%20poctenicko_id=1

http://cs.wikipedia.org/wiki/Masopust

Použitá literatura:

  • Kamila Skopová: Hody, půsty, makopusty (slavíme, vaříme, zdobíme a hrajeme si celý rok podle lidových tradic),  vydal Akropolis 2007
  • Milada Motlová: Český rok od jara do zimy, vydala Fortuna Libri 2010