Šití ji napoprvé neoslovilo. Stačilo ale pár let, návštěva kamarádky a kurz šití z úpletu a bylo všechno jinak. MarietStyle šije na základě objednávek a inspirace k ní přichází nejvíce, když se podívá na látku a osahá si ji. Trhy nejsou nic pro ni a u stánku ji nepotkáte, v jejím Fler obchůdku jsou vám ale dveře vždy otevřené. 

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Tvůrčí duše jsem od mala, asi po mamince, která je dnes vynikající paličkářka. V dětství nás učila plést a háčkovat. V pozdějším věku jsem zkusila šít, ale moc mě to tenkrát nebavilo. Na mateřské jsem háčkovala, ale trpěla jsem na bolesti od krční páteře. A tak jsem hledala jinou alternativu. Zkusila jsem znovu po letech šít. U kamarádky jsem viděla overlock a začala o něm snít, abych mohla šít trička z úpletu. Tak dlouho jsem o tom doma mluvila, až mi ho manžel pořídil k narozeninám. Aby bylo jasno, dalších deset let jsem od něj nic nedostala. :) Zašla jsem na kurz šití triček z úpletu a chytlo mě to.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Šití u mě vyhrálo proto, že celkem rychle vidíte výsledek své práce a vytvoříte něco, co je praktické, využitelné v každodenním životě. Měla jsem i období, kdy jsem ručně šila medvídky, tzv. sběratelské (ne hračky pro děti). Teď dávám přednost šití jednoduchých oděvů, převážně z úpletu. Vytvářím tak něco, co bude dlouho sloužit.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Nápady mi do hlavy samy lítají. Nejvíce přemýšlím, co bych ušila, před usnutím nebo při delší cestě autem (jako spolujezdec, než usnu). Inspirace vychází z mých pocitů, nálad, z okolního světa všude kolem, a hodně v okamžiku, kdy mrknu na látku a osahám si ji. Napadají mě pak různé varianty, jak látku „přetavit“ do oděvního kousku. Na zakázku v podstatě nevyrábím. Nabízím své konkrétní nápady, které na Fleru prezentuji. Malinké úpravy jsem ochotná provést, ale nejsem žádný profík v oboru, takže se pouštím jen do toho, na co mám a v čem si věřím.
Na trzích už dávno neprodávám, takže na sklad šiju jen jeden kousek, který je nutný pro nafocení na Fler. Šiju na základě objednávek. Zákaznice si může vybrat velikosti 36 až 42. Větší velikosti nešiju ze dvou důvodů. Za prvé, abych to časově stíhala, protože denně dojíždím do práce. A za druhé nemám k větším velikostem vztah. Sama jsem drobnější postavy, mám nahoře vel. 36, dole 38 až 40. Kdyby mě něco nebavilo, na výsledku by to bylo znát.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Nejlépe se mi šije, když venku prší a nedá se jít na procházku nebo na zahradu. Ale zase bych v tom dešti raději lenošila, takže se musím k šití často přemáhat. Když už dojdu nahoru (pracovnu mám v horním patře domu) a začnu, tak mě to chytne. :) Pokud mám objednávky, donutí mě to více. Mám závazek vůči zákaznici, což mě motivuje a šiju s nadšením. U zákaznice, která se vrací, jsem nadšená dvakrát tolik. Je to pro mě známka toho, že jsou ženy spokojené s mými výrobky. Jsem nabitá z jejich pozitivní zpětné vazby. To mi fakt dělá dobře. :)
Ale když svítí slunce a venku to kvete, musím jít ven. V tom případě šiju po setmění.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není „jen“ koníček.
Moje tvorba mi je koníčkem (i když ji mám regulérně vedenou jako vedlejší živnost). Zkoušela jsem se šitím jeden rok uživit, vyzkoušela si jet na pár trhů a zjistila jsem, že na to psychicky ani fyzicky nemám. Byla jsem v tom sama a cítila jsem na sobě velkou tíhu. Ta náročnost mě vyděsila, a tak jsem si našla práci. K šití jsem změnila postoj, aby mi přinášelo opět radost. Obdivuji všechny tvůrce, kteří se tím dokážou uživit a sami se o vše postarat. Já musela jít jinou cestou, pro mě lehčí a uspokojující.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Vděčím hodně prvotnímu kurzu šití triček z úpletu a pak už jsem ve všem byla samouk studováním různých rad na internetu, v knížkách apod.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Nemohu říct pyšná, ale hodně spokojená jsem se svým obyčejným tričkem Vanda, které hezky sedí na postavě. Sama jich mám kolem dvaceti a nosím je pořád dokola. Pak mám ještě ráda jednoduchou sukni Ester z teplákoviny nebo úpletu, s kapsami. Tu nosím celou zimu s teplými punčochami, v létě zase na holé nohy. A do třetice, jestli mohu, bych vzpomněla Pohodky, jsou to takové pohodlné kalhoty do pružného pasu s kapsami, které zafungují z teplákoviny jako tepláky nebo z ležérního mušelínu do kanceláře.
V oblékání jsem hodně skromná a prostá, stačí mi pár kousků v šatníku a nosím to, co sama šiju (pokud to umím). Musím se cítit hlavně pohodlně. Módní trendy v podstatě nesleduji.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Moje pracovní éra se kariérou nazvat nedá. Od doby, co jsem máma, už pro mě kariéra není důležitá. Nepotřebuji definovat cíle a stoupat po pomyslném žebříku. Přijímám, co je, a pokud se mi to hodně nelíbí, změním to nebo se tomu snažím vyvarovat do budoucna. Ale minulost jsem přijala tak, jak se udála. Beru to tak, že všechno, co jsme zažili, mělo své opodstatnění. Na zbytečné „kdyby“ se neohlížím.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Hodně krásných kousků spatřuji v obchůdcích: woltér, mirrage, Čárkatečka, Jitka Zajíčková.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Čas trávím nejraději se svou rodinou venku. Na procházce nebo na výletě, na zahradě a většinou tam, kde je méně lidí. Ráda lyžuji, jezdím na kole nebo chodím pěšky. V oddechovém čase čtu knížky nebo skládám s dcerou puzzle, to hlavně během dlouhých zimních večerů. Ráda si také zajdu s kamarádkou na pokec do kavárny.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Tak v tomhle směru budoucnost nijak neplánuji, nechávám to plynout. Až jednou z jakéhokoli důvodu nebudu moci šít pro druhé, budu šít aspoň trošku pro sebe a rodinu a když ani to nebude možné, budu třeba více číst nebo tvořit v jiné oblasti.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Vůbec si netroufám poradit. Sama jsem na začátku tápala, ale většinou jsem rozhodný typ, tak jsem se do toho jednoduše pustila. Na Fleru si cením příjemného zázemí, které mi pomáhá s administrativou, e-shopem, reklamou apod.