A pak, že absolventi nemají šanci uplatnit se na trhu. Pavla si vybrala obor, kam skoro nikdo nechtěl, hned při studiu začala vyrábět obojky pro pejsky a jakmile skončila střední, mohla se výrobou živit na plný úvazek. Vy ji ale budete znát spíš jako výrobce kožených šperků pod značkou My jewellery obsession. To víte, od obojků k náramkům není vlastně tak daleko.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Říkají mi Pájka, bydlím v domečku kousek za Prahou s přítelem, malým synem, třemi psy a kočkou. Odjakživa něco tvořím a maluji, proto jsem po střední škole začala studovat obor brašnář - sedlář na Zbraslavi. Velice mě překvapil nezájem o tento obor, v naší třídě bylo pouze pět žáků. Sedlařinu jsem si zamilovala, díky nezájmu jsem v ní viděla výzvu do budoucna a nelituji toho.
Již při studiu jsem začala vyrábět obojky pro psy a fungovalo to natolik, že jsem se tím hned po skončení školy mohla začít živit na plný úvazek. Poté jsem se spojila s kamarádkou, která šije oděvy, a založily jsme projekt MyObsession.
Stručně řečeno, přešla jsem z psů na lidi. Z výroby opasků mi zbývalo mnoho odřezků kůže, napadlo mě tedy materiál využít, a začala jsem vyrábět kožené náramky.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Práci s kůží se věnuji již od školy, momentálně každý volný večer, když uložím dítě ke spánku.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Miluji vůni kůže, její tvárnost a možnosti zpracování. Řezání, tvarování, barvení, vše dělám ručně, pouze druky náramků připevňuji pomocí pákového stroje.

Nepracuji s kůží zvířat, která jsou primárně chována pro kůži a kožešinu, nicméně často čelím dotazům ohledně poptávky výrobků z koženky (ekokůže). Dle mého názoru je kůže mnohem ekologičtější než kterákoliv napodobenina či "ekonáhražka". Pokud se o svůj kožený výrobek či doplněk staráte s adekvátní péčí, vydrží vám celý život. To rozhodně u výrobků z umělé kůže, což je vlastně plast, říci nemůžeme.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Po dlouhém dni ulehnu do postele, usínám, a najednou se mi zrodí v hlavě myšlenka na nový výrobek. Přemílám si v hlavě plán a postup až do dlouhých ranních hodin. Dost často se mi bohužel také stává, že svůj „jedinečný“ nápad do rána zapomenu, ale vím, že nějaký byl.


Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Mé kolegyně z MyObsession, partnera a zákazníků.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Momentálně si letím na tvorbě jmmoda, miluji jejich dětské námořnické modely. Pak bych ráda udělala reklamu mým šikovným kamarádkám Míně a Mitzi Wilde. Můžu doporučit všechny šikovné lidi, které mám ve svém seznamu oblíbených.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Mezi mé favority patří náramek Rock star. Je jednoduchý a přitom nepřehlédnutelný. Velice mě těší, že tento kousek oceňují i moji zákazníci, sama ho nosím.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Několik jich mám, takže taková napůl kobyla :-).

 
 

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Rodině, přátelům, psům, kultuře, svému tělu i duši.

Jak vypadá váš ideální den?
Slunce, příroda, má rodina pohromadě a všichni zdraví.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Zrealizovat všechny mé nápady, které nosím v hlavě, snad je nezapomenu. Jsou na papíře, nebo rozpracované. Těším se, co nového přijde… Výzvy, nápady či nabídky.