Škoda, že internet ještě neumí přenášet vůně. Speciálně u tohoto rozhovoru by to totiž stálo za to! O své tvorbě pod značkou Mýdla Amálka nám totiž dnes bude vyprávět Martina, která, jak název značky napovídá, vyrábí voňavá a krásně barevná mýdla. Ale co, tak si u čtení tu vůni alespoň zkuste představovat... :-)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Pocházím z malého, ale slavného města Hronov, tam, kde má svůj rodný domek i Alois Jirásek. Jmenuji se Martina a dnes již několik let bydlím v Náchodě, jen malý kousek od zámku. Výhled z okna na něj mi už navždy přirostl k srdci. V útulném bytečku žijí spolu se mnou ještě manžel Radek a naše dvě kočky, mouratá Rozárka a zrzavý Charlie. Loni se nám narodil kudrnatý, modrooký Lukášek. Je to takový náš mýdlový princ, naše největší štěstí.
Ráda na sebe ještě prozradím, že miluji vůni výborné kávy a nikdy nepohrdnu dobře připraveným sushi.

Jak jste se dostala k tvoření?
Už jako malá holka jsem odlévala sádrové obrázky, malovala je vodovými barvami a zvonila u sousedů, kterým jsem je prodávala. Dnes už by mi asi podomní prodej moc neprošel :-)
Potom mýma rukama prošla spousta technik od decoupage, fima, křišťálové pryskyřice...
Zde na Fleru jsem nejdříve začala před šesti lety nabízet ručně malované magnetky. Byl to pro mne hlavně úžasný relax, u kterého jsem naposlouchala snad všechny audioknihy, co kdy vyšly.
V té době jsem už malinko koketovala i s mýdlovou hmotou, která mi učarovala. Možnost dát bílé hmotě tvar, barvu a vůni, tomu jsem prostě nemohla odolat :-)


Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Dnes už můžu říci, že se tvorbě opravdu věnuji profesionálně. Start sice nebyl úplně jednoduchý, hlavně kvůli spoustě nařízení, které jako výrobce kosmetiky musíte splňovat. Stála jsem před těžkým rozhodnutím, zda pokračovat dál podle pravidel legislativy, nebo se vzdát svého voňavého koníčku.
Dnes už vím, že mi tato pravidla vlastně pomohla určit si správný směr, kterým se mám dát.


Jsem teď hlavně maminka na plný úvazek, čas na tvorbu mi hodně zabral náš mýdlový princ. Ale díky manželovi a skvělé rodině, kteří se o malého také starají, mám čas zajít si do mé provoněné mýdlárny a vyrábět mýdla, kterými dělám radost svým zákazníkům.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technika je svým způsobem velmi jednoduchá. Spojuji základní mýdlovou hmotu s barvou a vůní, a poté směs odlévám do silikonových forem. Má mýdla mají dvoubarevný design, většinou bílý reliéf na barevném podkladu. Díky tomu jsem snadno rozpoznatelná. Musela jsem ale najít barvy, které takzvaně nemigrují. To znamená, že se časem nevpijí do druhé barvy. I proto vydrží má mýdla velmi dlouho stejně barevná. 

Vlastně přidávám ještě jednu věc. Kousek sebe. Své duše, svého štěstí, které prožívám, a i kousek svého srdce. Dělám svá mýdla opravdu s láskou, tak, jak je mí zákazníci znají.
A kdybyste přišli do mé mýdlárny například koncem října, zjistili byste, že u mne již hrají vánoční melodie. Každý rok má mýdla nachází pod stromečkem víc a víc lidí jako dárek od svých blízkých, a proto je „balím“ do vánoční atmosféry již při výrobě.

Popište nám průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Ráda brouzdám po internetu a hledám nové tvary. Základem inspirace je potom samotná formička. A pak už si jen hraji s barvičkami a finálním balením.
Mám malý, krásně barevný notýsek, kam si ukládám a zapisuji své nápady a plány. Jeden se už zanedlouho zrealizuje a věřte mi, máte se na co těšit.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Ano, mám. Jako první, kdo zhodnotí můj nápad, novinku, je manžel. Občas z toho vzniknou diskuze plné připomínek, ale já jsem za ně moc ráda. I další názor je pro mne velmi důležitý. Názor zákazníků. To, když se ke mně vracejí a kupují si má mýdla, je potom ta nejhezčí a nejvíc motivující zpětná vazba.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
To je velice těžká otázka, protože mě každou chvíli zaujme při prohlížení Fleru nějaký originální a šikovný tvůrce. Je to úžasné, že existuje taková spousta lidí, kteří umějí dělat tak krásné věci. Víte, z výrobků je vždy cítit, když je někdo dělá s láskou a nadšením.
Určitě bych chtěla vypíchnout jednu šikovnou osůbku, která mi velice přirostla k srdci. Jsem velice ráda, že můžu spolupracovat s Hanunkou, mojí hlavní designérkou. Motiv víly Amálky a vlastně veškeré texty pocházejí od ní a jsou třešničkou na mých mýdlech.
Nesmím opomenout dílničku Krásu, KarLenku, Bon Savon… Nedávno jsem objevila Horňáckou farmu, plnou zdravých a lákavých dobrůtek, a u našeho mýdlového prince vítězí „muchláčková“ Lidunka :-)

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jenom jeden? :-)
Pak tedy Mýdlové knoflíky do šatníku. Přišla jsem na ně vlastně úplně náhodou. Dostala jsem silikonovou formu na knoflíky jako dárek a tak trochu nevěděla, co s ní. Měla jsem doma pár organzových sáčků, vložila je do nich a po pár pokusech jsem je dovedla do stavu, ve kterém jsou dnes. Je to pěkný dárek, hezky zabalený a navíc funkční. Krásně provoní šatník. Už naše maminky a babičky si dávaly mýdlo mezi prádlo, určitě si na to vzpomínáte. A teď si představte, že otevřete svoji skříň a dýchne na vás vůně levandule nebo třeba anglické růže.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Kovářova kobyla určitě nejsem. Ve skříni mi voní knoflíčky a v práci i doma mám v mýdlence vždy nějaký kousek mýdla. Manžel miluje vůni leknínu a japonské švestky, a tak nám koupelna každou chvíli voní jinak :-)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Volného času mi teď moc nezbývá. Pokud se ale chvilka najde, potom moc ráda peču. Dorty, zákusky a tak. Navštívila jsem cukrářský kurz a pečení sladkého se připsalo na listinu mých koníčků. Ráda si také odpočinu u hezkého filmu, třeba u Amélie z Montmartru.
S manželem také jezdíme o víkendech na řemeslné trhy a různé jarmarky. Je to něco, co mne neskutečně nabíjí.
Zpětná vazba je pro mne velice důležitá. Jsem ráda, když se má práce líbí. Navíc se potkáváme a seznamujeme s velice milými lidmi, nejen se zákazníky, ale i s prodejci. Se spoustou z nich jsme se stali kamarády, přáteli. Navštěvujeme se, píšeme si a voláme.
Když přijde zákazník a je na něm vidět, jak moc rád nás opět vidí, vím, že to, co dělám, dělám správně. Prostě je to moc fajn. Užívám si, když u stánku stojí například děti a rozhodují se, jaké mýdlo si vyberou třeba pro maminku nebo babičku. Ten pocit je úžasný a mám ho ráda.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je každý den. Splnilo se mi hodně snů. Mám krásného syna, úžasného manžela a práci, která mne baví a naplňuje. Co si přát víc? Vyhrát ve Sportce? Snad ani nechci. Já už přece vyhrála… :-)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nikdo neví, co bude příští rok. Plány byly dlouhodobé, ale co přišel na svět náš malý, plánuje on :-) Už letos na Vánoce by mělo být pár novinek, na které se moc těšíme. Nápadů je spousta, ale času opravdu málo.