Co se šustlo v jednom z Fler klubů "Nestejní"? No přeci se přiblížil pompézní finiš dostihové sezóny! A proto si vyrazíme právě tam a symbolicky tak zakončíme jejich volný soutěžní tryptych "koně & zlato". Pokud jste neviděli, tak v prvním díle rubali černé zlato hluboko pod Ostravou a ve druhém se na koních projížděli prérií a prožívali zlatou horečku na Divokém západě. Dnes tedy do třetice opět zlato a koně. Tématem nově vzniklých výrobků jsou koně a dostihy.

 

Velká pardubická

Je to dostihový závod (steeplechase cross-country) konající se každou druhou říjnovou neděli na dostihovém závodišti v Pardubicích. V českých zemích má tento závod nejdelší sportovní tradici. Na počátku byly hony. Vyšší šlechta oblečená do barevných kabátců se smečkou psů a na koních pronásledovala zvěř a překonávala přitom různé přírodní překážky. První závod se uskutečnil roku 1836 na chlumeckém panství Oktaviána Josefa hraběte Kinského. Díky aktivitě knížete Františka z Lichtenštejna se tyto hony (zvané parforsní) přesunuly do Pardubic. 

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874 o 8 000 zlatých. Na startu stálo 14 koní. Vítězství si nakonec odnesli plnokrevný hřebec Fantome s anglickým žokejem Georgem Sayersem v sedle. Dostih dokončilo pouhých 7 koní.

Průběh dostihu a výsledek vzbudily ohlas nejen u nás. Od té doby se Velká běžela každý rok s výjimkou válečných let, z důvodu politických událostí v roce 1968 (sousedící vojenské letiště zabrali sovětští vojáci) a kvůli nepřízni počasí v letech 1876 a 1908. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let.

Dráha tohoto dostihu měří 6 900 metrů a má celkem 31 překážek (nejznámější je Velký Taxisův příkop), koně ji běží přibližně 9–10 minut. Na startu se setkává asi 15 až 20 koní s těmi nejlepšími žokeji a žokejkami převážně z České republiky. (zdroj Wikipedie)

Velká pardubická je rychlost, napětí, emoce až na krev, radost z vítězství i zklamání. Vzpomeňte třeba, jak na předloňském startu největší favorit v sedle s Josefem Váňou mladším odmítl odstartovat. Je to i tradice, outdoorová, lehce aristokraticko-snobská móda, obrovská odvaha, někdy až na hranici života a smrti a zejména velká, ale velká spousta bláta.

 (ilustrační fotografie z různých dostihových závodů použity z webu EQUICHANNEL)

Cílem naší soutěže tedy tentokrát bylo
vyrobit nový výrobek odkazující se na náš nejslavnější dostih a dostihy vůbec
a vyfotit ho v podzimní přírodě.

Jak se nám to povedlo, můžete posoudit v následující anketě a svých 5 hlasů dát těm, jejichž výrobek a fotografie vás okouzlily nejvíce. Čas máte přesně do 19. října 2018.

#fler-anketa:3408#

 

 

Vy, kteří naši práci obdivujete a myslíte si, že byste mohli pravidelně "na start" s námi, zkuste zaklepat na naši stáj a rozšířit naše řady!

A na co se můžete těšit příště? Vyladíme se do stylu HYGGE. 

 

 

 

Úvodní foto ze 126. Velké pardubické: Monika Suchánková