Jak se vystudovaná lékařka dostala k výrobě designových mýdel? Takové příběhy prostě píše život sám a tady na Fleru se s nimi setkáte možná častěji, než kdekoliv jinde. Ten Báry, kterou najdete na Fleru pod značkou nikko b., si můžete přečíst v dnešním upřímném a inspirativním rozhovoru. 

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jsem vystudovaný lékař. Ale už na škole jsem začala chápat, že praktickou medicínu vlastně dělat nechci. Pracovala jsem nějakou dobu na ARO, pak pár let jako praktický lékař a v paliativní péči. Práce to je zajímavá a hodně moc mi dala, neměnila bych. Ale během té doby jsem pořád hledala nějakou jinou cestu.

Výroba kosmetiky ke mně přišla tak nějak sama. Bylo to v těžkém životním období, což každý z nás někdy zažil, i když každý v jiné podobě. Žila jsem v komplikovaném manželství, kdy se vše postupně rozpadalo, po všech stránkách. Táhlo mě to tenkrát k ruční práci a výrobě, a i z finančních důvodů jsem vyráběla prakticky veškerou kosmetiku pro rodinu. Jednoho dne jsem se rozhodla vyzkoušet i výrobu mýdla a začala jsem to do hloubky studovat. Zjistila jsem tenkrát, že existuje celý velký obor designových mýdel, který ve světě frčí, a u nás to ještě nikdo nedělal. Tak jsem do toho šla, byla jsem jedna z prvních, kdo s designovými mýdly v ČR začal.

  
 

Po měsících učení mi nahrálo taky to, že se měnila legislativa, a já zjistila, že mám poslední možnost získat určitý flexibilnější atest na mýdla, který umožňuje vyrábět více druhů s různými variacemi. Chytla jsem poslední měsíc, kdy šlo tento atest získat, a to byla důležitá věc, která mi nahrála. Jinak jsem ale podnikání rozjížděla úplně bez peněz, bez energie a bez podpory, tedy v situaci, kdy by mě leckdo od podnikání odradil. Ale i tak se to nakonec povedlo.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Já už vlastně teď netvořím. Na začátku jsem dělala vše sama, a šlo to hrozně pomalu. Hlavně chyběly finance, ale taky čas, protože jsem měla čerstvě narozeného třetího syna, a k tomu dvě další práce na částečný úvazek. Navíc jsem od mala byla těžký migrenik, a skoro půlku z každého měsíce jsem strávila v migrenových záchvatech, kdy toho člověk moc neudělá. Takže to bylo náročné. Ale postupně se dařilo a během let jsme se rozrostli. Úplně nejvíc mě nakoplo, když jsem nabrala prvního zaměstnance a začali jsme pracovat v týmu. Lenku jsem učila výrobní techniky, až postupně celou výrobu přebrala – a zase to posunula dál.

  

  

A mě nejvíc baví to celé držet pohromadě a udávat nějaký směr. Pro mě je to to nejtvořivější, co jsem kdy dělala. Člověk se učí každý den, a musí pořád reagovat na různé situace. Dnes je nás v naší minifirmičce šest, jsme skvělý tým, vytváříme něco dohromady, a to je motor mojí práce. Já už jdu do výroby jen občas, když vyvíjíme nové produkty. Ale mýdlo jsem si nenalila už dobré dva tři roky.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Máme stabilní sortiment výrobků. Ale pořád vyvíjíme nové druhy. Inspirace je dvojí – buď sama vidím, že na trhu není určitý produkt podle mých představ, ale nejčastěji jsou to naši zákazníci, kteří nám říkají, jaké další produkty by chtěli. Na zakázku vyrábíme, často dárkové zakázky pro firmy, nebo i pod privátní značkou.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Ono to není taková romantika – prostě je potřeba vyrábět, tak se vyrábí. Někdy to jde lépe, někdy nemá člověk chuť a energii. Je to asi jako v každé jiné práci.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není „jen” koníček.
Pro mě to od začátku nemohl být koníček. Potřebovala jsem to rozjet a vydělávat. A je to tak dodnes. Takže je to spíš věčný boj. Ale to mě na tom právě baví.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Hodně jsme vyrostli na venkovních prodejních akcích, jako je třeba Dyzajn Market, a další. Tam jsme mohli oslovit zákazníky napřímo, a oni si mohli přivonět naživo k mýdlům a vyzkoušet naše ostatní produkty. Takže to bylo zásadní. A pak vytrvalost a odhodlání.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Vždycky mám největší radost z našich novinek, to jsou teď třeba naše tekutá pivní mýdla s vůní Levandule & Grep. No, a pak produkty s největším ohlasem zákazníků, jako náš nejprodávanější produkt, vosk na ruce Rest Bar, který si chválí hodně lidí s ekzémy a problematickou pokožkou. Děláme ho ve třech variantách vůně a v několika různých baleních. Anebo peelingové mýdlo s pemzou na ruce a nohy Hardwork, to je taky taková specialita.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Ne.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Popravdě na Fler moc nechodím. Spoustu lidí a značek znám ale osobně i z prodejních akcí a musím říct, že jsem tu potkala samé fajn lidi, mezi kterýma jsem se vždycky cítila úplně přirozeně a dobře. Možná proto, že všichni děláme to, co nás baví.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Běhám, tančím nebo chodím po horách.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Plány si nedělám, je hodně proměnných, které to mohou ovlivnit. Vzhledem ke koronaviru bude skvělé, když tu za rok budeme ve stejné sestavě jako teď a se stejným obratem jako letos. A za deset let? To už je opravdu daleko. Třeba ještě trochu vyrosteme a rozšíříme nabídku výrobků.

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Kvalitní produkt, dobré fotky, myslet na zákazníka - vidět to jeho očima, popsat dobře své produkty - a oslovit zákazníky, aby o vás věděli.