Dekorace floristky Libuše, které najdete na profilu pabo, jsou z kvalitních látkových květin, půvabné a přitom odolné. Její styl komponování a aranžování je inspirovaný přírodou a její výrobky ozdobí každou příležitost. V životě existují momenty, kdy je potřeba pořádná výzdoba (a jeden z nich, ten, co voní skořicí, pomerančem a badyánem, už se blíží).

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Libuše Johanovská, žiji s manželem a čtyřletým synem v malé obci na Vysočině. Od mala jsem vykazovala prvky výtvarného nadání a lásky k přírodě. Například ve školce, když jsme měli malovat lesní zvířátka, jsem dostala protekční větší papír než ostatní děti. A namalovala jsem na něj veliké stromy a na jediný strom jednu miniaturní veverku. V pubertě jsem se považovala za umělkyni, malovala jsem obrazy, malovala jsem i po sobě, bouřila jsem se proti konvencím a uniformitě.
Vystudovala jsem střední výtvarnou školu. Zároveň jsem spolupořádala dětské tábory v přírodě, celý rok jsem se vždy těšila, až si sbalím batoh a odcestuju třeba na měsíc do přírody, kde se spí pod širým nebem a jí se z ešusu, někdy i z mechu, když se kotlík s těstovinami převrhne…
Po maturitě jsem vystudovala dvě zahradnické školy, upřímně, jedna by bývala stačila. Následovalo dramatické hledání partnera a zaměstnání, několikero stěhování. Pracovala jsem ve firmě prodávající nábytek, kde jsem vytvářela návrhy sestav nábytku, dále v zahradnictví, v květinářství, i na městském úřadě.

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvorba květinových dekorací je pro mne spojením „výtvarna a zahradničiny“. V průběhu studia jsem začala tvořit květinové dekorace, nejprve pro příbuzné a přátele, pak mi kamarádka ukázala Fler. Svoje dekorace tu prodávám už téměř 10 let.

Založila jsem pak i profil s floristickým materiálem a další profil se šperky (bydlení v malém bytě mě totiž donutilo místo prostorově náročných květinových dekorací vyrábět něco drobnějšího – šperky). Necelý rok jsem provozovala na Vysočině jednu malou kamennou prodejnu s dekoracemi a floristickým materiálem, jezdila jsem se vzdělávat na floristické kurzy. Letos jsem ještě ke všemu začala šít šatičky na panenky, asi je to nelogické, když máme syna, ale chtěla jsem svojí neteři nějaké koupit a nebyla jsem spokojená s nabídkou v kamenných prodejnách. Přidala jsem k tomu i šití kostýmů pro syna do školky a malování obrázků do školky, které znázorňují dětské říkanky. Zkrátka, tvůrčí činnost provozuji téměř každý den, naplňuje mne. Často mívám barevné sny o komponování věcí a tvarů. Bez možnosti tvořit bych asi nebyla šťastná a spokojená.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V současnosti nastupuji do nového zaměstnání a zároveň chystám nové kolekce podzimních a zimních květinových dekorací. Floristika je pro mne spíš sezónní záležitost, v létě se věnuji hlavně zahradě a živým rostlinám. Na podzim zalezu do dílny a tvořím naplno květinové dekorace až do Vánoc. Od ledna do dubna většinou stagnuji, nemám ráda zimu, nejraději bych ji prospala, a nemohu se dočkat jara a sluníčka.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Floristické techniky jsou nenáročné a všeobecně známé, důležitá je spíš správná volba konkrétní techniky a pomocných materiálů, například co čím slepit, jak upevnit konkrétní materiály a tak. Snažím se vše připevňovat precizně, aby hotové dekorace přežily transport poštou či přepravní společností a aby dlouho vydržely. Občas mám za úkol vytvořit třeba „kočkovzdorné“ dekorace, tzn. aby vydržely shození na zem a útoky čtyřnohých obyvatel. Neživé materiály (umělé a sušené rostliny) nejčastěji lepím tavnou pistolí. Tavná pistole je už téměř mojí součástí, i když občas se mi také nepovede vše tak, jak bych si představovala. Třeba když se mi po ruce skutálí šiška s horkým roztaveným lepidlem.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Většinou jsem ovlivněna konkrétním materiálem či barevností. Když mi například přijdou nádherné romantické starorůžové květy, tak se je snažím zakomponovat do dekorace tak, aby vynikly, a zároveň aby vypadaly jako přirozeně rostoucí. Přikládám si k nim spoustu dalšího dekoračního materiálu, abych zjistila, co bude nejlépe ladit barevně a tvarově. Jak už jsem předeslala, floristika je poměrně prostorově náročná disciplína, takže jsem při komponování často zavalena různými materiály, kůrou, šiškami a větvemi, mezi kterými vybírám ten pravý kousek, se kterým budu spokojená.

Nerada vytvářím dvě stejné dekorace, ta druhá mne už prostě nebaví, když je vše vymyšlené a předem dané. Když je pak dekorace hotová a já opouštím dílnu, táhnou se za mnou vlákna z tavné pistole po celém bytě. Nemluvě o jehličí a různých drobných živočiších, kteří opouštějí materiály nasbírané v přírodě a volně se nám potulují bytem. Focení, upravování fotek a vkládání zboží na Fler už mne tolik nenaplňuje, často zde mám zástupy hotových dekorací, které čekají na vyfocení. Zákazníci občas říkají, že moje dekorace ve skutečnosti vypadají mnohem lépe než na fotce.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Od mala mi všichni chválili moji tvorbu, nejspíše proto, že jsem neměla v okolí žádného výtvarného znalce. Ale já jsem málokdy byla se svojí prací spokojená. Většinou jsem spokojená jen chvíli a brzy ve svých pracích vidím, co by se dalo udělat jinak a lépe.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám ráda minimalistickou tvorbu od mimapaint a Jou Jou, úžasné plstěné hmyzáky od tuitui, plyšáky od Evy Korelusové, myšáky od Cingrlata, užitnou keramiku s florálními motivy od Kate Motl, elegantní šperky od Ramaalf, oživování starého nábytku od CHARIVARI home a vůbec veškerá stará poctivá řemesla, jako je kovářství, sklářství, výroba porcelánu a tak. Na Fleru také pořizuji většinu vánočních dárků, třeba vtipná trika od Řezaná grafika a Baziliška design, nebo různé dobroty od Horňácká farma či Meduška – medové dárky.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Nemohla bych tuhle otázku vymazat…? Asi by to bylo z mého prodaného zboží: Adventní svícen medový. Je to dekorace v přírodních barvách s převahou přírodních materiálů, voňavé svíčky ze včelího vosku jsem koupila na Fleru, lišejník posbírala v lese, nasušila limetky, vše dozdobila několika skleněnými baňkami a úplně to stačí k navození příjemné atmosféry, navíc s vůní medu, skořice a limetek.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Jsem kovářova kobyla. Kromě již zmíněných vláken od lepidla a jehličí v našem bytě nenajdete vystavené žádné moje dekorace. Přemýšlím proč. Líbí se mi minimalismus a dovedu si představit, jak na režném jednobarevném ubruse úžasně vynikne drobná květinová dekorace. Ale náš byt je plný skříní a polic a ty jsou plné věcí, které nechci vyhodit, protože z nich jednou určitě něco vytvořím, takže již hotové dekorace musí uvolnit místo „materiálu“. Sbírám starý porcelán, opečovávám starý nábytek po pradědovi a šlapací šicí stroj po prababičce.

  

   

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
V poslední době ráda chodím na procházky do přírody se synem a pozoruji, jak objevuje svět, jak se ptá na věci, nad kterými by dospělák vůbec nepřemýšlel, jak obdivuje různé přírodní úkazy a drobnosti v lese, často nasbírá zajímavé kamínky, šnečí ulity, větvičky, kůru, kopečky mechu a houby (jedlé i nejedlé) a všechno to táhneme domů. Nedávno nasbíral do kapes u bundy tolik kaštanů, že když jsem přehodila bundu přes židli, tak židle spadla. Pořádám zde v obci kurzy floristiky a radost účastnic z tvorby mne velmi dobíjí energií.

Jak vypadá váš ideální den?
Rozhodně by měl víc jak 24 hodin a neexistovala by únava a hlad, takové ty otravné potřeby, které člověka jen zdržují od tvorby. Ideální by bylo nejdřív zabalit všechny objednávky a odeslat je, potom jít do uklizené dílny, aby bylo kde tvořit, svítilo by sluníčko, protože denní světlo je nejlepší, optimistické, dobíjí člověka energií a šetří nám topení. Pak bych tvořila a tvořila, nápady mi nikdy nedošly, vždy jen čas nebo materiál. V ideálním případě bych v dílně našla veškerý materiál, který bych chtěla použít. Dekorace by se samy ocenily, vyfotily a vložily na Fler. A pak bych měla čas ještě na manžela a syna, abychom šli na společnou procházku a netlačil by nás čas.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Ráda bych včas začala s jarními dekoracemi, probouzení přírody je jedním z nejhezčích období, které je velmi inspirativní, stačí tyto děje při tvorbě naznačit a výsledek bývá úžasný. Dlouhodobější plány se ani neodvažuji vymýšlet, hlavu mám teď plnou podzimních a zimních dekorací a různých kombinací barev. Mám v plánu letos vytvořit nové barevné kombinace vánočních dekorací, už je mám vymyšlené, stačí jen realizovat.