Dnešní rozhovor bude perfektním počteníčkem pro ty, kdo chodí do papírnictví nadšeně okukovat jako do cukrárny, pro ty, kdo sbírají krásné krabičky, rádi posílají ručně vyrobená papírová přání a mají nekonečně notýsků, sešitů a diářů. My víme, že je vás spousta :) A rádi vám proto představujeme další takovou "cukrárnu" - Papette.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsem taková papírnice. Jmenuji se Petra Helanová, bydlím se svým mužem a třemi dcerami v malé vsi v podhůří Orlických hor.
Na Fleru jsem téměř od samého začátku jeho vzniku. Dříve pod jménem PetraH, nyní mě tu najdete pod přezdívkou Papette. Já vše vymýšlím, řežu, stříhám, lepím, tisknu, embosuju, šiju, ale také fotím, popisuju, balím a posílám. Z toho všeho vznikne někdy přání, jindy notes, girlanda, svatební krabice…
Nejraději mám však přání. Takový malý kousek papíru a udělá radost třikrát :-). Nejdříve mně, pak zákazníkům a nakonec tomu, kdo přání dostane. I když se mi zákaznice občas svěří, že si přání nechala pro sebe a koupila si další.

Jak jste se dostala k tvoření?
Začalo to tak nějak nenápadně a plíživě. Výrobou vánočních přání, protože se mi nelíbila nabídka na trhu. To už je ale děsnejch let zpátky, kdy jsem ještě pracovala v jedné pražské advokátní kanceláři. Zřejmě tam někde se u mě probudila láska nejen k papíru, ale také ke všemu, co s ním lze spojit :-). Na mateřské dovolené jsem začala tvořit víc a víc. Postupem času jsem rozšířila nabídku zboží. Přes papír jsem se dostala ke stuhám a výrobkům z nich a také ke svatebnímu sortimentu.

Materiálu a výrobků bylo v naší sednici čím dál víc, až to bylo neúnosné. Také skloubit práci s domácími povinnostmi a péčí o rodinu pro mne bylo nesmírně obtížné, muselo se něco stát. Vybudovala jsem si tedy dílnu ve vedlejší vsi. Tam nyní vznikají všechny mé výrobky.


 

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, v současné době se již tvorbě věnuji profesionálně a s radostí jí věnuji tolik času, kolik mohu. Někdy je to 16 hodin ze dne, jindy jen 2 hodiny. Když se zavřu v dílně, tak čas nevnímám. Mám ale svou svobodu. Za to vděčím a tímto i děkuji Fleru, který mi na začátku hodně pomohl.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Používám scrapbookové techniky, ale nemám žádnou techniku, která by vyloženě vyhrávala. Vždy ale vede papír, ať scrapbookový nebo čistý. K tvoření také velmi ráda používám stuhy a výrobky z nich. Krásné české stuhy nabízím na svém druhém profilu PENTLE.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Stojím v dílně, vezmu do ruky papír, položím ho na řezačku a už mi běhají ruce po stole, barvy, razítka, stužky, hřebíčky, knoflíčky, … A vše jde samo. Je to stav, kdy vlastně nepracujete a ani nevnímáte čas.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Více než o názory jde spíš o mé pocity, ty jsou pro mě důležité. Občas se ale zeptám na názor svých dvou sester.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Své oblíbené prodejce mám v „oblíbených“. Mám ráda barevné obchůdky Lusindy, Janičky - Cingrlata, Elišky - Elistr, zvířátka pepadany, pastelové pohlazení mi.ui a Makči, dráty Katky smu, šperky kukie a aleale, keramiku od Vandy a Valerie

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
To je velmi těžká otázka, upozornit na jeden výrobek. Upozornila bych asi na knihu snů, tu by měl mít každý svou. Sama mám knih a bloků několik k různým účelům.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky používám. Píšu a kreslím do bloků, schovávám věci do krabic a krabiček, nosím své brože, holčičky nosí čelenky. Tvořím věci pro radost i každodenní použití.


Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ráda chodím… Chodím se psem po lese, čtu, cvičím jógu, hraju badminton, koukám na detektivku, poslouchám rozhlas, včelařím, zahradničím nebo jen tak jsem se svou rodinou či přáteli.

Jak vypadá váš ideální den?
Vypadá asi jako sobota, kdy nikam nespěcháme, vezmeme psa a jedeme na výlet s kamarády a jejich dětmi a můžeme si dovolit i ztratit se, protože prostě nikam a nic nemusíme…
K tomu je potřeba ale i kupa těch méně ideálních dnů, aby si to člověk pěkně uvědomil :-)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Plánovat se teprve učím, jde mi to poněkud hůř, jsem žena, mistr improvizace :-)
V budoucnu bych ráda rozšířila nabídku zboží o výrobky ze stuh, které dodávám momentálně jen do kamenných obchodů.