Příroda je obrovským zdrojem inspirace, pod to by se ze zdejších tvůrců podepsal asi každý. Nejinak je tomu i pro Lenku z Phoebe Atelieru. A že je to inspirace kvalitní a nevyčerpatelná, je vidět na jejích zvířátkových a rostlinkových špercích. Chcete si na krk zavěsit pandu? Nebo spíš vlčí máky?

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Lenka, na Fleru tvořím ve slunečném Phoebe atelieru a v dílničce jabloňka. Bydlíme s rodinou na venkově, poblíž malebného Písku, dobrou noc nám tu dávají srnky a žáby z blízkého rybníka. Sounáležitost s přírodou je pro mne základní filozofií. Úcta k živým tvorům, rostlinám, vodě, půdě je toho nedílnou součástí. Nepřestává mne udivovat ta nekonečná rozmanitost a krása života na Zemi a nepřestajné je i vědomí, že pro uchování této krásy je třeba něco činit. Nesmírně si proto vážím práce více ekologických organizací, se kterými léta vděčně spolupracuji. O udržitelný způsob vlastního života se stále snažíme i doma. U domu máme velkou přírodní zahradu s mnoha jejími divokými i domácími zvířaty, a tak sem chodím ráda i pro inspiraci k tvorbě. Zvířata a malé děti jsou navíc zdrojem úžasného humoru, také nás skvěle učí, jak se nebrat příliš vážně, a i to, že v přirozenosti je krása.

Jak jste se dostala k tvoření?
Tvoření mne provází od dětství, nejvíce jsem se věnovala kresbě, posléze i malování, linorytu, keramice. Vždy mne bavilo pozorovat obrazy ukryté – všelijaké ty bytosti v oprýskaných omítkách, flecích, zrnitých obkladech ze žuly… Ožívaly tak i kaňky a skvrny v mých sešitech a vlastně mne toto činění baví i dnes. :) Stejnou „oživovací“ radost jsem pak začala nacházet i v renovaci starých, odložených, rozbitých předmětů, oděvů, nábytku. Naplňující tvorbou je ale i zahradničení – když se člověk snaží spolupracovat s přírodou, mohou vznikat přímo oázy plné života.

  

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Tvorba se mi stala jedním z hlavních pilířů – životních i pracovních. Práci a volný čas moc nerozlišuji – když zrovna netvořím, kreslím a zapisuji si nové nápady, zkouším nová technická řešení výroby nebo pozoruji zvířata (což je báječná forma studia). :) Často tvořím i při setkání s přáteli; při takovém ručním šití se povídá pěkně.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
V současné době nejčastěji navrhuji, maluji, kreslím a šiji. Malované zvířátkové a šité rostlinkové šperky ve Phoebe Atelieru, větší textilní práce pak v jabloňce. Různorodost mne baví a také člověku umožňuje, aby si mohl od jedné techniky odpočinout a vrátit se k ní zas čerstvý a natěšený.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nápady obvykle přicházejí samy, snažím se je tedy zachytit na papír dříve, než je jiné myšlenky nevybíravě odsunou v zapomnění. Často nápad přijde v „nevhodnou“ dobu – třeba jsem-li daleko v sadu a natírám stromky vápnem; tu zas při „last minute“ vyplňování úředních papírů – nejraději tedy nosím papír a tužku vždy s sebou (vápnem se poznámky špatně dělají a úřady zas neoceňují kresby na okrajích lejster).
Největší inspirací je mi samozřejmě sama příroda – vytváří tolik rozmanitých tvarů, barev a vůní, že člověk neví, kterou z těch kouzelných forem života zkusit zachytit dříve. I poblíž našeho domu se vyskytuje spousta námětů – mimo našich adoptovaných domácích zvířat (pejsci, kočičky, kachničky – indičtí běžci) navštěvují zahradu i ježci, zpěvné a polní ptactvo, slepýši, ještěrky a žabí princové…

  

    

Čí názor je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
S vytvářenými výrobky musím být spokojena především nejprve já sama. Pokud cítím, že to ještě není přesně ono, tak mne ani přívětivé reakce od domácích pozorovatelů nezastaví před další prací na dotyčném výrobku. Po dokončení výrobku oslavné komentáře od rodiny samozřejmě očekávám :) a velmi mne těší. Stejně tak mne pak rozradostní i každé hřejivé přijetí výrobku na Fleru, milé komentáře a hodnocení spokojených zákazníků. Tato zpětná vazba na Fleru je pro tvůrce opravdu cenná – pomáhá potvrzovat naši tvůrčí cestu a dodává nám potřebnou chuť a energii do další práce.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Na tuto otázku lze nejlépe odpovědět pohledem do mých Oblíbených (ve Phoebe a v jabloňce). Na Fleru je tolik šikovných a zajímavých tvůrců z tolika oborů! Zde uvedu alespoň pár mých milých, kterých si cením jak pro jejich řemeslný um, tak pro jejich dobré duše: Jít rosou a jejich krásné malované figurky, kouzelný vlněný svět tuitui, fotografie plné citu Renaty Buršíkové, živoucí kamínky od StoneJane, paličkované výtvory Mařenky Krajkářky, řezbářské čarování Hanky Čížkové

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi Vlčí máky či Liščí snění – jsou to jedny z prvních výrobků ze současné rostlinkově–zvířátkové podoby Phoebe atelieru.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Z mých výtvorů doma máme především starší „průkopníky“ – aneb ty první kousky některých, převážně šitých výrobků. Jejich následovníci byli již dokonalejší, ale „průkopníci“ jsou zas cenní jako připomínka počátků a také toho, že na sobě a svých schopnostech je dobré stále pracovat. Mimo průkopníků pak doma máme a používáme také bločky, pohledy, polštářky, penály (aneb jabloňky tvorba).

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Zvířatům a zahradě. I mezi prací ráda vyjdu alespoň vynést bioodpad na kompost, pozdravit žížaly, čapnout některou kočičku či zlobit pejsky. Čas trávený venku čistí mysl a poskytuje blahodárnou energii. Stejně tak čas trávený s přáteli. Také mám ráda obrázkové knihy. Číst sice už umím, ale není nad krásné ilustrace. :) Obrázky Ladovy, Bornovy, Smetanovy, Karla Čapka, mé dcery či Andrey Popprové jsou národními poklady.

Jak vypadá váš ideální den?
Ráno se probudím svěží a inteligentní, čiperně vyběhnu ven obstarat zvířátka, cestou do domu mne oslní skvělý nápad k tvorbě. Se šípkovým čajem pak usednu ke stolu (který není nelítostně plný seznamů s úkoly, co čekají na splnění), vytvořím krásný nový výrobek, nebo rovnou dva, tři… Pustím si Karla Kryla, uvařím další čaj a v Respektu se dočtu, že demokracie u nás je již v plném zdraví – nový prezident miluje svou zemi a lid, ctí ústavu a s novým, čestným premiérem vede naši republiku do bezpečně sjednocené Evropy. Na další stránce pak píšou, že v plném zdraví a kráse je vlastně již celá naše planeta… Po uklidňujícím čtení vyrazím s nově nabytou energií ven a rozvozím tucet koleček kompostu po zahradě, zpátky domů pak přinesu koš čerstvě sklizené zeleniny a ovoce. Po lahodném obědě podnikneme s rodinou příjemný výlet a poté se vrátíme do kouzelně uklizeného domova. Odpoledne k nám přijedou přátelé, naplánujeme několik báječných společných akcí a povídáme si až do noci. Dobrý a cenný je ale každý nový den, co přijde. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Učit se nové výtvarné techniky (moc mne láká například akvarel), spolupracovat na dalších smysluplných projektech a radostně tvořit. :)