Pomalu a jistě nám začalo roční období, kdy jednou z nejfrekventovanějších oděvních součástek je svetr. A proto dozajista přijde vhod letmý pohled do světa pletenin, abychom se mohli pro nadcházející sezónu patřičně inspirovat.

Dobrá zpráva je, že v oblasti pletené módy se toho až tak moc nemění a co frčelo posledních pár let, zatím určitě z módy nevyšlo. Ale můžeme se i tak podívat, jak tu "starou písničku" módní návrháři letos hrají.

Pere paní v peleríně...

...pere pilně pere líně - zní známý jazykolam. Pelerína se do módy vrátila už před pár lety a jestli někdo má pocit, že je out, tak se plete. Perelíny a ponča se módních mol stále drží, ať už minimalistické, rozverné nebo v maxi objemu. Pro letošní rok je v kolekcích uplatnil např. Daks, Tommy Hilfinger nebo Barbara Bui.

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/daks/collection

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/tommy-hilfiger/collection

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/barbara-bui/collection

Hrátky s kanýry

Romantické dušičky se letos mohou zachumlat do svetýrků s kanýrky. Kanýr vnímáme spíš jako prvek uplatňující se u šité módy a na svetru tak může vypadat velmi nevšedně, originálně a inovativně. Působit může jak romanticky, ale i ležérně. Inspirace je např. u Christophera Kanea nebo Philipa Lima.

image image

http://www.style.com/slideshows/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/christopher-kane/collection/19

image

image image

http://www.stylebistro.com/runway/3.1+Phillip+Lim/New+York+Fashion+Week+Fall+2014/browse

Království asymetrie

Asymetrie módě kraluje už několik let - a nejen té pletené módě.

Můžete ji uplatnit např. v podobě asymetrického kombinování vzorů ve velkých plochách - pamětníci v tom mohou vystopovat i odraz 80. let, kdy podobné "sešívané" svetry také frčely. Letos po nich sáhl např. Prabal Gurung.

Viktor & Rolf zase asymetrii uplatnili ve střizích svých modelů. Cípaté a šosaté svetry sice nejsou nic nového, ale zjevně se ještě neomrzely.

image image

http://www.stylebistro.com/runway/New+York+Fashion+Week+Fall+2014/Prabal+Gurung/Details/browse

image

http://www.stylebistro.com/runway/Paris+Fashion+Week+Fall+2014/Viktor+Rolf/browse

Maxisvetry a "pytle"

I kouzlo velkého objemu známe už z minulých let, a stále je "v kurzu". Tenkou pletáží v maxi objemu lze doplnit jak sukni, tak kalhoty, silnější obří svetr nahradí i kabát a pokud chcete být trochu výstřednější, můžete prubnout i obří pletené maxi šaty. Letos se do obřích svetrů a pytlovatých úpletů pustili třeba Ivan Grundahl, Joseph nebo The Row.

image

image image

http://www.copenhagenfashionweek.com/image-viewer/1967#32282

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/joseph/collection

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/row/collection

Kouzla s detaily

Pokud se chcete trochu vyřádit, věnujte pozornost detailům. Rodarte sjednotil stejnými aplikacemi oděv i s kabelkami, Balenciaga si pohrává se střihem a korálkovou nášivkou a Sita Murt kombinuje jemné struktury pleteniny a spojuje pletáž s hedvábím. Pár takových dobrých nápadů by šlo využít i pro recyklaci nějakého kousku, který už se omrzel.

image image

image image

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/rodarte/collection

image

http://www.stylebistro.com/runway/Paris+Fashion+Week+Fall+2014/Balenciaga/Details/browse

image

image image

http://decorialab.com/sita-murt-backs-beautiful-ss-14-trend-report/

http://www.sitamurt.com/

Což takhle dát si mohér

Máte rádi svetříky hebké a huňaté jako koťátka? Odříkat se jich rozhodně nemusíte, protože hebounké chlupaťoučké pleteninky stále frčí. Letos je nabídli např. Laura BiagiottiCalvin Klein nebo Helmut Lang.

http://www.stylebistro.com/runway/Laura+Biagiotti/Milan+Fashion+Week+Fall+2014/browse?Page=1

http://www.style.com/slideshows/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/calvin-klein-collection/collection/25

http://www.style.com/slideshows/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/helmut-lang/collection/15

Minimalistická šedá

Možná jste postřehli, že žhavou kandidátkou na královský trůn mezi barvami letošní zimy je šedá ve všech možných odstínech, jak ji můžete vidět např. u Whistles. Pokud se vám zdá moc obyčejná, můžete ji oživit nějakou zajímavou strukturou, jako to udělal krom jiných i Michael Kors. Jestli vám šedá nesluší, podobně minimalistický efekt udělají i odstíny béžové a krémové nebo nesmrtelný evergreen - černá.

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/whistles/collection

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/michael-kors/collection

Taneček v country stylu

Pokud vás záplava šedých, béžových a černých pletenin nudí a hledáte rozvernější styl, mohl by vás bavit Chanel, který vyrukoval s kolekcí inspirovanou směsicí námětů z oblasti Texasu, westernových prvků a indiánských motivů.

image image

image

http://www.style.com/slideshows/fashion-shows/pre-fall-2014/chanel/collection/37

Vzorů se nebojíme a na množství nehledíme

Ale vzorovat můžete nejen v country a etno stylu, ale v podstatě jakkoliv vás napadne, protože letošní zima neklade vůbec žádné hranice. Frčí velké i drobné dezény, geometrické i abstraktní, tradiční i neobvyklé. Přesvědčí vás o tom třeba TrussardiISSAVeronique Branquinho nebo Ermano Scervinno, takže pokud máte rádi pestré oblečení, určitě se ho neodříkejte a odvážně kombinujte.

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/trussardi/collection

image image

http://www.style.com/fashionshows/complete/slideshow/F2014RTW-ISSA/#9

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/veronique-branquinho/collection

http://www.stylebistro.com/runway/Ermanno+Scervino/Milan+Fashion+Week+Fall+2014/Details/browse?Page=1

Zlato, lesk a třpytky

Nádech luxusu lze i jednoduchému svetru vdechnout pomocí zlata, lurexu nebo jiných lesklých komponentů - ať už budou použity jako aplikace nebo vpracovány přímo do pletáže. Na podobné efekty jste mohli narazit už v minulých letech, ale návrháři se jich ještě nenabažili, a tak nám je nabízejí i letos, jak se můžete přesvědčit např. u Kenza nebo v kolekci Parson's MFA.

image image

http://www.stylebistro.com/runway/Paris+Fashion+Week+Fall+2014/Kenzo/browse

http://www.vogue.co.uk/fashion/spring-summer-2015/ready-to-wear/parson-s-mfa

Nestárnoucí šatovky

Netypickou zimní oděvní součástkou může být třeba "šatovka" v podobě pletených šatů oblékaná jako jedna vrstva přes další oděvy. Jak může takový outfit vypadat, se můžete podívat např. v kolekci Edun.

http://www.style.com/fashion-shows/fall-2014-ready-to-wear/edun

Staré novoty

Pletená móda, zvláště taková, která vypadá jako ruční práce, je mnohem méně svázána módními konvencemi než móda šitá a portfolio možností se rok od roku zvětšuje. Nový nápad se objeví snad tak jednou za deset let - osobně za jediný opravdu nový nápad za poslední dvacetiletí považuji cípaté a výrazně asymetrické střihy, ale jinak jako by tu už všechno bylo. Při pohledu na kolekci Anny Dudzinské si pamětníci možná vzpomenou, že třásně frčely už v letech sedmdesátých a obří svetry byly ozdobou zimního šatníku v letech osmdesátých stejně jako svetry pletené ve "free" stylu z různých druhů přízí, což vytvářelo dojem jakéhosi abstraktního pleteného patchworku. Přesto, jak vidíte, všechny tyto prvky mohou vypadat velmi svěže a nově. Stačí se je nebát nápaditě zkombinovat.

http://annadudzinska.com/

Sexy odvaz

A jedna perlička na závěr. Pleteniny si většinou představujeme jako druh oděvu, který zahaluje a zatepluje - ale pletáž může být i velmi sexy - může si pohrávat s různými otvory a může být hodně na tělo. Toho využila Elena Vasileva, jejíž modely toho víc ukazují než skrývají. Pokud na to máte postavu a kuráž, tak proč ne!

image

image image

image image

http://www.vasileva.net/

Co se plete na Fleru

Možná vás ta záplava pletené módy navnadila si honem rychle něco pořídit do svého šatníku a abyste nemuseli chodit daleko, nachystali jsme vám nyní pár tipů. I na Fleru je totiž z čeho vybírat - i když ruku na srdce, určitě by to mohlo být i lepší. Bohužel je vidět, že nabízet pletenou módu opravdu není snadné, protože ruční práci málokdo zaplatí (nemluvě o tom, že kdejaká majitelka šikovných rukou si ručně pletený svetr nekoupí v přesvědčení, že by si ho levněji zvládla uštrykovat sama) a domácí výroba pletenin na pletacích strojích není tak populární jako šití.

kolekce: Odkaz roduHeliisss

Večerky s pruhy MODROČERNÉ | NAVARILA-DESIGN

VallDress1Wika1

Pletený svetr Silky Sand | fashionmartina

Alpačíno s hodvábom...smotanová | gabul

Sweater "big gray" | LOCO by LH

fialovofarebnýdashaz

Origo damsky svetroško kvety | IngK

Scarlett | Artika

Pletená vesta "Podzimní šustění" / ručně předená | Vlna za vlnou

Sveter Šamanka z kol. "ŽENY, KTORÉ BEHAJÚ S VLKMI" | DeDe-Jadupka

Jak jste mohli vidět, ve světě pletenin není snad nic, co by bylo out. Ale jelikož my dámy rády obměňujeme šatník nejen z nutnosti, ale i pro vlastní potěchu, tak je nyní vhodný čas si běžet udělat malou inventuru zimní pletené módy a zjistit, jestli by nebyl čas na nějaký ten nákup nebo na to, napsat "ježíškovi".

 

Úvodní foto: Accordingtojerri.blogspot.cz.