Ač téma naší soutěže bylo Spona, brož či špendlík, brože zvítězily na celé čáře, proto se dnes soustředím pouze na ně. :) Jejich historie se datuje od doby bronzové, kdy se vyskytují první zmínky o této ozdobě. Původní použití broží nemělo estetický, ale praktický charakter. Vyráběly se totiž především z kostí a měly pouze držet pohromadě kusy oděvu.

V pozdější době se už ale používaly jako doplněk oděvu. Takové brože se zhotovovaly z drahých kovů, mezi které patří zlato či stříbro, a doplňovaly se drahokamy. Nošené byly hlavně šlechtici, kteří tímto vyjadřovali svou nadřazenost vůči prostému lidu. Šlechtici si také často nechávali zpracovat brož ve tvaru a v barvách erbu svého panství.

Dnes je brož stále velmi oblíbeným doplňkem, kterým můžete doplnit lehké halenky či šaty, ale klidně i kabelku, klobouk či čepici, kabátek, ... Brože jsou velmi originální a variabilní, dodají šmrnc každému outfitu

Kromě našich "soutěžních" můžete na Fleru vybírat z nepřeberného množství parádních broží. Podívejte se nejdříve na malou ochutnávku těchto praktických kousků z různých materiálů.

Zdejší tvůrci umí brože elegantní i vtipné a roztomilé :)

Dizajn - jm, Brož... Tulipán...

Bird on Birch, Brož Ptáček načepýřený

Tana, Tana šperky - keramika/zlato

DančaK, Lištička

N A T Á L I E, Boletus edulis

Jiný příběh, Jezevčík

maribet, Jmelíčková brož

Atelier AVKD, stébla ve větru

Sugar Eva, Mariana

wlkr, Drevená brošna, lístok z jelše 

SVARTORN, Můra - textilní brož 12

sarkas, "Šlehačka" porcelánová brož č. 104

Stellion, Jednobrožec

cinarka, Cínová brož pro VZDUCHOPLAVCE

Nature in drop, Brož z pokoveného šípku

Efa - dekorace, dekorativní dřevěná brož - mýval

 

 A nyní už se pojďte kouknout na přehlídku broží, které jsou zhotoveny technikou beadweaving - tedy technikou šitého šperku.

Téma "Spona, brož či špendlík" nám vybrala vítězka předchozího soutěžního kola Medvedice a zhostily jsme se ho v klubu statečně.

Pěti z nich můžete přidělit svůj hlas do 31. října 2022.

Obrázky v anketě jsou proklikávací, jednotlivé soutěžní kousky si můžete prohlédnout detailně.
Děkujeme!

#fler-anketa:4673# 

  

Titulní foto: Šitá korálková brož s růžemi, Pvopelakova, Fler.cz
Zdroje: sperky.cz, wikipedia.org