Podle poslední studie, která byla provedena v rámci kampaně Fashion Revolution, 75 % oděvních značek neví, z jakého materiálu vyrábí svoje oblečení. Na první pohled poznáte barvu, někteří na první dotek i složení a nebo se prostě jednoduše kouknete na cedulku. Jak ale materiál vznikal a kde? Kde se vzalo vlákno, kde se látka utkala, jak a čím se barvila? A víme to, když nakupujeme na Fleru?

Chemická párty v oblečení

Oblečení je naše druhá kůže a jak je známo, kůže je největší orgán lidského těla, kterým vstřebáváme látky z okolního prostředí, jež se nám ukládají v organismu. Je proto třeba věnovat pozornost tomu, co si na kůži oblékáme. V době textilní nadprodukce více než kdykoliv dřív.

Bavlna je pro spoustu z nás stále vnímána jako přírodní vlákno. V dnešní době se však jedná o velmi sporné zařazení. Není tajemstvím, že se v bavlnářském průmyslu nadmíru užívají nejrůznější pesticidy a chemická hnojiva, která kromě toho, že ničí půdu a dostávají se do podzemních vod, zůstávají i ve zbytkové formě v samotné rostlině, přízi, látce.

Zušlechťování materiálů, ať už přírodních nebo umělých, je pak další chemickou párty, kdy v procesu praní, vyvářky, sušení, bělení, následného barvení na požadovaný odstín, případného potisku nebo dalších speciálních úprav (nemačkavá, protistatická, nežmolková) může do látky vstupovat spoustu zdraví nebezpečných toxinů.

Hotové oblečení se pak často napouští formaldehydem, aby se předešlo jeho pomačkání nebo zplesnivění během přepravy do obchodů ke koncovému zákazníkovi.

Kromě toho, že materiály ale i oblečení obsahující tyto chemikálie mohou vyvolávat alergické reakce, některé z nich byly v rámci výzkumu prokazatelně klasifikovány jako karcinogenní.

V EU nás jistí dohoda REACH

Na území EU jsme klidní. Platí tu totiž dohoda REACH, která upravuje používání chemických látek a zakazuje užívání těch, které jsou pro lidský organismus škodlivé nebo nebezpečné. Materiály vyráběné v Evropě a tedy i oblečení šité z evropských materiálů můžeme označovat jako zdraví bezpečné a bez okolků se do něj zakrývat.

Většina oblečení a materiálů je však stále vyráběna v asijských zemích, kde se používají chemikálie, které jsou v Evropě právě dohodou REACH zakázány, protože jsou zdraví škodlivé. Na dovoz oděvů a materiálů obsahujících tyto chemikálie se však dohoda REACH už nevztahuje. A tak k nám vesele putují tuny krásných látek a oděvů, ve kterých nevíme, co je.

Toxické nitky

V roce 2012 organizace Greenpeace provedla studii s názvem Toxické nitky, kdy od 20 oděvních značek namátkou nakoupila několik kusů oblečení, které následně zkoumala na přítomnost chemikálií.

Nejzávažnějším zjištěním studie bylo, že u všech 20 oděvních značek byla prokázaná přítomnost chemikálií, které narušují funkci hormonů. Největší koncentrace toxických látek pak byla u značek Zara, Calvin Klein, Marks & Spencer, C&A a další.

Toxické látky však byly objeveny i u poloviny testovaných oděvů české firmy Blažek.

Nepropadat panice

Vzrůstající trend zdravého životního stylu v čele se stravováním je zřejmý. Máme-li na výběr mezi bio jablkem od místního pěstitele nebo jablkem dovezeným a naleštěným tak, že by se do něj nestyděla zakousnout samotná Sněhurka, většinou už dnes sáhneme po tom prvním. Zajímáme se stále více o to, co si prostřednictvím stravy do svého těla pustíme.

Oblečení je metou číslo dvě. Poměrně nové téma, které ale ve společnosti začíná získávat na významu. Více se o něm mluví, více se o něm píše. Ano, i krásné hadříky mohou škodit. Nicméně není třeba propadat přehnané panice. Dostupné alternativy jsou. Stačí se více zajímat, do čeho svoje tělo obléknu. A nenechat se opít rohlíkem.

Nálepka vyrobeno v České republice je sice krásná věc, je-li ovšem vyráběno z asijských materiálů, je to takové dobrodiní napůl.

Ptejme se. Zvídavost je klíčem. 

My jakožto spotřebitelé bychom měli vyžadovat od značek, tvůrců a výrobců transparentnost v oblasti původu materiálů. Jde přeci o naše zdraví. Budou-li nám chtít značky odpovědět, budou se muset blíže podívat na svůj dodavatelský řetězec. Mohou tak odkrýt skutečnosti, o kterých třeba do té doby neměly ani tušení a podniknout kroky k nápravě. U mnohých menších a nově vznikajících oděvních značek je to spíše nevědomost, nenapadne je, že takový problém s materiály v souvislosti s jejich toxicitou v dnešní době může být. Věřím, že kdyby tyto informace měly, rozhodovaly by se v otázce, z čeho budou tvořit.


Dámské tričko z barevně rostlé biobavlny z Biošatníku. Materiály mají certifikát GOTS a Oeko-Tex I.

I výrobci by se ovšem proaktivně měli zajímat nejen o to, kde svoje oblečení šijí, ale v první řadě z čeho. Jsou to dvě strany jedné mince. Požadujte certifikáty původu a nenechte se odbýt. Na českém trhu existuje spousta e-shopů, které přeprodávají látky. Krásné látky. Vím. Ale budou stále tak krásné, budeme-li vědět, odkud jsou a co v nich může být? Označení "dovoz zahraničních látek" je nicneříkající. Nespokojte se s touto informací. Většina e-shopů odebírá látky z centrálních skladů, které jsou rozesety po Evropě a do kterých se sváží materiály z celého světa. Každý materiál má svůj certifikát původu. Původu země, kde byl vyroben. Ne původu země, odkud je dovážen. To je rozdíl. A e-shopy, budou-li chtít, se k těmto certifikátům mohou dostat. Opět – často nevidí důvod, o problematice s užíváním chemikálií při výrobě látek třeba ani neví. Hoďte jim informační lano. Chtějte vědět odpověď. Dejte si tu práci s průzkumem trhu. Přemýšlejte v dlouhodobém hledisku. Vyplatí se to.

Pár tipů závěrem:

 Pro výrobce:

  • Stále u nás existují české pletárny, které ačkoli přízi pro svoji výrobu dováží, samotná výroba úpletů probíhá u nás. Materiály jsou tak zdravotně nezávadné, často podléhající atestaci. Některé české textilky mají e-shopy, do některých je třeba osobně zajet a navázat spolupráci. Je to časově náročnější než doma od počítače naházet do elektronického košíku pár metrů, ale je to investice, která se vám vrátí.
  • Máte-li své oblíbené e-shopy, od kterých odebíráte materiál, kontaktujte je s požadavkem na certifikát původu. V lepším případě vám vypadne Evropa. V tom horším Čína. A pak už je na vás, jak se s tím poperete.

 Pro spotřebitele:

  • Ptejte se.
  • Oděvům, které se přímo dotýkají vaší kůže (tzv. první vrstva), věnujte zvýšenou pozornost. Trička a hlavně – spodní prádlo! Tím, že se v tričku opotíte, vpouštíte případné toxické látky v látce obsažené rovnou do kůže.
  • Chcete-li bavlněné úplety, volte ty, které jsou vyráběny v Čechách a mají atesty na zdravotní nezávadnost. Nebo sáhněte po certifikované biobavlně.
  • Koupíte-li oblečení, u kterého je původ materiálu jiný než český nebo evropský, před prvním nošením oblečení stoprocentně vyperte. Chemikálie praním z oblečení postupně odcházejí.
  • Výměny oblečení, bazary, sekáče. Druhá ruka je z hlediska chemikálií nejméně problematická. Oblečení je už několikrát vypráno.

A jak to vypadá v souvislosti s tímto tématem na Fleru?

Je tu hodně biobavlny s certifikací. Nebělené i barvené. Objevuje se i biolen. Někteří tvůrci šijí z českých úpletů, původ materiálu uvádějí, většinou tu ale chybí název pletárny.

Vzhledem k tomu, že český úpletový trh mám relativně zmapovaný, je na Fleru i spoustu tvůrců, o nichž jsem přesvědčená, že šijí z českých úpletů, ale v popisu to chybí. Což je škoda.

Namátkou tedy šest tvůrců:

Zuzana Sedmidubská se značkou 7DUB používá výhradně materiály českého nebo evropského původu.

Biobavlněné prádlo seženete u prodejce českábiomóda

Oblečení z nebělené biobavlny nabízí i biošatník.

Materiály, které bude vaše pokožka milovat, najdete u Suvi natural.

Trička z bavlněného českého úpletu nabízí značka Sistersconspiracy.

Z pruhovaných úpletů české pletárny pak šije jmmoda.

... ale najdete i další. Stačí se proklikávat a nevzdávat.

Máte otázky?

Ráda vám pomůžu vymotat se z kruhu, ať už jste na jakémkoli břehu. Spotřebitelském nebo výrobním. Současnému fungování módního průmyslu, trendu rychlé módy, textilní nadprodukci, nadspotřebě, problematice textilního odpadu se věnuji už tři roky a vím, že sdílení informací je v této problematice zásadní.

Nesyslit, ale sdílet. To je klíč k tomu, aby nás móda zase všechny bavila.

Tak do toho pojďte se mnou.

 

 

Úvodní foto: ROZMARNÁ kolekce ze 100% certifikované (GOTS) organické bavlny od Suvi Natural