Radka Zrůstková, výtvarnice a autorka nádherných hedvábných šatů, je na Fleru skoro od jeho počátků. Jak sama říká: „Fler mám ráda, protože do něj zkrátka patřím." Své místo v sérii 10 years after si opravdu zaslouží. V rozhovoru se s námi podělila nejen o to, kam se její tvorba posunula, ale i o mnohá životní zjištění, ke kterým za tu dobu dospěla. Inspirativní čtení!

Co se u vás změnilo od posledního rozhovoru pro Fler magazín?
Těch změn proběhlo velké množství. Nejvíc jich asi vnímám sama na sobě. Přestala jsem mnohé řešit a více si užívat života a jeho krás. Objevuji věci, které jsem dříve nevnímala, zkrátka už se nezatěžuji zbytečnostmi a tím, co nemůžu změnit. Moje dcery vyrostly v dospělé ženy, které vidím jako úžasné bytosti a jsem šťastná, že mohu být jejich matkou. Mám stále nádherný vztah se svým mužem, tam je změna pouze v tom, že je to pořád lepší. Daleko víc času věnuji naší zahradě, ze které se pokouším vytvořit takovou přírodní oázu a užívám si mnoha plodů, které nám dává. Také ráda trávím čas jen sama se sebou.

Baví vás vlastně ještě tvoření?
Tvoření je pro každého člověka zcela přirozené. A tím nemyslím jen to, že něco vytváříme svýma rukama. Každý den si utváříme své životy tím, jak sníme a své sny si pak plníme. Uvědomila jsem si, že nejsou náhody a všechno máme ve svých rukou a myslích. Vytvořila jsem si úžasný život, ve kterém si plním své sny, a pokud někdy přijde nějaký „karambol“, vždycky vím, že mě to má zastavit, abych měla čas si uvědomit, co nedělám v souladu sama se sebou. Právě teď následky jedné dost velké „rány osudu“, jak by někdo mohl říct, prožívám a uvědomuji si, kolik toho ještě potřebuji pochopit. A jsem moc vděčná za to, že už o tom umím takto přemýšlet.
Tvoření, které prezentuji na Fleru, je mou vášní, bez níž si neumím svůj život představit, a baví mě stále víc. Jen při prvním rozhovoru jsem si ještě neuměla říkat „výtvarnice“, dnes už ano.

Jak se podle vás za tu dobu Fler změnil?
Fler mě ve svém počátku uchvátil. Trávila jsem na něm mnoho svého času a nemohla se odtrhnout. Byla to doslova závislost. A pokud si pamatuji, nejela jsem v tom sama. S tím, jak se Fler zvětšoval, naštěstí tato fascinace polevila. Vnímám Fler jako skvělé místo pro prodejce i nakupující, kde je vše přehledné a administrátorsky výborně dotažené. Stále se zlepšují funkce pro obě skupiny návštěvníků, takže posun od těch začátků je obrovský.

Jakou roli má Fler ve vaší tvorbě?
V době, kdy se objevil, jsem skončila s prodejem v kamenném obchůdku, který jsem provozovala se svou kamarádkou. Mé zkušenosti s prodejem v jiných obchodech byly velmi špatné, takže to byl „dar z nebes“. Díky Fleru jsem měla kde nabídnout své produkty, ale měl i další pozitivní dopady. Začala jsem se učit lépe prezentovat a fotit výrobky a také se pohybovat v internetovém prostředí. A v tom se snažím stále posouvat.

 

Jak se proměnila za tu dobu vaše tvorba?
Myslím, že výrazně. Pochopila jsem, že se celý život budu mít co učit a zdokonalovat to, co možná umím. Pro mě je doba, kterou trávím ve svém ateliéru, meditačním odpočinkem, kdy redukuji své myšlenky na minimum. Takže je to velká duševní hygiena, soustředím se pouze na to, co v daném okamžiku dělám.
Několik let jsem také spolupracovala s různými šperkařskými firmami a vytvářeli jsme modely a k nim šperky na prestižní módní přehlídky s dlouholetou tradicí „Made in Jablonec“. Tato spolupráce byla pro mne výtvarně velmi obohacující. Samozřejmě, že velkou odměnou i motivací je pro mě zájem o mé hedvábné doplňky a šaty.

Již několik let se kromě výtvarné tvorby zabývám i jinými činnostmi, píšu knihy o zdravějším životním stylu, na toto téma též spolupracuji s časopisem Regenerace. Také se setkávám s lidmi, pro které jsou otázky zdravé stravy a životního stylu zajímavé, na různých besedách a kurzech, které pořádám. Velmi mne baví si s lidmi na tato témata povídat, případně je inspirovat a nechat se inspirovat jimi.

Co vás na Fler nalákalo a co na něm máte ráda teď?
Bylo to v té jednoduchosti a vlastně i nezávaznosti. Jednoduchost ve vytvoření obchůdku a jeho spravování a nezávaznost, že se platí provize z prodaného zboží. Takže žádné platby za registraci a roční poplatky. Což je skvělé. Fler mám ráda, protože do něj zkrátka patřím. Mám radost, když se občas dostanu do Top výběru a také, že mám zpětné vazby od zákaznic a fanoušků. Je to moc fajn prostředí.

Co byste doporučila jako Fler profesionál začínajícím prodejcům na Fleru?
Dnes může být velmi těžké být na Fleru vidět. Kvalitní prezentace a výrobky, které si najdou svou skupinu zákazníků, to je důležité. A také zůstat osobití, hledat inspiraci především sám v sobě a tvořit z čiré radosti a čistoty srdce.

Kteří Fler tvůrci podle vás ušli s Flerem nejdelší cestu? Je někdo, kdo vás vývojem své tvorby dostal?
Je zde mnoho tvůrců, kteří mě doslova fascinují svou prací, a vůbec nechápu, že je něco takového možné vytvořit. Vůbec je nemohu jmenovat, protože bych jich opravdu hodně opomněla. Na druhou stranu trávím tady mnohem méně času než v počátcích, takže spoustu tvůrců vůbec neznám a často narazím na někoho, o kom jsem neměla tušení, že tu je. Počet tvůrců neuvěřitelně vzrostl a naplňuje mne stále radostí, kolik šikovných lidí u nás žije. Ale mezi mé oblíbené již od počátků Fleru patří Gurumina, fashionmartina, Zuzana.Honsova, LucieVV, A.J.A, VeronikaArt, Martin Sršeň, kosíhnízdo-keramika, ruz, Hraboš, Mona Lisa, TREPA, mimapaint, em.en., EvaJ, Ateliér Jobka a mnoho dalších. K těm se ráda vracím a obdivuji jejich um.