Pozor, křehké! Porcelán je čím dál oblíbenější a Šárka Schmelzerová ukazuje, proč tomu tak je - možnosti práce s tímhle materiálem jsou totiž téměř nekonečné. Jsme rádi, že Šárku alias sarkas na Fleru máme a že vám ji můžeme představit i v rozhovoru.

Řekněte nám něco o sobě.
Jmenuji se Šárka Schmelzerová. Sarkas zde na Fleru je jen zkratka mého složitého jména, většinou svoji tvorbu prezentuji i pod svým celým jménem. Navrhuji a vytvářím předměty z porcelánu a porcelánové šperky. Věnuji se také ilustraci a grafice.
Před třemi roky jsem ukončila studium na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, obor Design keramiky. Od té doby mě porcelán nepřestal fascinovat a zároveň provokovat. Má tvorba se neustále vyvíjí, posouvá, jsem neustále ve fázi hledání, ale i nalézání.
Mám ráda čistý minimalismus, jednoduché promyšlené tvarosloví, zároveň i jemnou poetiku. Na lidi působím „křehce“, ale „nerozbíjím“ se. :) V současné době si postupně zařizuji malou dílničku s pecí na výpal porcelánu a keramiky. Bydlím ve Štědré - v malé vesnici, na půli cesty mezi Plzní a Karlovými Vary.

Jak jste se dostala k tvoření?
Šlo to samo. :) V dětství jsem velmi ráda a často kreslila a malovala. Později jsem toužila stát se ilustrátorkou dětských knih. Byla jsem přijata na Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech, kde mi byl „nabídnut“ umělecký obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, specializace zdobení.
Práce s porcelánem mě zpočátku moc nenadchla. Bavila mě hlavně volná a realistická kresba, malba, grafika, vymýšlení dekorů a kompozic na papíře. Při realizaci své maturitní práce mě porcelán začal zajímat nejen po stránce dekoru, ale i po stránce tvarové a materiálové. Hned po střední škole jsem pokračovala ve studiu porcelánu v ateliéru Design keramiky, kde jsem se seznámila s výrobou porcelánu kompletně, od návrhu přes technický výkres, model, sádrovou formu až po konečný funkční produkt. Vyzkoušela jsem si na vlastní kůži všechny zajímavé a napínavé dílčí procesy při vzniku nového výrobku. No a po studiu se v tom snažím více či méně pokračovat, protože jsem zjistila, že mi ten porcelán už prostě chybí. :)

Věnujete se tvorbě profesionálně?
Chystám se, postupně k tomu směřuji. Poměrně krátkou dobu vlastním živnostenský list a snažím se skromně uživit tím, co mě baví a co jsem studovala, i když to není vůbec lehké. Výrobě porcelánu a šperků jsem se do nedávné doby věnovala spíše ve volném čase. Dalším mým přivýdělkem bylo a stále je kreslení a grafika. Možná někdy najdu odvahu a něco z toho zde na Fleru také vystavím.

Kolik času tvorbě věnujete?
Pokud jde o porcelán, tak v poslední době mě stojí hodně času a úsilí zařídit si především vlastní dílnu s pecí potřebnou pro výrobu, od toho se bude vše odvíjet. Doufám, že to bude vyřešené co nejdříve, abych se mohla výrobě porcelánu věnovat tak, jak si představuji.
Ruční výroba porcelánu je časově náročná a také závislá na mnoha technologických aspektech, které se někdy těžko ovlivňují. Pokud vytvářím nový výrobek, trvá až měsíc (někdy i déle), než je výrobek připravený k prodeji. V čase výroby jsem s porcelánem v jeho různých podobách od rána až do večera. U porcelánových šperků je to trochu jednodušší a časově méně náročné, proto jich v mém obchůdku můžete vidět zatím více než ostatních věcí. I když nic přímo nevytvářím, tak neustále hledám inspiraci všude kolem sebe. Na porcelán myslím denně a začíná to šálkem čaje po ránu. :)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč u vás vyhrála?
Porcelán mě fascinuje svou jedinečností, tradicí výroby, čistotou a křehkostí. Ve své podstatě je to dokonalý, ušlechtilý materiál. Používá se stovky let a nepřestává fascinovat ani dnes. Je to současný materiál, který nabízí zajímavé funkční a tvůrčí možnosti. Porcelán je mimo jiné vhodný i k výrobě šperků, protože nezpůsobuje alergii.
Své tvůrčí úsilí, jak se říká, nevěnuji výhradně porcelánu, všechno se vším souvisí. Ráda kombinuji porcelán s jinými materiály, například s pryskyřicí, stříbrem, kovy, stále hledám další tvary a kombinace materiálů a baví mě to. Porcelánové výrobky i šperky vytvářím nejčastěji technikou lití do sádrových forem. Některé šperky jsou ručně prořezávané nebo vykrajované. I když používám formy, neznamená to, že všechny další výrobky jsou navlas stejné, na každém výrobku je patrný otisk ruční práce.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Popisovat celý průběh výroby nového porcelánového předmětu nebo šperku by bylo zajímavé, ale zdlouhavé. Pokusím se to zkrátit.
Na počátku jsou náčrtky, kreslím, promýšlím, kombinuji, probírám se šuplíkem se skicami, pak dostanu nápad a nakreslím tvar. Nechám ho chvíli uležet, někdy se mi o tom zdají sny. :) Pak přemýšlím, jak by se to dalo reálně vyrobit, to mi usnadní výroba modelu, nejčastěji ze sádry, musí být o 14 % větší, porcelán se po výpalu smršťuje. Model ale může být z čehokoliv, třeba i z tvrdého papíru. Podle modelu vyrobím sádrovou formičku. Výroba modelu a sádrové formy je to nejdůležitější. Když je forma hotová a vysušená, může se začít nalívat do formy několik kousků. Pak následuje sušení, retušování, první výpal – přežah, glazování, retušování, ostrý výpal, dekorace a dekorační výpal, uf. :) Neexistuje „typický“ průběh výroby. Je to napínavé - čekat, jak dopadne výpal. Pokud se vše povede, tak jak má, radost po otevření pece s povedenými výrobky se násobí tolikrát, kolikrát každý z výrobků v tomto procesu obrátím v rukou. Chce to hodně trpělivosti a hlavně to nevzdat.
Také musím přiznat, že nejsem „typický“ keramik, neumím například točit na kruhu a ráda bych se to někdy naučila.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Velmi si vážím názoru lidí, kterých si sama vážím. Důležitý je pro mě názor rodiny, mého okolí, mého přítele, spokojených zákazníků, ale i můj vlastní. Nakonec nejvíce dám na vlastní intuici - jak si vždy v duchu říkám, když něco tvořím - aby to bylo něco „šárkovského“.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Se zájmem sleduji zde na Fleru tvorbu mých spolužáků, kteří se také věnují tvorbě z porcelánu, např. lmaliska, Jara design, de-sign, no.ne.design, orte, některé jsem tu objevila poměrně nedávno. Také se mi líbí porcelán u oui-oui, u empiriky, keramika mé sousedky satya.nika… Svět je opravdu malý, na Fleru se všichni setkáváme. :) Další mé oblíbené najdete v „mých oblíbených“, je jich opravdu mnoho a všech si velmi vážím.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Byl by to asi nejspíš Por-štářek - porcelánový svícínek. Je to vlastně taková „blbůstka“, která už dokázala udělat mnoha lidem velkou radost. Vznikl naprostou náhodou. Je s ním vždy mnoho práce, v peci si dělá, co chce, a když už je jich pár hotovo, jen se po nich zapráší. :) Stejně tak „Peřinkový čaj pro dva“. Plánuji, že budou další, jen to vše trvá déle.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Popravdě řečeno, své porcelánové šperky nosím zřídka. Při zvláštních příležitostech je ale nosím ráda. Zato doma celá rodina ráda denně používá už několik let moje porcelánové misky, vázy, atd., většinou je to druhá jakost. :) Povedenými výrobky a šperky pak obdarovávám blízké.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Neměřím čas na volný čas a na čas tvoření, všechno mi to poslední dobou splývá v jednu radost. Když zrovna nejsem bílá od porcelánu, od hlavy až k patě, tak ráda s přítelem jezdím na výlety do přírody nebo jdu třeba na zajímavou výstavu. Nebo jen tak ráda odpočívám doma u čaje, na zahradě, čtu si, kreslím, ale to už zase tvořím. ;)

Jak vypadá váš ideální den?
Je to každý den, kdy dělám to, co mě baví, a když se na konci dne můžu v klidu zastavit, uvědomit si a vychutnat si to štěstí.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
V první řadě bych si chtěla konečně zdárně dobudovat vlastní zázemí nezbytné pro moji porcelánovou tvorbu. Příští rok bych chtěla uvítat už s novou a lepší pecí. Držte mi prosím palce. :) Dále bych chtěla dodělat všechny resty, uspokojit přání zákazníků, naučit se točit na kruhu, přiučit se pravé šperkařině, pokusit se zhmotnit porcelánový obraz, o kterém se mi nedávno zdálo, prostě posunout se zas o kousek dál. Mám spoustu nových nápadů a chtěla bych je začít postupně realizovat.

Tip redakce: Šárku a její výrobky můžete osobně potkat 27. 11. na Fler Offline. Přijďte!