Protože se pomalu blíží 10. narozeniny Fleru, přichystali jsme si pro vás sérii netradičních rozhovorů. Znovu jsme vyzpovídali deset tvůrců, kteří jsou tu s námi prakticky od samého začátku. Zajímalo nás například, jak se jejich tvorba za ta léta posunula nebo co by ze zkušenosti poradili Fler nováčkům. Doufáme, že se vám bude toto malé ohlédnutí líbit :) Jako první se za svým působením na Fleru ohlédne Studio Malíská.

Co se u Vás změnilo od posledního rozhovoru pro Fler magazín?
Mnoho v tvorbě i v osobním životě. Naše rodina v současné době čítá 7 členů, 4 lidské a 3 psí. Tvorbě se snažím věnovat maximální pozornost, i když se dvěma malými dětmi to není jednoduché.

Baví Vás vlastně ještě tvoření?
Myslím, že pokud si někdo zvolí jakýkoli výtvarný obor, bavit ho to prostě musí. Jinak není možné tuto práci dělat. Nejen, že by výsledky nebyly dobré, ale najde se spousta jiných odvětví, kde pracovní činnost není tak namáhavá. Jinými slovy, je to „tvrdý chlebíček“. Tento fakt jsem si uvědomila již na vysoké škole, dokonce si vybavuji, jak mi to sdělil i vedoucí ateliéru. Když jsem ho v prvním ročníku vezla svým starým autem, pravil: „No, porcelánem si na nové asi nevyděláš.“
Je veliké štěstí, když může člověk dělat práci, která ho naplňuje, mnohdy je to podstatnější než tučný účet v bance.

Jak se podle Vás za tu dobu Fler změnil?
Fler jde s dobou. Velmi rychle a pružně reaguje na měnící se virtuální svět a mně tím usnadňuje život.

Jakou roli má Fler ve Vaší tvorbě?
Podstatnou. Spojuje mě se zákaznicemi, které to ke mně mají daleko. Je také určitým odlehčením v mé práci. Vzhledem k tomu, že správcuji sociální sítě, fotím a dělám další činnosti spojené s touto prací, je velmi příjemné, že e-shop funguje velmi snadno. Pro mě je tedy platformou vlastního e-shopu, který nemám, a vzhledem k časovým možnostem momentálně ani neplánuji.

Jak se proměnila za tu dobu Vaše tvorba?
Má tvorba se velmi proměnila. Dokonce jsem i změnila celý profil. Snažím se maximálně využít technických vlastností porcelánu a jít až na samou hranici možností. Myslím, že nejvíce je to patrné při tvorbě šperků. Porcelán je úžasný, ale velmi náročný materiál. Vyžaduje naprostou kázeň. Ale velkou odměnou je pak samotná práce. Ten pocit, když vše dopadne tak, jak jsem zamýšlela na počátku, je nenahraditelný. Samozřejmě stále je co vylepšovat a kam se posouvat.

  

 

Co Vás na Fler nalákalo a co na něm máte ráda teď?
Nalákala mě zvědavost a doporučení jedné mojí spolužačky. Mám ráda velmi rychlou interakci mezi mnou a zákaznicemi. Je to jiné než sociální sítě, protože se nejedná jen o „like“. Vědomí toho, že někdo ocení moji práci i finančně je velmi důležité. Velmi vítám otevřenou a pozitivně naladěnou komunitu Fleru.

Co byste doporučila jako Fler profesionál začínajícím prodejcům na Fleru?
Vytrvalost. Ono nic nepřichází samo a rychle. Je potřeba jít si pevně za svým cílem a vydržet. Zdravou sebereflexi. Umět se stále posouvat a snažit se zlepšovat, jedině tak je možný posun dopředu.

Kteří Fler tvůrci podle Vás ušli s Flerem nejdelší cestu? Je někdo, kdo Vás vývojem své tvorby dostal?
Fler je plný příběhů, kdy lidé měli zprvu tvorbu jako koníčka nebo jakýsi protipól jiné práci. Postupně se z nich ale stali tvůrci, kteří se této činnosti věnují naplno. I tyto příběhy mě stále inspirují. A samozřejmě v těchto případech pak bývá velký rozdíl na počátku tvorby právě k momentu, kdy dotyčný dělá tuto práci naplno jako profesionál.