Akvarel vypadá nádherně v jakémkoli provedení a výrobky od terez.art jsou toho zářným příkladem. Její autorské motivy se vyjímají na zápisnících, pohlednicích, přáníčkách, ale i zrcátkách nebo magnetech. Pojďte se s námi rozněžnit nad křehkými i hravými motivy z přírody a dozvědět se něco o jejich tvůrkyni.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Terezie Vavrošová, jsem maminka na rodičovské dovolené a žiju a tvořím v Klimkovicích, kousek od Ostravy. Na Fleru prodávám pod jménem terez.art.

Jak jste se dostala k tvoření?
Jsem typická váha, tichá, nerozhodná, ale také umělecky založená, takže k malování, kreslení, hudbě i k teorii umění mě to vždycky táhlo. Dějiny umění jsem mimochodem i vystudovala, stejně jako Tvorbu a výrobu nábytku na Mendelově univerzitě v Brně, takže teoretickou průpravu mám bohatou. Ve volném čase jsem se pak kromě kresby dva roky věnovala i tetování, ale stále to nebylo to pravé. Tak jsem se pomalými krůčky dostala až k samotnému akvarelu, to už jsem byla na rodičovské dovolené.

 

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Jelikož mě malování, ilustrování a prodej mých výrobků i částečně živí, řekla bych, že se tomu věnuji již profesionálně. Ale má oficiální profese je visual merchandiser v IKEA, kam se příští měsíc vracím.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Akvarel si mě získal svou vzdušností, průhledností, jemností a zářivostí barev, které tolik sedí k malování květin a zvířat, které maluji nejraději. Někdy mě až překvapí, čeho je akvarel schopen a jak krásně se s ním s pomocí vody dá doslova čarovat. Nejlépe se mi pracuje s anilinovými barvami, které jsou ještě průhlednější a zářivější než akvarely samotné.
Chvíli mi ale trvalo naučit se s takovými barvami pracovat, protože je to úplně jiná práce než třeba s temperami, na které jsem byla zvyklá a u kterých se dá leccos přemalovat a opravit. To u akvarelu moc dobře nejde, tam malujete na první dobrou.

    

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nejtěžší je najít si na malování čas, což se mi daří hlavně večer, až dcera usne. Důležitá je pak příprava, kdy si pečlivě vybírám vhodný motiv či téma malby. Jelikož se zaměřuji hlavně na přírodu, tak mám tolik inspirace, že nevím, co malovat dřív. Další krok je vybrat si správné barvy a papír, který vždy před malováním připevním na podložku, aby nebyl po namočení zvlněný. Nejsem malíř, který umí malovat zpaměti, takže maluji téměř vždy podle předlohy a obrázek si nejprve předkreslím tužkou. No a pak už přijde na řadu samotný akvarel… a šimrání v břiše, jak to nakonec celé dopadne. :)

Některé motivy pak používám na své další, většinou papírenské výrobky (plakáty, zápisníky, sešity, pexesa, záložky, jmenovky a další), které z velké části tisknu, řežu a vážu doma, a vše se tak trošku učím za pochodu formou pokus omyl. Někdy je to boj, ale o to větší radost mám, když se to povede a vznikne něco zcela mého a osobitého.

  

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitější je určitě názor mého muže, s nímž své malby, postupy i nápady konzultuji.

Doporučte Fler tvůrce, kterého máte ráda.
Nejvíce sleduji tvůrce z mého oboru, zvlášť bych vyzdvihla krásné kresby přírody od T E L L A, jejichž obrázky, profil a celkový milý přístup mě vždy pohladí po duši.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jenom jeden? Tak to je těžké! Kromě originálních maleb, kterých si cením nejvíce, bych vyzdvihla jeden z mých posledních výrobků - Skicák s pivoňkami, který kombinuje jak mou malbu, tak papírenskou práci a vytyčuje směr, kterým bych se chtěla dále rozvíjet.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Jsem spíše kovářova kobyla, doma mi visí jen jediný můj obraz a používám jeden svůj zápisník, a to je asi vše. Raději svými obrázky a výrobky obdarovávám všechny v mém okolí.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Malování a práce s tím spjatá je můj největší koníček, který vlastně zabere většinu volného času. Zbytek věnuji dceři a rodině, do toho stavíme v podhůří Beskyd dům, takže se tam na čerstvém vzduchu při práci pěkně protáhnu a načerpám energii. A když ještě zbyde volná chvilka, ráda si zahraju na klavír nebo kytaru, přečtu venku na zahradě knížku, mrknu na film a nebo vyrazíme s rodinou na výlet.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je ten, kdy nespěchám, všechno stíhám a vše plyne tak nějak v poklidu. Ráno mě dcera s tím nejsladším úsměvem vzbudí, vytáhne mě i s tatínkem z postele a spolu pak všichni posnídáme. Já pak u kávy stihnu vyřídit všechny objednávky a e-maily, ale po chvilce mě dcera přesvědčí, ať už toho nechám, takže vezmeme pejska a celá rodina vyrazíme do přírody na výlet. Po obědě, když malá spí, mám pak chvilku pro sebe a můžu malovat a tvořit. Odpoledne navštívíme prarodiče, poveselíme se, něco dobrého sníme a večer, když už zase všechno a všichni spí, si zacvičím a pokud nepadnu únavou, vrhnu se ještě alespoň na chvíli na malování.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Pokud mi to zaměstnání a čas dovolí, chtěla bych ještě rozšířit portfolio svých výrobků, mám tolik nápadů, co nosím v hlavě, jen je začít realizovat. Také bych chtěla navštívit více trhů a design marketů než loni, kdy jsem se teprve rozkoukávala a na nějaké větší trhy si netroufla.
Ale hlavně chci, aby mě malování stále tolik bavilo a naplňovalo a nikdy se nestalo jen povinností a prací. Ale to se v mém případě nikdy nestane.