Recyklace, fantazie, steam punk, sci-fi, sny... Pokud bychom měli charakterizovat svět značky TikŤakJinak, těchto pět slov by se mohlo dobře hodit. Více o Janě, která za tím vším stojí, se dočtete v dnešním rozhovoru.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsem z města a nežiju zrovna zdravě. Své tělo trochu zanedbávám, o to více však sytím svou duši. Mám ráda své město, miluji zapadající slunce nad sídlištěm a davy lidí, pouliční divadlo, cestu autem probouzejícím se městem, vůni frézií, noční jízdu dálkovým autobusem připomínající výpravy za dobrodružstvím, kouřící komíny Škodovky, večer strávený v přítomnosti rádia a regál v knihovně označený štítkem sci-fi.
Část svého života žiji ve skutečném čase a další část v knihách s mými oblíbenými hrdiny.
Navštěvuji nedělní bohoslužby a nedělní bleší trhy a potýkám se s tím, jak žít svůj život správně. Snažím se jít v životě dobrou cestou, a pokud odbočím, navracím se zpět.
Miluji kresby mých dětí a v praktickém životě jsem jako každá jiná matka, pobíhající s kelímkem dobré kávy na trase domov - zaměstnání - škola - školka - kroužky - nákupy - domácnost.
Jsem kritická ke všemu a ke všem a mám perfekcionistické sklony. Jsem líná a nejraději dělám jen to, co mě baví.

Jak jste se dostala k tvoření?
S touhou tvořit jsem se narodila. Ať už mělo tvoření jakoukoliv podobu, vždy tu bylo. Počínaje navlékáním korálků v dětství přes sofistikovanější práce o něco později. Postupem času jsem si vyzkoušela spoustu technik a zanechala jsem těch, ve kterých jsem nebyla perfektní nebo ve kterých už nebylo pro mě kam se posunout, a vrhla se na ty, ve kterých jsem dobrá a které mají zatím skoro neomezené možnosti růstu.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Původně jsem si myslela, že by mě prodej mých šperků a doplňků mohl živit. Po postupně nasbíraných zkušenostech jsem však zjistila, že si budu muset vybrat mezi podnikáním a rodinou, že obojí skloubit v mém případě prostě nelze. Moje hodinkové časohrátky mě tedy nakonec neživí, pracuji v normálním zaměstnání. Tvorbě však věnuji skoro veškerý svůj volný čas a v tomto čase se jí věnuji profesionálně. Znamená to pro mě, že kvalita vždy musí zvítězit nad kvantitou, že méně je někdy více a že výrobek musí být perfektní a funkční. Dobrá práce se vždy sama nakonec prosadí. Pomalu, ale jistě.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technika, kterou tvořím, vlastně ani nemá žádný název. Pokud bych ji měla někam zařadit, tak možná někam mezi práci s křišťálovou pryskyřicí, recyklaci, DIY a mixed media. Pokud bych měla definovat žánr, většina mé tvorby by spadala do oblasti steampunku.
A proč to u mne vyhrála? No přeci proto, protože je nejlepší! Je úzce spojená se světem z mých oblíbených knih, ve kterém se často a velmi ráda pohybuji. Ve světě, který nemá žádné hranice, kde často dobro vítězí nad zlem, kde je vše přesně tak, jak má být. Zde se i za zdánlivě obyčejnými věcmi skrývají hluboké významy. Najdeme zde nadsázku, ironii, ale i nadhled.
Při své tvorbě často používám různé staré věci a předměty, které v sobě obsahují příběhy a stopy minulosti. Přivádím tuto minulost zpět k životu a daná věc žije svůj život dál. A to je další věc, která mě moc baví.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nápad se z ničeho nic mihne hlavou a najednou je tu. Vidím přesně všechny detaily, i to, jak má šperk nebo doplněk vypadat a k čemu má být. Při samotné realizaci dostává nápad konkrétní obrysy a prochází ještě řadou úprav. Baví mě přivádět nápady k životu, problém je jen v tom, že času na jejich realizaci bývá mnohdy málo.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitější je můj vlastní názor. Jen já sama vím, jestli jsem do výrobku dala všechno, nebo jestli jsem ho odflákla. Jen já vím, jestli právě teď je to přesně ono, jestli výrobku nechybí ona jiskra, nápad. Já sama jsem svým kritikem a jsem na sebe velice přísná. Velmi důležité jsou pak také názory a zpětné vazby od mých zákazníků a zákaznic.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám ráda stále optimistickou Svatku, která je pro mne v mnohém inspirací, spřízněnou duši Miladu, se kterou moc ráda trávím volný čas, nebo virtuální přítelkyni Šišuli, která je plná životní moudrosti.
Obdivuji fotografické umění mých přítelkyň Terezy a Katky, které obě dvě čas od času moje výrobky a představy fotí a dělají to opravdu dobře.
Ráda brouzdám uprostřed industriálních fotografií Martina Bílka nebo ve snovém světě, který se jmenuje Becher Art. Pro pobavení a kapku strachu chodím ke Slakinglizardovi. Vlastním jeden obraz od Hanaruth a toužím vlastnit alespoň jeden obraz od Moare. Pokud byste mi chtěli udělat radost, kupte mi nějaký šperk od Honzy Vlasáka.
Šikovných tvůrců je na Fleru opravdu mnoho a spousty dalších mám schované ve svých Oblíbených.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Na tuhle otázku se těžko hledá odpověď. Mám ráda všechny své výrobky. Pokud bych však měla nějaký vyzdvihnout, možná by to byl Slavík a růže. Snoubí se v něm tvrdá chladná ocel a smutný krásný příběh Oscara Wilda. I přes veškerý chlad a smutek je to krásný náhrdelník, který nese důležité poselství ukryté v příběhu o slavíkovi, který obětoval svůj život pro lásku.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky moc ráda nosím, a když se mi některý obzvláště povede, nechám si ho, je mi líto ho prodat. Pyšním se tedy těmi nejskvělejšími kousky ze své vlastní galerie. Své výrobky často doplňuji výrobky jiných šikovných tvůrců.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ve svém volném čase nejraději čtu knihy a pobývám v jejich příbězích. Abych si doplnila alespoň trošku vzdělání, čerstvě jsem se přihlásila na ZUŠ na výtvarný kroužek mé starší dcerky. Stejně jako ona se tedy učím základním postupům a technikám a moc mě to baví.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den? To je takový den, kdy je všechno tak, jak má být, a já jsem sama se sebou a se vším okolo mne spokojená.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Mám pár plánů, ať už jsou na pár dní nebo na pár let dopředu. Mým hlavním cílem pro každý den je stále si udržet v životě správné pořadí priorit a být dobrá a nejlepší v tom, co dělám nebo co mě baví, ať už je to moje práce, koníček nebo péče o děti. Velkou výzvou je taktéž dělat dobře věci, které nemám ráda nebo mě vůbec nebaví.
Velice konkrétním plánem je pro tento podzim dostát svým závazkům u všech subjektů, se kterými spolupracuji, pečlivě se připravit na podzimní a zimní prodejní akce a začít připravovat vernisáž a výstavu Ztraceni v čase, která se uskuteční v pražské alchymické parfumerii Rafaella koncem února.