Znáte to. Na vašich oblíbených šatech se objeví skvrnka, kterou neodstraní ani ten nejlepší skvrnodstraňovač. Navíc ve snaze zbavit se fleku za každou cenu se vám po drhnutí na látce objeví jiná skvrna, tedy spíš šmouha, takže z pidi ďubky se stal nezamaskovatelný "koláč"! Oblíbených šatů je vám líto, a tak je hodíte na dno skříně. Co kdyby se ještě někdy hodily...

Možná, že bych pro vás měla tip, jak tuto nepříjemnou situaci vyřešit. Zároveň tím mohu navázat na článek Tisknu, tiskneš, tiskneme o technice ručního otisku na látky, na jehož konci jsem slíbila právě článek o tisku na recy věci.

image

Co je doma, to se počítá :-)

Připravte si vhodné předměty k otisku, které vám pomohou skvrnu zakrýt. Tak třeba kovový hrot paličky na maso má báječnou strukturu, kulaté dno starého hrnku, kousek dřívka, rozpůlená ořechová skořápka, starý zdobený knoflík, nebo jen tupý konec tužky... projděte dům a uvidíte, že takových předmětů hodných otisku v něm najdete nepřeberně.

Pro otisk jednoho kusu látky si připravte 3 předměty. Uvidíte, že to bude úplně stačit.

Tip:
Volbu vhodného motivu vám usnadní detaily na oděvu. Nechte se jimi inspirovat.

Ještě je potřeba nakoupit barvy na textil. Pro začátek vám budou stačit malá balení dekorativních a hobby barev na látky. Na trhu jich existuje hned několik druhů, respektive jejich výrobců.

Lind používá větší balení profesionálních barev na textil, které má odzkoušené a ještě k nim přidává fixativ, který pomáhá barvám schnout a důkladně přilnout k látce.

image image

Recy lněné šaty s ozdobným lemem před tiskem.

Praktické drobnosti

Šaty před samotným tiskem trochu přežehlete, aby vám přehyby látky nepřekážely při tisku. Vždy je lépe, když je látka napnutá, tedy pokud nezamýšlíte látku schválně poskládat (či zmuchlat) a tisknout tak, aby výsledek byl nahodilý.

Jestliže jste si vybrali vhodné předměty pro otisk a máte alespoň hrubou představu o budoucím motivu, vyplňte šaty rozloženými novinami tak, aby se vám při otisku nedostala barvy skrz látku na zadní díl šatů. Potom už můžete předem připravenými barvami tisknout. Doporučuji pro začátek použít maximálně 3 barvy a tisknout nejvíce tři kusy oblečení, uvidíte že to úplně stačí.

Tip:
Pokud vám nevyhovuje technika tisku, zkuste barvy více naředit a pomocí štětce motiv namalujte.

image image

image

image

Lind koupila v second handu

...lněné šaty barvy lila a pro otisk si zvolila dřívko červotočivé, špejli a drátek, které jí nejvíce ladily ke střihu šatů. Postupně tiskla na přední díl šatů profesionálními barvami s přidaným fixativem: šedo-fialková, šedá a bordó. Pokud chcete motiv tisknout po celé ploše oděvu, je potřeba nechat barvy důkladně zaschnout a teprve potom látku otočit. Já jsem zvolila pro sjednocení motivu pouze zadní část spodního lemu a otiskla jsem na ně tečky, které se objevují na hotovém motivu.

image

image

Spodní volánový lem je doplněn zezadu puntíky, které se objevují na přední části šatů.

Nakonec necháme vše důkladně zaschnout a zafixujeme barvy teplem, většinou je stačí přežehlit.

Následná údržba je jednoduchá a postup údržby potištěného oděvu je uváděn na obalech jednotlivých druhů barev. V tomto případě lze šaty prát bez problému v pračce na 40 stupňů, žehlit po lícové straně. Stálost barevnosti mám již odzkoušenou a mohu říct, že po mnoha vypráních barvy Texiscreen drží "jako přibité" :)

image image

image

Obdobně jsem postupovala při potisku bavlněné recy haleny. Při výběru motivu jsem ale tentokrát zvolila jednoduchou symboliku křížku, abych nepotlačila zbytečně půvab jednoduchosti střihu haleny a detailu - přehybu látky ve výstřihu.

image

image

Na zadní části haleny a na rukávech je drobný potisk jako jednotící prvek.

 

Recy věci jsou vděčnými nositeli otisku,

...tisku, či barvení a vracení zpět do života v jakékoliv podobě. Můžete je párat a přešívat, vyšívat, pomalovávat a kombinovat s jinými materiály. Budete si k nim tak vytvářet ještě srdečnější vztah a nosit je do úplného rozpadnutí.

Šaty i halena jsou k dispozici u lind a na závěr ještě drobnosti z dřívějších realizací. Pro inspiraci :)

Lněná halenka s ručním otiskem.

image

image

image