Každý tvůrce má specifický vkus a zvláštní požadavky na své výrobky. Dagmar z profilu U rozlitýho kafe to má srovnané: venkovský styl jako z chaloupky a výrobky okrasné, ale praktické. A zdá se, že tato kombinace funguje, protože Dagmar se svou tvorbou už několik let úspěšně živí.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsem nesmírně ráda za tuto příležitost, za to, že moje práce zaujala nejen zákazníky, ale i ty, kteří se chodí na můj obchůdek U rozlitýho kafe podívat. To mě dělá šťastnou :)

Jak jste se dostala k tvoření?
Moje maminka byla dámská krejčová, a tak jsem hodně okoukala právě od ní.
Odmala jsem měla sen, a to krásnou malou chaloupku. V ní peřiny a záclony, kapsáře a deky, které známe od našich babiček, a které přímo lákají k zamuchlání. Bohužel, útulná chaloupka byla v nedohlednu, a tak jsem si začala plnit sen tím, že budu šít právě pro mé známé a přitom jsem chodila do zaměstnání. V tu dobu jsem poznala Fler, byl to asi rok 2010. Zprvu jsem si moc naděje nedělala, ale kupodivu poměrně brzo jsem měla prodané své první kousky, a tak jsem se rozhodla pokračovat v tom, co mne baví.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V roce 2012 jsem se přestěhovala ze severních Čech (pocházím z Travčic u Litoměřic) na Moravu do Krnova a bohužel jsem zde nesehnala žádnou práci. Přítel mi nasadil brouka do hlavy, ať se pokusím postavit na vlastní nohy a dělám, co mě baví a naplňuje, a tak jsem to zkusila. Právě Fler byl pro mne takovým tím odrazovým můstkem, hodně mi pomohl, ale také naučil. Mám zde i další profil Mustache, kde nabízím své pletené a háčkované výrobky. Šitím se živím už 7 let a už teď mohu říct, že život bez šití si neumím představit. Je to součást mě samotné, a proto denně trávím ve své dílně 8–10 hodin, poté vyřizuji korespondenci, hledám nové látky a domlouvám nové zakázky. Většinou pracuji i o víkendech, už teď začínám chystat nějaké novinky na léto, ale pomalu připravuji i zboží na Vánoce :)

Řeknete nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč u vás vyhrála?
U mě nejde ani tak o techniku, ale o styl. Jednoznačně pro mne vyhrává šití ve venkovském stylu. Naprosto jsem podlehla kouzlu kanafasu, u mě je králem mezi bavlněnými látkami. Největší radost mi udělá zákaznice, která mi řekne: „Nechám celou místnost na vás”. Ať už je to obývací pokoj v bytě a nebo kuchyň na chalupě, vždy mě to potěší a můj mozek už pracuje na údernických 150 %. A jelikož jsem žena praktická, tak se i snažím, aby mé výrobky byly co nejvíce praktické a lehké na údržbu, ale i různě variabilní, například oboustranné prostírání, podsedáky a podobně jednoduše otočíte a lehce změníte vzhled z veselého na slavnostnější.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Záleží, zda mne osloví zákazník, abych mu ušila konkrétní výrobek, nebo zda šiji něco podle sebe. V prvním případě je cesta poněkud složitější a náročná na komunikaci, většina zákazníků nemá konkrétní představu a je na mně, abych spolu s nimi vytvořila předběžný návrh, pomohla vybrat materiál, vzor, barvu… A také styl, kterým bych se měla ubírat, aby byl výsledek nejen hezký, ale také vkusný, ne každý zákazník dokáže vybrat, co by právě k němu bylo vhodné… Hodně zákazníků chce nejen jednu věc, ale celou sadu, musím myslet na spoustu věcí, upozornit třeba na různá úskalí, aby zákazník nebyl zklamán nebo nemile překvapen.
Pokud šiji podle sebe, tak mne většinou osloví látka… Jak mne nějaká látka zaujme, tak si představím, co by z ní bylo pěkné… Nebo jak by se dala kombinovat, některá látka je krásná sama o sobě bez jakýchkoli ozdob, některá zase vynikne, pokud k ní najdu do kombinace další, a tak mám hned před očima jednoduchý polštář, sešívaný přehoz… Nebo roztomilý kapsář.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
V době, kdy jsem začínala se šitím, jsem se pořádně neměla s kým poradit. Už od začátku mě vždy podržela a vždy poradila právě moje maminka. To ona mi vštěpovala lásku k ruční práci, jsem jí nesmírně vděčná za její pomoc i podporu. A v posledních letech je to právě má rodina, a to konkrétně mé dvě dcery Dagmar a Bára. Ony byly a jsou ty, co se nebojí kritizovat, což mě dost posouvá. Sice nevím, jestli se k nim tento článek dostane, ale aspoň touto cestou bych jim chtěla poděkovat za veškeré názory a hlavně podporu :) A za lásku. Samozřejmě nemohu nevzpomenout zákaznice, které mi i po několika letech napíšou, že výrobek, který mají, jim dělá stále radost. A to je pro mne to nejdůležitější, děkuji jim za důvěru, není jednoduché si nechat něco ušít a předem nevědět, jak přesně to bude vypadat.

Doporučte Fler tvůrce, kterého máte ráda.
Na Fler nedám dopustit. Originalita a kreativita všech výrobců mne okouzlila. Není to tak dlouho, co jsem narazila na prodejce Jana.D. Přiznám se, že jsem se do toho, co dělá, zbláznila. Její quiltování je pro mne výzva. Tomu, co vytváří, se dá jen těžko vyrovnat, ale pokud se naučím slušně aspoň část z toho, co umí, budu spokojená.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tohle je opravdu těžké. Ale nejspíš by to bylo okno. Sladěné závěsy s krajkovými záclonkami typu Taťána, které najdete u mě na stránkách. 

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nepovažuji se za kovářovu kobylu. Ráda náš domov zvelebuji svými kousky, a to dosti často.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Od jara do podzimu trávím čas na naší zahrádce s roztomilým zahradním domkem, kde i často fotím své výrobky. Ale co mne hodně baví, je renovace. Hodně věcí do zahradního domku i do bytu jsem si vyrobila a nebo předělala sama. Nedokázala jsem se rozloučit s nábytkem po rodičích (kdysi mi připadal starý a nemoderní), po drobných úpravách dělá dnes parádu v mém ateliéru.

Jak vypadá váš ideální den?
Mám ráda, když jsme s dcerami spolu. Vzhledem k tomu, že nebydlíme pohromadě, tak je můj ideální den právě s nimi.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Tak příští rok ještě vůbec netuším, co bude, ale co chci udělat ještě letos, to vím určitě. Mám několik set fotek toho, co jsem ušila, které čekají na roztřídění a vložení na Fler. A přiznám se, že mám také spousty ušitého zboží, které nemám nafocené, ale to napravím :)