Sbírání je jedna z nejstarších lidských profesí. A každý z vás, kdo kdy něco sbíral, mi určitě potvrdí, že vůbec nemusí jít přímo o hodnotu sbíraného, o to, jestli v čase vaše sbírka získává na finanční hodnotě, ale hlavně a především o samotný akt sbírání. Opravdový sběratel si totiž užívá všechno to náročné vyhledávání a zkoumání, tráví hodiny pročítáním relevantních podkladů a především, především je do svého sběratelství zamilovaný. Je to tvůrčí činnost jako umění samé. Dobrá zpráva je, že sběratelem umění se člověk může stát i bez obrovských vstupních investic. A může začít třeba na Fleru. Dnes do půlnoci v této kategorii i výhodněji :-)

Ornamentum (Roucho) od LucieVV

 

Sběratelství

...je skutečně tvůrčí proces a zdaleka v něm nejde o spekulace "teď něco koupím a pak to bude drahé". Z mnoha sbírek světa se nestaly drahé sbírky proto, že zkraje někdo odhadl jejich možnou budoucí hodnotu, ale proto, že už jen shromáždit takovou kolekci na jedno téma stojí nejeden lidský život. Myslím samozřejmě co do délky :)

Takashi Murakami, známý současný japonský umělec a jeho soukromá sbírka umění.
zdroj: www.spoon-tamago.com

Některé významné sbírky světa vznikaly právě z lásky k umění a vždy získaly po čase na hodnotě. Třeba díla impresionistů pořízená ve své době za pár tisíc dolarů mecenáši umění se jen o pár desítek let později prodávají za desítky milionů dolarů. A platí to i pro díla zcela mladých umělců, kterých si náhle všimnou sběratelé a jejich výtvory skoupí. Takovým příkladem jsou třeba fotografie Andrease Gurského vydávané v nákladu pouhých 6 exemplářů. Zpočátku se prodávaly za deset tisíc dolarů, dnes (pokud vůbec) se obchodují mezi jedním až dvěma miliony dolarů. Může se také chlubit třetí nejdražší prodanou fotografií žijícího autora na světě - jeho dílo "99 cent II Diptychon" bylo vydraženo za víc než 3 miliony dolarů.

"99 Cent II Diptychon" - Andreas Gursky

Opravdoví sběratelé nespekulují. Pevně věří v to, co sbírají, a nakupují čistě z lásky k dílu či autorovi (prostě si nemůžete pomoct :)). Vymění svůj majetek za těžko uchopitelnou verzi kapitálu jen proto, že poslechli svůj instinkt a jsou přesvědčení o umělcově kvalitě. Krásným příkladem takového "šílenství" je třeba italský hrabě Conte Panza Di Biumo, který vlastnil jednu z největších sbírek pop, minimal a land artu. V osmdesátých letech sbírku prodal velkým muzeím a vyměnil ji za mladou generaci téměř neznámých autorů.

Giuseppe Panza di Biumo, foto A. Zambianchi

Sbírku pak instaloval v rozsáhlých prostorách aristokratické usedlosti poblíž Turína v severní Itálii a podle odborníků patří k nejosobitějším a nejzajímavějším v Evropě.  

Trh s uměním by zkrátka bez sběratelů nefungoval a možná ani nebyl. Přesto, že pro mnoho lidí je umění jen věcí s fiktivní hodnotou, díky těmto entuziastům mohou malíři malovat, sochaři sochat, textilní výtvarníci proplétat příze, skláři tavit sklo a vůbec umělci vdechnout svým dílům onen neuchopitelný třetí rozměr. Dech tvůrce a jeho energie vám pak vnuknou touhu to nádherné dílo vlastnit a uchovat dalším generacím. Tam někde se kromě veliké lásky rodí také budoucnost umění. Snad ještě nikdy nebylo lidem přístupné tak jako dnes, v době neustálého koloběhu obrovského množství informací.

Svatá Veronika od Josef Koutný

Zachránce - olej / dřevěná deska od Alexandra Kozáka

Ježíš Kristus na kříži od Ateliér Hliníky

 

Pozdrav Slunci - textilní obraz v rámu od janas.original

Možná, že právě ve vás dříme nový sběratel umění. A možná, že toho svého životního autora objevíte právě dnes a tady na Fleru. Držíme vám palce! ♥

NAPOJENÍ od artlípa

                   

Bohyně od Blanka Mudrová

a Skok do neznáma od Aela

Anděl od Akoča a Ufola

Květiny v váze od Moisejevs

                   

Rozkvetlé stromy od Sylvie Muselová

a Otevřené srdce od Tarra Dlabková

Slejvák na Šumavě od MyosotisRock

Voštiny - originál, velký akvarel od unakit

Tiché opadání /do kaluží/ od HelenaG

UPHEAVAL - ORIGINÁL od michalovic

Ježíš Kristus, Oleje na desce / or. Pavel Dlabal od Akvarel - Hliníky

 

 Dotek lehkosti ~ 210 cm od Machacek-sochy

... od večera do rána ... triptych od JEN LEN ateliér

 

ručně vyřezávaná marioneta Kid Psanec od Tři buky

BOROVICE od eno

 

Obraz na plátně Džungle / 140x70cm od KEPORKAK FURNITURE

Jarní lenošení (15x15cm) od dv.klaster

barevná litografie V pupenu květ a z květu nový svět - Proměny od Papillon dětem

Русская борзая - 30x30cm od lefpea

krajina předjaro, počátek/ s vlepenými krystaly od zuz-anna

Šumava - originál pětibarevný linoryt od Milli Janatková

Lehce neočekávaná odpolední přeháňka od Fotulan

Spirála - skleněný kachel od Šik-art

SCENERY od LuciaLuciano

 

... a spoustu dalších krásných děl najdete v kategorii Umění.

Za lepší ceny už jen dnes do půlnoci.

 

 .