Jsme rádi, že cestu na řemeslné Flerjarmarky si nachází stále více a více příznivců poctivé ruční práce, a tak vám opět přinášíme pozvánky na ty nejbližší. Dnes jsou obohaceny ještě o dvě opravdu unikátní (!) výstavy Fler tvůrců, spojených cínem a výšivkou z korálků. Nechte se zlákat i vy :)

Dubnový Flerjarmark v obchodním centru Moritz

probíhá 14., 15., 16., 17., 18. a 20. + 21. dubna 2015 vždy od 9 do 19 hodin
Obchodní centrum galerie Moritz, přímo v centru Olomouce

K vidění a zakoupení jsou (z)ručně a řemeslně zpracované výrobky autorů z nejrůznějších regionů naší republiky.

Složení prodejců se každý den střídá - sledujte proto Facebook akce a také novinky svých zdejších oblíbenců, zda se se svým zbožím do Olomouce nechystají.

24. dubna 2015 také začnou olomoucké Flerjarmarky na Horním náměstí.

 

Společnýma rukama

vernisáž: 16. dubna 2015 od 17 hodin, výstava potrvá do 31. května 2015
Studio Artesilver, Kollárova 171/16 (u karlínského kostela), Praha 8 - Karlín

Společnýma rukama je projekt, který na začátku roku 2015 založila a nyní koordinuje Lucie Luuthien Avramová. Spolu s ní je do projektu zapojena celá řada českých korálkářek z Fleru a další se přidávají...

Na začátku stál nápad Věniny Kolomazníkové, která chtěla ve Studiu Artesilver uspořádat výstavu šitého šperku. S tím oslovila Lucii. Nápad se postupně rozvíjel, až padl návrh vytvořit společnými silami jeden šperk, který by mohl být během výstavy vydražen, přičemž výtěžek by putoval na konto vybrané nadace. A tak byl založen projekt Společnýma rukama a rozjel se jeho první počin.

Na prvním společném šperku s názvem Séraphine spolupracovalo 22 korálkářek z Fleru. Autorkou vítězného návrhu, který byl nakonec zpracován, se stala Dita diko Koksová. Podle návrhu šperk sestává z jednotlivých šitých květin a listů, které jsou aplikovány na šité mřížky. Každá z korálkářek tak nejprve doma ušila svou porci květin, listů a mřížek a poté byly jednotlivé komponenty kompletovány. Během práce padl návrh zapojit do projektu módní návrhářku, která by ke šperku ušila šaty. S návrhem spolupráce byla oslovena Petra Pilařová, která nabídku neodmítla, a tak se stala neodmyslitelnou součástí celého projektu. Sama totiž v té době plánovala vlastní módní přehlídku s dražbou šatů. Nabídka tedy přišla v nejsprávnější čas a oba záměry, tedy výstava šitého šperku a módní přehlídka Petry Pilařové, byly spojeny v jednu velkou akci. :-)

Vernisáž výstavy se uskuteční 16. 4. 2015 od 17 hodin ve Studiu Artesilver.

Během vernisáže bude veřejnosti představeno společné dílo – originální šaty, jejichž celou horní část bude pokrývat šitá aplikace z korálků (původní náhrdelník Séraphine). Šaty budou ve Studiu vystaveny do 21. 5. 2015, kdy se koná přehlídka Petry Pilařové na zámku Berchtold. Šatům bude patřit finále přehlídky a budou tam také vydraženy.

Vernisáž ve Studiu Artesilver zároveň odstartuje prodejní výstavu šperků šitých z korálků. Zde budou k vidění také soutěžní šperky z minulých kol prestižní mezinárodní soutěže Battle of the Beadsmith. Mezi nimi nebude chybět i loňský (2014) vítězný náhrdelník Touch of Paradise autorky Dity Koksové. 

Do celé akce se jako mediální partner zapojila TV NOVA, která bude natáčet reportáže během vernisáže a módní přehlídky. Tyto reportáže budou odvysílány v pořadu Prásk!. Další natáčení proběhne v pořadu Snídaně s Novou. Výtěžek z prodeje šatů poputuje na konto jedné z nadací, které má TV NOVA pod patronátem.

V současnosti se samozřejmě finišuje s přípravami na vernisáž. Kromě toho se už ale rýsuje další práce. Projekt Společnýma rukama totiž dostal nabídku ušít z korálků poprsník pro koně, který by se stal hlavní cenou pro vítěze Show arabských koní, která se koná první týden v září. Náhrdelník Séraphine tedy nebude poslední společnou prací českých korálkářek :-)

 

4. řemeslný jarmark v Lysé

sobota 18. dubna 2014 od 9.30 do 17 hodin
Lysá nad Labem, Nám. Bedřicha Hrozného

Již tradiční řemeslný jarmark s bohatým doprovodným programem, kde si sami kromě koupě českých originálních ručně vyráběných výrobků a materiálu ke tvoření můžete vyzkoušet svou zručnost v dílnách a zhlédnout ukázky různých řemesel přímo od jejich výrobců. Letos poprvé už jako nezisková organizace Fajn spolek, z. s., avšak stále ve stejném složení, tj. s nadšenci z centra pro rodiče a děti Fajn klub, a se stejným zápalem jako na začátku pro vás organizujeme náš řemeslný jarmark na malebném náměstíčku.

Na začátku byl bláznivý nápad za jednoho horkého slunečného odpoledne… impulsem pro něj bylo naše malebné náměstíčko, které si už od začátku o akci tohoto typu prostě říkalo… „Jak to, že se tu od května až do rozsvícení vánočního stromu nebude nic dít?“ – „Nevim, prostě nebude.“ – „Hmm, tak si uděláme v září svůj jarmark?“ – „Tak jo.“ A tak jsme si ho (v září 2014) udělaly… :)

Jarmarku se zúčastní vybraní prodejci z Fleru, ale i mimo něj. Někteří z nich jsou držiteli certifikátu "Regionální produkt". Součástí trhu budou opět ukázky staročeských i novodobých řemesel a umění. Navíc si návštěvníci mohou vedle hotových výrobků odnést domů i materiál pro tvoření, většinou v podobě již hotových materiálových balíčků či materiál dle vlastního výběru.

Tentokrát si chceme pořádně rozproudit krev, takže ve 14 hodin vystoupí hudební skupina Helemese - připravte se na pěknou skočnou ;) Při příznivém počasí se návštěvníci mohou těšit na ukázky canisterapie a práce s asistenčními psy. Celkem tři divadélka pro celou rodinu budou připravena za každého počasí. Děti určitě nadchnou kouzla z obřího bublifuku, a tentokrát pro ně chystáme ještě jedno pěkné dřevěné kruhové překvapení :) Jarmareční atmosféru bude jedinečně dokreslovat opět hra flašinetová a (nejen) pány potěší pohled na půvabné dámy z tanečního souboru Flamenkitas. Jarmark otevře trapno-šejdířské vystoupení Jakuba Balgorotha Kocourka a po celý den nám bude hrát písničkář Hynek Kočí.

Kromě řemeslných stánků zde najdete i prověřené výrobce a prodejce čerstvého domácího občerstvení (slaných i sladkých dobrot). Pro děti i troufalé dospělé bude připraveno na 17 výtvarných dílen, mj. kurz malování i pro ty největší skeptiky pana Pavla Michalici nebo hrátky s barevným pískem s Kamilou Rízovou.

POMOC POTŘEBNÝM
 
Nedílnou součástí jarmarku bude opět pomoc potřebným. Tentokrát bychom rádi pomohli 12leté Kačce z Velin, která onemocněla akutní lymfoblastickou leukémií. Pomoci jí můžete zakoupením darovaných výrobků od zúčastněných řemeslníků, přinesením víček od PET lahví nebo jakýmkoliv finančním příspěvkem do připravené kasičky.

Parkování je umožněno na Husově náměstí, které přiléhá k našemu „malému“. Velmi příjemná je z Prahy cesta vlakem, která trvá do 40 minut. O víkendu jede vlak každou hodinu (osobní vlak z Masarykova nádraží nebo rychlík z Hlavního nádraží). V Lysé budete od vlaku na náměstíčku do 15 minut i s prohlídkou všech historických budov kolem.

Nebojíme se, baví nás to a prostě zkoušíme, na co všechno si můžeme troufnout… Netušily jsme, že se nám to podaří, ale snad se nám už podařilo v našem městě založit tradici řemeslných jarmarků, a v té chceme pokračovat… Pořád je co zlepšovat a šikovných rukou kolem spousta…

 

FENOMÉN CÍNU

probíhá od 22. dubna do 22. května 2015
Galerie KusKovu, Biskupský dvůr 6, 110 00 Praha 1

Nápad na výstavu se vylíhl v hlavě Kateřiny Baranowské, alias KB GALERIE nebo KB šperky. A vylíhl se vlastně díky Fleru.

Možná jste si všimli, jak šperk z cínu vyráběný měkkým pájením, nazývaný lidově “cínovaný” (nebo díky genezi svého vzniku “tiffany”), opanovává kategorii šperků na Fleru. A možná vám neuniklo, že kdo není na Fleru doma, tak tento typ šperku až tak nezná. Pokud zapátráte po tom, jak je tento způsob výroby šperků starý, jen těžko najdete někoho, kdo něco podobného dělal před více než deseti lety, drtivá většina tvůrců se těmito šperky zabývá méně než deset let, dokonce méně než pět let.

Pokud si toto všechno sečtete, a navíc zapátráte i v zahraničí, zjistíte, že šperk zhotovovaný měkkým pájením je pozoruhodný fenomén, který se vyznačuje tím, že je tak trochu českou specialitou a na jeho rozvoji se nemalou měrou podepsal i Fler. Nejeden tvůrce začal s tímto “řemeslem” koketovat totiž právě poté, co na tyto šperky narazil na tomto e-shopu.


Nikde jinde ve světě se šperky měkkým pájením nevyrábí v takové kvalitě a kvantitě jako u nás a těžko narazíte na jiný e-shop než Fler, kde je tak velká nabídka těchto šperků.

Výstava FENOMÉN CÍNU si klade za cíl zmiňovanou techniku odvozenou od výroby vitráží zaznamenat a zmapovat aktuální podobu techniky měkkého pájení ve šperkařství.

Na výstavě uvidíte devět tvůrců vybraných tak, aby výstava představila různé řemeslné finesy při práci s pájkou a páječkou, různý autorský přístup k pájenému šperku, a také různé spojení cínové pájky s rozličnými materiály. V podání KB šperky, Abraka Gabra, Modrý květ, sol.d.c., Yana, Želmíra, Veronika Nowo, Sylviena tak uvidíte kombinace slitiny cínu s minerály, kůží a jinými organickými materiály, korálem, perletí, sklem, keramikou a fosíliemi.

A jelikož nechceme zapomínat ani na to, z čeho se tento způsob výroby šperků vyvinul, nesmí na výstavě chybět ani ukázka ryzí původní techniky Tiffany. Ta bude z dílny Atelier Tiffany, která na výstavě představí hlavně svoje skleněné vázy.

Tváří výstavy a laskavou patronkou je neméně "fenomenální" herečka a žena, Simona Stašová, která se ujala role modelky a zapózovala před objektivem Milana Kruliše se šperky vystavovatelek. Sérii fotografií, která tak vznikla, můžete taktéž zhlédnout na výstavě.

A jak se říká v některých reklamách: "to stále ještě není všechno!" :-)
Pokud zavítáte přímo na vernisáž 22. 5. v 19 hodin, můžete býti svědky malé módní přehlídky, během které šperky poslouží jako doplněk modelů značky La déesse.

Pokud vám některý ze šperků padne do oka, můžete ho přímo v galerii zakoupit.

Galerie Kuskovu leží nedaleko pražského autobusového nádraží Florenc, návštěvou výstavy tedy lze kupříkladu zpříjemnit průjezd hlavním městem a i pokud někdo přijede přímo pouze na výstavu, nemusí se bát dlouhého bloudění po Praze. Otevřeno je vždy v úterý až pátek od 13 do 18 hodin, vstup veřejnosti zdarma.

 

Další zajímavé akce najdete také v našem Fler kalendáři.

 

Úvodní foto: z řemeslného jarmarku v Lysé nad Labem Michal Ruš