Vítejte u dalšího dílu našeho nového unikátního seriálu o plyšových medvídcích. Protože se v něm věnujeme skutečně sběratelským hračkám, řekli jsme si v úvodu, co je klasický medvídek a přidali jsme vám navíc celý návod a střih na ruční výrobu jednoduchého medvídka. Dnes se ještě vrátíme k použitým materiálům a výplni a hlavně si ukážeme, jak medvídkovi vytvořit mimiku a ten nádherný kukuč, který vždy každého upoutá.

Co se hodí do bříška

Vraťme se tedy ještě k výplni. Posledně jsme mluvili o dřevité vlně, teď se mrkneme na další možnosti vyplnění medvídka.

HOBLINY

Pokud chcete udělat klasiku podle starých „receptur“ a neseženete dřevitou vlnu, můžete použít hobliny. Pracujeme s nimi stejně jako s dřevitou vlnou (vzdušná vlhkost). Plní se nejlépe peanem nebo pinzetou a pevně upěchujeme. 

 

zdroj unsplash autor Clem Onojeghuo

DUTÉ VLÁKNO

Dnes se na výplň hraček používá převážně duté vlákno (PES kuličky). Má své nesporné výhody:

  • medvídek je lehký a měkký
  • dá se bezvadně prát

Pořád ale platí, že je nutno pěchovat, pěchovat a pěchovat. Menší množství téhle výplně totiž časem způsobí, že hračka nebude držet tvar.

Na echtklasického medvídka se ale duté vlákno nehodí. Tato výplň se používá zejména do medvídků neklasických nebo dělaných jinou technikou, jako je šití - představíme si je v nějakém dalším díle. Pokud ho přesto chcete do "klasika" použít, musíte duté vlákno do medvídka napěchovat velmi pevně. Nejlepší je pak přidat do bříška kovový granulát pro lepší stabilitu a váhu medvídka. 
Duté vlákno můžete koupit také zde na Fleru.

ROUNO Z OVEČEK

Další z přírodních materiálů, který se hodně používá třeba i na waldorfské panenky. Na plnění medvídka nebo panenky rouno nemusí být nejvyšší kvality a nepotřebuje být zabarvené, jako je potřeba na výrobu plstěných zvířátek nebo na vlásky pro panenku. Z výsledné bytůstky naplněné ovčím rounem cítíte energii přírody, může mít i svoji vůni a je neuvěřitelně příjemná. A ještě upozornění, pozor na moly!

Tenhle materiál také najdete na Fleru.

 zdroj: archív autorky

A teď si řekněme, co jako výplň medvídka není úplně ideální. A proč.

MOLITANOVÁ DRŤ

V letech 1960 až 2000 se do průmyslově vyráběných medvídků jako výplň používala převážně molitanová drť. Ze začátku se tato výplň zdála super. Proti dřevité vlně byla lehká, snadno se zvířátko nacpávalo (v továrnách speciálním fukarem) a zvířátko bylo pratelné. V době molitanové se už na průmyslově šitá zvířátka používaly syntetické materiály.

Molitan se ale po pár letech začíná rozpadat a mění se na lepivý prach. Takové zvířátko (hlavně při nevhodném skladování, třeba na slunci) dostává molitanový mor. Když máte takového plyšového mazlíčka v posteli, každou noc dýcháte molitanový prach a zvířátko hubne a chřadne, je to opravdu fuj! Opravdová molitanová bomba je, když v sekáči koupíte svému psovi velkého plyšáka na hraní. Pejsek se radostně zakousne, trhne a za chvilku máte celý byt nebo zahradu pokryté molitanovou hrůzou, která se na všechno lepí. 

VATA

Na první pohled vypadá vata jako skvělý materiál na výplň medvídka. NE NE NE! Vata přitahuje vlhkost a medvídek začne velmi brzo plesnivět. Pokud by vás napadlo takového medvídka namočit, hrůza, to ho raději hned dejte pryč. 

RÝŽE, BOBY

Někde jsem četla, že se zvířátka plnila i rýží nebo boby. Znělo to dobře. Naplníte-li medvídka nebo jinou bytůstku potravinou a dobře ji upěchujete, vypadá to skvěle. Bytůstka je pevná a těžká jako starý medvídek. ALE… je to potravina, která láká různé potvůrky a breberky, jež jídlo poznají i na dálku. Když se dostanou dovnitř zvířátka, nakladou tam vajíčka a katastrofa je na světě. Aby z medvídka něco vylézalo, to opravdu nechcete! 

 

GRANULÁTY a nač jsou dobré

Používáme je proto, aby byl medvídek těžký a stabilní. Docílíme toho tak, že mu dáme do bříška pytlíček s granulátem, což jsou malé kuličky. Jaké používáme druhy?

KOV - nejčastější

Medvídka můžete naplnit/napěchovat dutým vláknem a pak mu dát kovový granulát (ocelové kuličky) jako zátěž do bříška. Takový medvídek je pevný, těžký a stabilní. Dáte-li kovového granulátu hodně, máte z něho zádveřáka - medvídka, co sedí u dveří a brání jejich  nechtěnému zavírání.

PLAST

Plastové granule všijeme do pytlíčku a dáváme je do měkčích medvídků pro děti. Vhodné jsou jako fyzioterapeutická pomůcka. 

 

Ty máš kukadla...

Každý medvídek má svoji mimiku, výraz obličeje. Ani dva klasičtí medvídci ho nemají stejný, i když jako klasici musí splňovat nějaká ta pravidla.

Medvídkovi můžeme do obličejíku vložit různé myšlenky. Docílíme toho kupříkladu postavením očí nebo čumáčku v obličeji.

OČI

Na klasické medvídky se používají oči skleněné. Margarette Steif nejčastěji používala oči topasové s černým středem, dodávaly medvídkům živý výraz. 

zdroj pinterest od glasseyesonline

SKLENĚNÉ OČI

Se původně používaly na vycpaná zvířata a trofeje. Jsou ručně vyráběné. Skládají se ze skleněné polokoule ukončené drátkem nebo drátěným očkem. Oči jsou buď celé černé, nebo barevné s černým středem. Barvy můžou být různé. Vyrábí se i průhledné (čiré) s černým středem.

Čirá očka lze podložit barevnou látkou, nebo je domalovat na sklo (před přišitím). Vyrábí se v různých velikostech.

Skleněná očka se na medvídka přišívají ručně velmi pevnou nití a dlouhou jehlou přes hlavu. 

 

zdroj archív autora masaja

 

PLASTOVÉ (bezpečnostní) OČI 

Skládají se z plastové polokoule s trnem s osazeními + pojistka = plastový (nebo kovový) kroužek. Kroužek se navleče na trn (mezi tím je látka medvídka) zatlačením se zajistí o osazení na trnu a již nejde sundat. To je dětská pojistka. Vyrábí se také v různých barvách i velikostech od 4 mm v průměru až do 30 mm. Používá se pro medvídky určené na hraní pro děti.

Je nutné, aby pojistka byla uvnitř, proto se tato očička medvídkovi přidělávají před nacpáním výplně. 

Také na Fleru tyto bezpečnostní oči můžete najít v materiálu.

zdroj pinterest

KORÁLKY

U menších medvídků lze místo očí použít korálky. Korálky se přišívají ručně, na výběr máme skleněné a plastové.

OČI PRYSKYŘICOVÉ

Pokud nenajdete oči, které si pro svého medvídka představujete, můžete si je vyrobit podle návodu z pryskyřice. Odlijete požadovaný tvar do formy, po vytvrdnutí je podložíte. Podkládají se ručně namalovanou duhovkou.

A jak očička přiděláme na obličejík, aby náš medvídek vypadal krásně?

Očko můžeme podložit filcem a udělat tak bělmo, nebo vyšít obočí, přidělat řasy, nebo taky vyrobit oční víčka. Tohle všechno ovšem potřebuje trochu zkušeností a znalostí, a hlavně představivosti a fantazie, abychom dosáhli kýženého výsledku.

Třeba jako tady:

zdroj piterest a www.teddy-talk.com

 

A jak tedy na tu mimiku?

Zkusíme teď na uháčkovaném medvídkovi, jak se změní obličej jen tím, že uložíme očička jinak nebo jim vybereme jinou velikost.

(Výroba háčkovaného medvídka je hodně jiná, než když ho šijeme, ale tomu se budeme věnovat v některém z následujících dílů.)

Očička se musí vkládat při výrobě, proto na fotkách vidíte přízi trčet z hlavičky.

Máme tedy hlavičku s čumákem a 6 mm veliká bezpečnostní očka:

  • vložíme malá očka hodně blízko u sebe a u čumáčku
  • pak ta malá očka trochu oddálíme
  • zkusíme hodně daleko od sebe
  • a pak ještě hodně vysoko.

A teď si zkusme ještě některé pozice očí s kukadly většími, třeba 10 mm:

zdroj: tercisch

Tak který medvídek je nejhezčí?

S malými očky blízko u sebe, která má hodně malý méďa? Nebo ten, co má velká kukadla a vypadá trochu překvapeně?

Je to na vašem přání :)

K vyjádření mimiky nám pomohou ještě čumáček a ouška, ale ty si ukážeme příště.

 

Mnoho tvůrců medvídků má svůj vlastní a jasně identifikovatelný rukopis a to právě podle obličeje medvídka. Jedním z takových je i Miri (prodejce MiriBären). Její medvídci jsou velice lehce k identifikování, a to zejména pro úžasně optimistický obličej a široký úsměv, a je jedno, zda je to medvědička nebo medvídek. Samozřejmě i podle značky na spodní tlapce, ale posuďte sami, jestli mám pravdu :-)

 

Z připravovaných témat pro následující díly vybíráme:
- medvídkův šatník
- jiné techniky na výrobu medvídka
- posvítíme si na čumáčky a ouška
- a samozřejmě si představíme další tvůrce tady na Fleru.

Těšíme se na vás!

Nůžky

 

 

Materiál na článek byl dodán od masaja a limeta. Článek zkompletovala tercisch.