Léto v plném proudu, a pokud máte čas a rádi spojíte poctivou ruční práci s cestováním, můžete se v srpnu potkat s Fler tvůrci naživo hned pětkrát. A navíc si vyzkoušíte vinutí skleněných pokladů v ohni. Kde? Prozradíme! ;-)

Sympozium vinutých perel 2018 aneb Plameny v Klášterech

sobota 18. srpna 2018 od 10 do 18 hodin
Areál klášterů, Klášterní dvůr, řemeslná ulička, Nádvoří Klarisek, Český Krumlov

Když pracujete s tak tvárným a zároveň nebezpečným materiálem, jakým roztavené sklo je, podnikáte cestu k osvobození svých myšlenek od shonu okolního světa, od každodenních starostí i velikých osudových trápení. Je to meditační cesta, která přináší meditujícímu absolutní osvobození a povznáší jej do vesmírných výšin tvoření. Na konci té cesty vzniká malý originální skvost. Artefakt, do nějž jeho tvůrce vložil malou část své duše – vlastně takový "viteál". Je to ale vždy viteál, který přináší světu pozitivní energii, radost z krásy a tvoření nejen svému tvůrci, ale i budoucímu nositeli šperku, do něhož bude ten úlomek vinutkářovy duše zasazen.
Zveme vás ke sdílení našich malých velkých zázraků...

Letošní sympozium se přesunulo na jih Čech, kam jsme byli srdečně pozváni od Klášterů Český Krumlov, jejichž koncepce podporuje zachování tradičních řemeslných technik. Cílem klášterních expozic v Českém Krumlově je seznámení návštěvníků s tradičními řemesly, která byla provozována na půdě středověkých klášterů a měst. Návštěvníci zde mají možnost navštívit i řemeslné dílny, ve kterých si mohou vyzkoušet jednotlivá řemesla za asistence zkušených mistrů.

Součástí prezentace šperků budou i dílny pod širým nebem, kde si můžete svůj vlastní šperk vyrobit.

Kromě workshopů vinutí skleněných korálků připravujeme i dílničku se smaltem a také dílničku s podmalbou na sklo.

    

Jak takové sympozium probíhá?

V sobotu 18. srpna v 10 hodin zahájíme výstavu šperků a solitérních korálků účastníků Sympozia.

Během dne budeme vinout perly a přednášet o skle návštěvníkům v objektu Klášterů. Současně bude probíhat tradiční řemeslný trh a řemeslné dílny v objektu Kláštera, kde je možné vyzkoušet kromě práce se sklem také třeba hrnčířství, sedlářství a brašnářství, kování, vaření mýdla, valchářství, tisk na pohlednice a malování na hedvábí.

V odpoledním programu potom bude probíhat koncert kytaristy Břetislava Veselého a tak trochu netradiční přehlídka skleněných šperků od účastníků Sympozia za doprovodu flamenka.

Celý večer potom v Klášterech uzavře přenáramné ohňové představení skupiny In Flamenus.

Akce se zúčastní přední korálkářští mistři z celé republiky i jejich méně zkušení kolegové. Cílem našich setkávání je nejenom výměna zkušeností a informací z oboru, ale také seznamování veřejnosti se sklářským uměním v této miniaturní podobě. Jmenovitě u nás letos potkáte tyto umělce: Lucie Lukášková, Romana Sadílková, Saša Nejezchlebová, Jana Pašková, Jitka Baďurová, Jana Filípková, Marcela Horáková, Lenka Milerová, Šárka Rooya Jiřičná, Kateřina Kuklová, Dana Augustová, Petra Hamplová, Karin Poláčková - a přijedou i další sklářští nadšenci.

Srdečně vás všechny na Plameny v Klášterech a Sympozium zveme! A těšíme se na shledání se všemi známými i neznámými příznivci sklářského umění.
Za pořadatele MgA. Lucie Lukášková

 

1. vintage Flerjarmark Olomouc

sobota 18. srpna 2018 od 10 do 18 hodin
ulice Pekární 26, Letní kino Olomouc

Nechte na sebe dýchnout kouzelnou atmosféru jarmarku v historickém centru Olomouce. Přijďte si odpočinout na krásné klidné místo v areálu Letního kina, nakoupit originální rukodělné výrobky nebo dát druhou šanci věcem na vintage marketu.

Program bude bohatý! Nachystáme pro vás spoustu workshopů, kde si vyrobíte kousek jen podle vaší fantazie a na okamžik si vyzkoušíte, jaké to je být tvůrcem.

Najdete tu stánek s lahodnou kávou přímo z olomoucké pražírny, hlad i žízeň rychle zaženete u některého z místních prodejců. A děti rozhodně nezapomeňte doma! I pro ty nejmenší máme program - navlékání náramků, omalovánky, krásné dětské hřiště a spoustu dalších atrakcí a zábavy.

Co až si užijete market všemi smysly? Můžete si udělat procházku historickou Olomoucí - přímo vedle areálu Letního kina se nachází olomoucká dominanta Katedrála sv. Václava, kouzelný park kolem hradeb vás dovede až do centra, kde je povinností každého návštěvníka zastávka u Sloupu Nejsvětější Trojice (památka UNESCO).

Ale tímto vaše procházka teprve začíná, Olomouc je totiž také městem kultury a vy si můžete vybrat ze spousty muzeí, galerií, kostelů nebo divadel.
Těšíme se na vás!

 

Vlasenické tvoření 2018

sobota 25. srpna 2018 od 10 do 18 hodin
Lhotu-Vlasenici u Kamenice nad Lipou

Přijďte si k nám vyzkoušet, co všechno vaše ruce dovedou! Již popáté na vás bude čekat více než 30 tvořivých stánků, u kterých si budete moct vyzkoušet techniky tradiční i netradiční.

Celou akci nám zpříjemní doprovodný program sestavený z okolních tanečních, pěveckých a divadelních sborů a spolků. V arboretu nad obcí bude současně s tvořením probíhat od pátku do neděle dřevosochařské sympozium, na kterém se představí 3 řezbáři, kouzelníci s motorovou pilou.

Po celou dobu konání akce bude zajištěno občerstvení s možností posezení. Vstup je pro všechny zdarma.

 

Brány Josefovské pevnosti dokořán

Pevnostní město ožije na Bastionu I. nedaleko Jaroměře v sobotu 25. srpna 2018 od 13 do 20 hodin vojenským životem.

Akcí se snažíme přiblížit život vojenského tábora dnešní širší veřejnosti. Chceme, aby se návštěvník nejen pobavil, ale i poučil a přiblížil se nejen kuchyni doby dávno - nedávno minulé. Recepty našich babiček - to je dnes aktuální téma, ale co jedli ti, kteří se starali v dobách nejistých o bezpečí svých krajanů - o tom se mnoho nehovoří.... A protože jsou u nás ženy zvídavé, šikovné a skvělé kuchařky, začaly se zajímat nejen o téma receptů našich babiček. A protože jsme z jedné "pevnosti", tak také o to, co to vlastně za dobroty našli vojáčci v kotlících vojenských kuchařů - a že to nebyl jen komisárek a zatuchlá "káva", se můžete přesvědčit na naší akci. Ale ne, nebojte, zabijačku jako ze Švejka by nám dnes asi hygiena a ochránci neschválili ;-)

Těšit se můžete na postavy v dobové uniformě, zážitkovou hru pro každého s odměnou na konci, vojenskou kuchyni a ochutnávku dobových jídel, pivo Josefovský šancovák, komentovanou prohlídku vojenské dobové kuchyně a vojenského tábora, kde budou na prozkoumání uniformy i stany, budou k dispozici tematické dílny i přednáška o vojenské kuchyni. Večer bude zakončen pěkným koncertem.

Akci tradičně pořádá pevnost Josefov – Bastion No.I a podzemí. A po ní se můžeme potkat třeba na včelařských slavnostech v září, ale o nich zase příště...

 

Flerjarmark Heřmanův Městec

sobota 25. srpna 2018 od 11 do 19 hodin
Autokempink Konopáč - Konopáč 37, Heřmanův Městec

Chcete si užít zábavu? Nechat se okouzlit rukodělnými tvůrci, zaplavat si nebo se podívat na divadelní představení? U nás to vše najdete na jednom místě! Srdečně vás zveme na prodejní akci v areálu přírodního koupaliště Konopáč.

Těšte se na prodejce, kteří si pro vás přivezou šaty pro malé i velké, hračky, keramiku, šperky, textilní doplňky, barevné příze, uzlíky pro pejsky, bytové i zahradní doplňky a mnoho jiného.

Příjemné osvěžení vás bude čekat v přírodním koupališti, večer pak můžete zakončit divadelní komedií Poprask na Laguně.

Přijďte se podívat, těšíme se na vás!