Na začátku byla zvědavost, tedy zvědavost kakou - kolik lidí na Fleru má červený avatar nebo logo. Tak vznikl klub Červeného loga. A protože se zájemci jen hrnuli, napadlo ji, že když je jich tolik, mohli by porovnat svůj um s klubem jiné barvy. Schválně - jestli i ostatních bude tolik a která barva bude lepší! A byla na světě...

...Velká meziklubová soutěž

Klubů nakonec vzniklo devět. "Domluvili jsme si podmínky soutěže, vymysleli jsme první soutěžní téma a 21. června 2010 v 10 hodin odstartovalo první kolo.

Soutěžních kol bylo nakonec také devět. Každé organizoval jeden ze soutěžních klubů podle toho, jak vznikaly. Každé kolo mělo stanovené své téma a každý klub nominoval vždy 3 své výrobky, takže mezi sebou bojovalo 27 výrobků..."

Předchozí soutěžní kola:

 

Kakou, na co teď nejvíc vzpomínáš, jako organizátorka celé akce?

Když mě napadla myšlenka uspořádat takovouto soutěž, moc jsem si od toho neslibovala... Velmi mile mě proto překvapila účast lidí. Nevěřila jsem, že to osloví tak širokou skupinu tvůrců, spíš jsem myslela, že to zůstane mezi lidmi z mého "okolí" na Fleru.

Nejvíc asi vzpomínám na ten adrenalin, jakmile se vybralo téma a začal v klubu brainstorming, snažili jsme se posunout jeden druhého a výrobky dotahovat k dokonalosti. Líbilo se mi, že se lidi nesnaží šplhat za každou cenu nahoru sami, ale navzájem si pomoct a myslet týmově.

A jak to vnímáš jako tvůrce?

Za sebe budu nejvíc vzpomínat na první kolo s názvem Svět Julese Verna. Všichni byli plní sil a účast byla obrovská. Bylo hrozně těžké vybrat jen tři výrobky z každého klubu a s každým dalším výrobkem jsem si říkala - jo tak ten musí vyhrát, ten taky.....a pak to sledování jak to narůstá "konkurentům" :)

Co bych chtěla hlavně ocenit? Že při hlasování nehlasují soutěžící jen pro svůj klub.

Osobně mi soutěž přinesla možnost setkat se s lidmi, se kterými jsem před tím nebyla v žádných klubech. Spojovala nás jen barva loga, ale tím jak soutěž postupovala, stal se z nás tým. Mohla jsem kouknout pod pokličku i lidem, kteří mi byli do té doby "vzdálení" a asi bych se styděla je normálně oslovit.

Obecně si myslím, že hlavní přínos celé soutěže je v interakci mezi různými žánry tvoření, které by se jinak nepotkaly... možností ztvárnit zadané téma je nepřeberné množství a každý k tomu přistoupí po svém... a myšlenky jednoho tvůrce mohou inspirovat jiného, který tvoří třeba úplně jinou technikou. Líbí se mi, že lidé zkouší vyrobit něco i „jinak“ jinou technikou než se běžně prezentují tu na Fleru.

Nominace samy o sobě přivedly spoustě účastníků fanoušky, prodeje a komentáře i mimo vyhlášená témata.

"Pohádky tisíce a jedné noci" - zpracování témat bylo skutečně velmi různorodé.

Ohlasy zevnitř potěší nejvíc...

Několika účastníkům jsme položili jednoduché otázky. Jejich různorodé a pozitivní odpovědi nás tak potěšily, že nám nebude vadit trochu natáhnout ten článek do délky (pro změnu :-D ):

 1. Na co nejvíc vzpomínáš za uplynulých devět kol soutěže?
 2. Přinesla tobě osobně soutěž nějaké hmatatelné výhody?

Charleyova teta:

 1. Na meziklubovou soutěž jsem přišla v podstatě náhodou, po prvním kole soutěže. Byl horký červnový večer, já brouzdala po Fleru a najednou čtu "klubová soutěž". Ta myšlenka mne tak zaujala, že jsem na Fleru seděla až do rána a hledala další informace. Měla jsem vlastně velké štěstí: některé kluby už měly stop stav, ale protože mám v avataru kytku, zapadla jsem do Květinového klubu. Nejvíc vzpomínám na úžasnou atmosféru našeho klubu. Pohoda,tvůrčí nadšení, sdílení, soutěživost a príma holky. Byly to úžasné měsíce! Velké díky naší "správkyni" Bijioux a všem ostatním!
 2. Na Fleru moc neprodávám, protože tvoření je mým koníčkem, neživí mne to. Jsem často pracovně tak vytížená, že nestíhám ani nové věci, ani klubový život... což mne velmi mrzí a chybí mi to, pracuju na tom, abych to změnila. Takže soutěž se v mém prodeji neodrazila. Ale získala jsem několik nadšenců a hodně přívětivých komentářů, za což moc děkuju. Soutěž mi dala i užitečnou zpětnou vazbu v tom, jak se zlepšit, jak na sobě pracovat, mou slabinou je hlavně focení... Prostě, byl to skvělý nápad a já se těším, že se do flerového soutěžení začnu zapojovat znovu a více.

Lettuce:

 1. Účastnila jsem se téměř všech kol, za klub "Nezařaditelných". Vládla v něm skutečně tvůrčí, spolupracující a soudržná atmosféra. Veselé příhody se mi vybavují hlavně v souvislosti s focením mých soutěžních výrobků - hodně jsem se zasmála, když jsem se vymáchala v našem potoce Černá Opava při focení "truhlice Kapitána Nema"... :-)
 2. Vzhledem k tomu, že mé soutěžní výrobky byly spíše "většími projekty" a nebyly vyrobeny prvoplánově pro komerční účely, prodej nebyl vždy okamžitý. Mým cílem bylo především pohrát si, poprat se s tématem. Nicméně většina z nich se prodala a účast v soutěži se projevila zvýšenou návštěvností v mém flerobchůdku.

 

Hlasovací statistiky

Hlasovat mohli všichni registrovaní návštěvníci Fleru, tedy prodávající i nakupující. Ve všech devíti  kolech se vystřídalo celkem 108 prodejců, někteří soutěžili v každém nebo téměř každém kole a někteří se do hlavního klání dostali jen jednou, dvakrát. V každém kole mohl klub získat 1 až 9 bodů (podle toho, kolik hlasů společně nasbírali jeho členové). Bylo rozdáno celkem 6 989 hlasů. Sčítaly se hlasy jak pro jednotlivé soutěžící, tak pro klub, za který soutěžili.

A jak to tedy všechno nakonec dopadlo?

Na prvním místě se umístil klub Nezařaditelných s 64 body, za nimi Květinové logo s 56 a o třetí místo se s 49 body dělí klub Modrých a Červených. Dále je pak klub Zvířátkových a Hnědozlatí se 47 body, Zelení získali 40 bodů, Černobílý klub 39 a klub Fialovo-růžovo-malinový nasbíral 18 bodů.

Co se týká jednotlivců, v každém kole mohl soutěžící získat 1 až 27 bodů (podle toho kolik celkově získal hlasů, bodový systém byl zaveden, aby se vyloučily nestejné počty hlasujících v jednotlivých kolech).

Na prvním místě se umístila SharkaE. se 127 body, za ní siska111 se 120 body a na třetím místě skynet se 111 body.  Za nimi pak jirra.m (96 b.), Lettuce (90 b.), Nady (89 b.), bourek39 (88 b.), mimikry (82 b.), kecam (72 b.) a madlaf (71 b.)

 

Na otázky

 1. Na co nejvíc vzpomínáš za uplynulých devět kol soutěže?
 2. Přinesla tobě osobně soutěž nějaké hmatatelné výhody?

odpovídají 3 nejlepší:

SharkaE.:

 1. Nejživější část každého kola obvykle probíhala v našem klubu Nezařaditelných, kde se nás vždy sešlo více najednou po zadání tématu na následující kolo. Nápady, plány, odkazy na zajímavé stránky, vše se slétalo na jednu velkou hromadu. Jelikož jsem nikdy nebyla zaměstnána ve velké prosperující firmě, nevím, jak probíhá pravý a profesionální "brainstorming", ale já si jej představuji přesně takhle. Myslím, že každý tvůrce má tuhle část práce nejraději a pak i zapomíná, že jde o soutěž a chce být tím nejlepším alespoň sám před sebou. Nejtěžší je vybrat favority z vlastních řad. Máte před sebou několik krásných kousků, které sjednocuje téma, ale každý používá jinou techniku a materiál, na něco hledíme s obdivem, protože zpracování i materiál nám jsou cizí a proto tak zajímavé, u jiného výrobku obdivujeme dokonalou techniku, neb ji sami dobře známe. Z tolika různorodých věcí se pouhé tři vybírají těžce. Navíc tak trochu vybíráte i na efekt, protože vždy soutěží celý klub, až na druhém místě je jednotlivec. A pak už jen čekáte, co na Vaši práci řeknou ostatní. Každý hlas samozřejmě potěší. Každý jsme tak trochu narcis.
 2. Díky "meziklubovce" jsem poznala mnoho šikovných lidí, což mne velmi těší. Během soutěže jsem i několikrát použila krásné skleněné výrobky mé maminky EDasky, jako součást objektu. Nemůžu popřít, že mi soutěž přinesla určitě i několik nových obdivovatelů; jen těžko poznám, kdo by si mou práci našel i bez soutěže. Každopádně nadšenců přibývalo. Pokud Vás zajímá osud soutěžních výrobků z mé dílny, všechny mají své nové a doufám, že spokojené majitele. Dostala jsem i několik dotazů, zda byl konkrétní kus originál, nebo zda budu v jejich výrobě pokračovat. Zde je myslím dobré místo k odpovědi. Ráda bych se výrobě balónů, Pierotů, secesních váz i všech těch ostatních krásných kousků věnovala. Otázkou zůstává, kdy na to budu mít čas. A jelikož je druhý ročník za dveřmi a já z Nezařaditelných neodešla, asi budou zase nové, neokoukané originály :-)

siska111:

 1. Když jsem stvořila kuklu "Skafandr kapitána Nema", měla jsem dohodnuté dva modely na focení. Ani jeden ale nebyl ideální a taky se nijak nehrnuli :-)) Od rána jsem postávala u okna a říkala si, že nejlepší by byl nějakej dredatej mladík... a ejhle! Ani ne za pět minut se jeden takový ploužil po chodníku. Akčně jsem otevřela okno a na mladíka zavolala, že od něho něco potřebuju. Vyběhla jsem před dům a tam jsem mu překotně vysvětlila, o co jde. On zřejmě v šoku souhlasil :-)) Protáhla jsem ho domem na zahradu /za zděšeného pohledu mé matky/, usadila na trávník a naaranžovala na něj kuklu. Tenkrát bylo hrozný vedro a on mi vyprávěl, že jde z práce a je celej zničenej... Pózoval ale docela ochotně a za "dobře odvedenou práci" ode mně dostal láhev vína. Nakonec jsem se ho zeptala, kde že pracuje.... Málem jsem omdlela z leknutí... byl to totiž podřízený mého manžela :-)))  Druhá příhoda, nebo spíš zajímavost, je z focení Slaměnýho. Při navrhování tohoto výrobku jsem podrobně vyzpovídala sousedku, která pochází z Vortové, kde je tradice masopustních maškar stále živá. Ochotně mi půjčila i staré fotografie. A protože se slaměnej řadí k černým maskám, tak mi bylo jasné, že ochotná se načernit jsem jenom já.... Smíchala jsem tedy starou dobrou indulonu s černou akrylovou barvou a poctivě se natřela. Na hlavu jsem si pod čepici navlékla černou punčochu, abych čepici nezamazala. Fotila mě sousedka...
 2. Nesledovala jsem až tak obchodní účinek soutěže. Ale musím říct, že jsem si vždy dávala velmi záležet i na focení a přemlouvala kamarády, kteří mi typově k dané věci seděli nebo hledala zajímavé interiéry. A hlavně! Mám díky té akci pár bezvadných kamarádek. Když vidím jejich věci, naskočí mi, jací to jsou báječní lidé. Občas si i napíšem. A to není málo!

Skynet:

 1. Nejlepší je pro mě vždycky čekání na nový téma u každýho kola, co lidi vymyslej a pak takový to okamžitý přemejšlení a vymýšlení toho, co já a celej náš klub vyrobíme a s čím do soutěže přispějem.. A pak, po několika týdnech, když se ukážou výrobky všech na jedné stránce.. Často se lidi vážně hodně snaží a jsou tam super vymakaný a originální kusy!
 2. Rozhodně jsem udělala několik hodně dobrých věcí, které by bez soutěže nevznikly. A všechny výrobky se mi prodaly, většinou velmi rychle. Obecně je taková soutěž pro člověka výzvou udělat něco pořádnýho, originálního, většího a propracovanějšího, než normálně. A není to tak, že by v klubu panovala nevraživá atmosféra! Naopak. Teď už jsou u nás samí fajn šikovní lidi, kteří se podporují a radí si a vybíráme prostě to nejlepší.. :)


To nejlepší na konec - zasoutěžte si!

Dnes se tedy připravuje druhá vlna soutěžení. Opět bude 9 kol a pokud máte chuť se zapojit, vyberte si klub, do kterého vaše logo "zapadne".

 

Začínáme  1. dubna!

 

Přehlídku 27 nej výrobků, tedy těch, které se v daném kole umístily na prvních třech místech, najdete v blogu "Velká meziklubová soutěž a jak to všechno probíhalo".

Pravidla velké meziklubové soutěže a odkazy na kluby najdete též zde.