Karolína Strouhová alias Visible toho dělá spoustu. Od dekorací z papíru i betonu přes plakáty a přáníčka, až po svatební oznámení, která vám vyrobí i na zakázku. Svatební sezóna přichází, nevěsty, zbystřete. Milovníci stylových interiérových doplňků, i vy se mějte na pozoru, právě tady byste mohli nalézt spoustu inspirativních kousků!

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jmenuju se Karolína Strouhová. Žiju, pracuju a tvořím v Praze.
Dětství i dospívání jsme se sestrou měly hlavně díky mamce hodně kreativní – kreslení, malování, modelování. Učila nás taky šít, plést, háčkovat… Bohužel na šití a pletení nejsem dostatečně trpělivá – pokud mi něco nejde od ruky ihned, ztrácím nervy. Doufám, že se to s věkem změní :)
Už od základní školy jsem tak měla jasno v tom, že chci v tvoření pokračovat. Na střední škole jsem se potom věnovala hlavně počítačové grafice a fotce, vystudovala jsem grafický design v Praze na Žižkově. Ke klasickým grafickým technikám se teď postupně vracím.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Na Fler tvořím jen ve volném čase. Mám sice celkem kreativní zaměstnání, takže tvořím i v práci, ale i tak si neumím představit přijít z práce domů a nic nedělat. Poslední dobou jsem Fler trochu zanedbávala a věnovala jsem čas spíš práci, teď bych si to zase chtěla trochu vynahradit.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Od dětství miluju papír. Ráda ho vybírám, ohmatávám, stříhám, ohýbám a mačkám. Nerada jím plýtvám, využívám a sbírám všechny odstřižky a zbytky, třeba na Napichovátka. Baví mě, že z obyčejného papíru můžu skládáním nebo lepením vytvořit trojrozměrné objekty.

Jako úplný opak papíru mě zaujal beton, hlavně pro jeho barevný i tvarový minimalismus. Navíc tvorba z betonu nemá vysoké nároky na speciální vybavení nebo techniku, takže i v domácích podmínkách se dá pořádně vyblbnout.

Další a zatím poslední technika, které se poslední době věnuju (i když to na Fleru zatím není tolik vidět), je linoryt a potisk látek. Od první skici motivu přes výrobu tiskové matrice, výběr barvy a papíru nebo látky. V případě potisku látky mi potom s následným zpracováním pomáhá mamka, která je skvělá a pečlivá švadlena.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Inspiruju se hlavně současnými trendy v designu a v materiálech. Jelikož tvořím spíš pro radost, zkouším pořád něco nového. Zároveň se ale chci vyvarovat tvorbě typu “devět řemesel, desátá bída” a musím si vždy pohlídat výslednou kvalitu výrobku.
Papírovou výzdobu vyrábím převážně na zakázku podle požadavků zákazníka, to většinou vycházím z už hotového stávajícího produktu a upravuji barvy, velikost a detaily dle zadání.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Určitě jsou pro mě důležité názory mojí mamky a mého partnera, se kterými na spoustě věcí spolupracuji a sdílíme zkušenosti. A nejvíc ze všeho samozřejmě potěší pozitivní odezva od zákazníků, jak tady na Fleru a na sociálních sítích, tak i živě na trzích.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Moc se mi líbí keramika od Keramika malina a Ema Mamisu. Obrázky, grafiky a tisky obdivuju u Jou Jou a lind. Užívám si snovou atmosféru u rožulky, mi.ui a Lu.bi.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Vybrala bych potisknuté kapsičky, protože mě momentálně nejvíc baví jejich výroba. Zároveň je to něco trochu jiného, než jsem měla doteď v nabídce.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
No, kaktusy mám zasazené v mých betonových květináčcích, mám svoje kapsičky a minipeněženku na drobné a tím to asi končí :). Nejvíc asi doma používáme právě ten beton, ať už jako svícny, mísy nebo květináče.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ráda chodím do kina, na výstavy a na koncerty. A taky se snažím o to, aby každý den měl kousek z mého ideálního dne :).

Jak vypadá váš ideální den?
V můj ideální den bych se probudila krásně odpočatá a plná energie. Ke snídani bych si dala zmrzlinu, sbalila batoh a vyrazila vlakem na výlet. Taky bych zašla na procházku do lesa, projela se na kole, zaplavala si v řece a den bych zakončila v naší oblíbené lesní hospůdce. Zatím se mi to nepovedlo stihnout všechno za jeden den, ale pracuju na tom :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
S partnerem máme v hlavě projekt, kde bychom chtěli spojit síly a skloubit naše oblíbené techniky a materiály – potisk textilu a papír s výrobky ze dřeva. A taky bych chtěla dokončit všechno, co mám už rozděláno a nebo naplánováno.