Šesté kolo vás příjemně naladilo nejrůznějšími hudebními žánry a styly. Přes prázdninová dobrodružství se u Meziklubovky zastavilo více než třináct desítek hlasujících. Každý tvůrce si mohl vybrat tu svou píseň, kolo bylo velmi rozmanité, konkrétní a nekonkrétní zároveň. Bylo o to lehčí? A povedlo se soutěžícím své milované písně opravdu ztvárnit? Hlasujícím nejlépe zněla hudba na větrné hůrce a bylo to velmi těsné!

Jak se soutěžícím s tématem pracovalo?

"Téma bylo zvolené naprosto úžasně, okamžitě jsem věděla, co budu malovat.  Miluju píseň "Ještě tě mám plnou náruč" - opravdu krásný text, který musí každou ženu pohladit - a Soukupova hudba jej ještě umocňuje. Pro mne hudba a láska jdou ruku v ruce..." (Lydie Dostálová)

"Určitě to bylo těžší téma, protože se lidé museli více zamyslet. Byly fajn odkazy na hudbu, člověk třeba poznal i něco nového nebo si připomněl dávné hity." (ingrid.h)

Sportovní šaty BANG BANG od princess Coldheart, inspirované písní "BANG BANG" z filmu "KILL BILL".

"Hudební kolo bylo pro mě jedno z nejhezčích, nejzábavnějších a nejzajímavějších kol vůbec! Prohlížet si potom díla a oblíbený hudební styl dalších soutěžících bylo obohacením a fantazie pracovala na plné obrátky. Nekonkrétní zadání mi plně vyhovuje, bylo to fakt napínavé." (Modrý květ)

"Téma bylo pěkné - mám ráda konkrétní témata a tohle bylo i s poslechem, takové multisenzorické..." (Justka)

"Téma se mi hodně líbilo a vyloženě mi sedlo. Hudba je nedílnou součástí mého života, ačkoli sama jsem totálně nemuzikální (můj muž tvrdí, že můj zpěv je tajná totální zbraň České armády). Hudbu poslouchám a ráda jezdím i na koncerty a festivaly. Hudba mě dokáže uvolnit i nabít energií, vyčistím si při ní hlavu a relaxuji." (Saturnin)

"...okamžitě se mi vybavil se všemi podrobnostmi cimbál a vzápětí xylofon. Vzpomínky z dětství. Zřejmě jsou v hloubi každého z nás ukryty a rozezvučí se, když něco zabrnká na tu správnou strunu. Vzpomínky mnoha generací, které si neseme stále s sebou." (Dag)

"Téma mne naprosto nadchlo. Hudba je mým dennodenním společníkem, duševní potravou, inspirací. Jen bylo nesmírně těžké vybrat z pestré škály hudebních škatulek TU jednu jedinou skladbu, poslouchám žánrově snad vše, kromě dechovky a nejprofláknutějšího popu." (Lajky)

"Pro mě velmi těžké téma. Jsem nehudební člověk, doma mám nejraději ticho. Přemýšlela jsem nahlas, že to tentokrát fakt nedám. Syn seděl vedle mě a povídá : 'Lekná'.
Já: 'Co to je?'
Syn: 'No písnička od No name, to znáš...' a zanotoval refrén. Najednou mi to všecko naskočilo a před očima jsem měla ten bílý leknínový květ a romantickou noc, zelenou hladinu, náruč plnou květů..." (kecam)

Kdo s čím a za kolik?

1.místo

Lajky: Na Větrné hůrce

Venku na bažinaté louce, větrném vřesovišti, mohli jsme se spouštět a padat do zeleně, měl jsi prchlivost, jako já žárlivost. Příliš žhnoucí, příliš lačnou, jak jsi mne mohl opustit, když jsem Tě potřebovala mít? Nenáviděla jsem Tě. Také jsem Tě milovala.

Na první místo tentokrát stačilo 97 bodů. Ulovila je Lajky, osobitá hrnčířka, která miluje hru světel a stínů, hudbu a hlínu. Lajky soutěží za klub Nezařaditelných. Jaká hudba je nejbližší srdci Lajky?

Proč Větrná hůrka?
Věděla jsem, že to musí být něco abstraktního, protože to dle mého vnímání vyjadřuje pocit z hudby nejvýstižněji. Inspirací mi byla osobnost Kate Bush a její skladba Wuthering Heights, v překladu "Bouřlivé výšiny" neboli "Na Větrné hůrce". Lampa představuje kopec, horu, jako symbol důležitého místa (a možná i něčeho, co máme uvnitř sama sebe, nějaký nedosažitelný vrchol, sen). Efekty při rozsvícení lampy rozehrají podobné divadlo jako je tanec, tóny a nezaměnitelný projev interpretky.

Komu fandila Lajky?
Hlasovala jsem pro Ocelové srdce - Saturnin to naprosto reálně vystihla. Uši učí uši poslouchat - Abraka Gabra má nejen stejný hudební vkus, ale i pojetí jejích věcí je mi blízké. Do třetice Yana a Krev máku, v tomto šperku  tu hudbu zřetelně cítím. Mrzí mě, že se do tohoto kola neprobojovaly Stíny a naděje od Modrého květu, tento výtvor a jeho popis absolutně vedl mou "Hudební hitparádu" tohoto kola.

 

2. místo

Germia: Na krásném modrém Dunaji

Kdo by neznal nejznámější valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji? Šperk ztělesňuje tuto nádhernou hudbu a to, co pro mne znamená tento nezaměnitelný hudební počin. Střed šperku tvoří achátová broušená drůza s výrazným modrým pruhováním, které mi připomíná vlnění vody.

Jediné notičky na startovním poli - a namířily si to rovnou na bednu. Cínařku, fimařku a drátařku Germiu už z Meziklubovky dobře znáte. Její hudba srdce získala 70 bodů. Germia soutěží za Zvířátka.

Co Germiu inspirovalo?
Byl to samotný název soutěžního kola. Zvolila jsem valčík Na krásném modrém Dunaji, jednu z největších perel klasické hudby, která je právě nejblíže mému srdci. Navíc je velmi známý a proto jako šperk lehce srozumitelný. Téma vždy pojímám více konkrétně, takže pro mne byla melodie zapsaná notami jasnou volbou.

Kdo patřil mezi tvé favority?
Vždy mám u hlasování jasno, ale v tomto kole jsem se nemohla rozhodnout mezi 5 výrobky. Byla to lampa "Na Větrné hůrce", která mne zaujala uměleckým zpracováním, "Modrá nálada" se skvělým nápadem zpracovat celý hudební nástroj, "Uši učí uši poslouchat", který jakožto šperk je velice vtipný a výborně zpracovaný, "Ocelové srdce", které mi káplo na mou steampunkovou notu, a "Jen ve zpěvu" s nádherně zpracovanými keramickými zpěváky...

 

3. místo

Justka: Muchomůrky bílé

Člověk ze zoufalství snadno pomate se, muchomůrky bílé budu sbírat v lese. Muchomůrky bílé, bělejší než sněhy, sním je k ukojení své potřeby něhy. Neprocitnu tady, až na jinym světě, muchomůrky bílé budu sbírat v létě. Ohohóhoó muchomůrky bílé...

Justka, upájená čarodějnice, přikouzlila pro své Muchomůrky 63 bodů. A to ji pro nedostatek talentu nechtěli na žádnou uměleckou školu!  Justka soutěží za Černobílé.

Jak Justka k Muchomůrkám přišla?
Jako každý správný občan této země jsem mykofilní, takže Muchomůrky bílé byla a je pro mě výzva. Nebylo to poprvé ani naposledy, kdy mě houbičkový motiv sám volá po zpracování. Možná pracuji pod vlivem spór naší dřevomorky domácí, která nám bydlí v podlaze.

Pro koho Justka hlasovala?

  1. Krev máku - líbí se mi ty Yaniny kresby do cínu a tohle se povedlo obzvlášť
  2. BANG BANG - film Kill Bill jsem neviděla a myslím, že by se mi asi ani nelíbil, ale píseň, šatečky i foto jsou parádní
  3. Ocelové srdce (steampunkový zápisník) - perfektní zvládnutí tématu

 

4. místo

Saturnin: Ocelové srdce (steampunkový zápisník)

S ocelovým srdcem v nás, zakaleným žárem
tak dál hrajem, stále dál, radost přichází
Ocelové město zní, ocelovým tónem
jím spájí nás, rozezní, hudba vítězí!

Saturnin, jedna ze zakladatelek Velké meziklubové soutěže, tvoří veselá člobrda a věnuje se keramice i grafice. Její Ocelové srdce od vás dostalo 62 bodů, těsně čtvrté místo. Soutěží za klub Nezařaditelných.

Kde se vzalo Ocelové srdce?
Myslím, že kovový vzhled steampunku se k rocku a metalu (to je totiž hudba mého srdce) dost hodí. Volba nakonec padla na jednu z mých srdcových kapel: český „Citron“ (tak trochu ze sentimentality - je to jedna z prvních kapel, které jsem začala poslouchat - a tak trochu z patriotismu, protože jsou také z Ostravy). Jejich píseň Ocelové srdce byla přesně ta pravá - je o hudbě i mém rodném městě a krásně se dala zpracovat ve stylu, který jsem si vybrala.

Co uchvátilo Saturnin?

  1. Na Větrné hůrce - tahle lampa od Lajky mě uchvátila, mít na ni doma místo, neváhám ani chvilku a koupím si ji (a to s keramikou sama pracuju)
  2. Muchomůrky bílé... - tuto písničku mám ráda a tenhle šperk odpovídá její náladě, Justku a její tvorbu mám ráda a pravidelně k ní nakukuju, co krásného se u ní zase objevilo
  3. .....krev máku - Yanu mám v oblíbených, poznala jsem ji vlastně až když se přidala do našeho klubu, její tvorba mě dostala a vždy žasnu, co nového pěkného vytvoří do VMSky a nejen do ní.

 

5. místo

Sanstyle: A dětem líčí babička, jak vypadala elpíčka

Vím, že se život rozletí a sním o konci století, kdy nikdo neví, co je chvat a shon a dětem líčí babička, jak vypadala elpíčka a co byl vlastně starý gramofon...  I když už nemáte svůj starý gramofon, nyní si můžete své oblíbené desky nosit stále s sebou a v duchu si je přehrávat po libosti.

Sanstyle je v Meziklubovce nová tvář. Ačkoli vyzkoušela mnohé techniky, její vášní je sklářský kahan. Stále prozkoumává nové a nové možnosti, které sklo nabízí. Elpíčkový náhrdelník získal 53 bodů. Soutěží za klub Hnědozlatých.

Sanstyle si užívá dovolenou. O vzniku náhrdelníku nám možná napíše aspoň v komentářích, ale můžete si alespoň poslechnout píseň, kterou se inspirovala: Michal Tučný - Prodavač.

V klubovém pořadí vyhráli Nezařaditelní, ale na krk jim dýchali Černobílí. Třetí příčku obsadil klub Květinových v závěsu s Hnědozlatými. Zvířátkoví a Fialovorůžoví se umístili na pátém a šestém místě a za nimi následují Červení a Zelení.

Kompletní výsledkovou listinu můžete zhlédnout zde v blogu.

Všem výhercům gratulujeme a hlasujícím děkujeme za přízeň!

A máte-li rádi soutěže všeho druhu, mrkněte ještě do srpnového přehledu. Najdete v něm ještě mnoho míst, kde tvořit či hlasovat ;-)