Jednoduchý model dokážou v pár minutách pozvednout až do oblak pomyslného módního nebe. K tomu všemu jsou praktické, můžete je nosit jednoduše v ruce nebo nechat zhoupnout na rameni a ledacos se do nich vejde. Ano, mluvíme o kabelkách! O hlavních hvězdách právě probíhající kampaně na Fleru. Máme pro vás různé zajímavosti a také nákupní tipy! ;)

Klasik by pravil, že ke každé ženě dokonale ladí jemnost květin a třpyt diamantů. My bychom rádi dodali, že s dámským světem jsou pevně a neodmyslitelně spjaty také kabelky. Jsou to právě kabelky, v jejichž nitrech ženy nosí důležité nezbytnosti či zanedbatelné maličkosti, které zaručeně rozehřejí úsměv na rtech.

U kabelek si navíc můžeme být jisti, že stejně jako celá řada jiných atributů rozhodně nepodléhají proměnlivým trendům ani zubu času. Skutečně kvalitní, dobře zvolený kousek totiž své nositelce prokáže věrné služby až desítky let.

Svoji kabelkovou favoritku navíc ani nemusíte nutně vybírat tak, aby ladila s barvou vašich bot a celkovým dojmem outfitu. Naopak! Zvolte výrazný, jedinečný kousek, který ve vašem modelu může sehrát hlavní roli.

 

Zdroj fotografie: pinterest 

 

Zpátky v čase aneb kabelka jako dámská výsada

Pojďme ale nejdřív o krůček zpět. Kabelky se s největší pravděpodobností začaly objevovat již od pravěku, kdy začala v lidech klíčit svébytná potřeba nosit své cennosti neustále u sebe a tehdejší oděvy byly bez kapes. Proto až do 16. století (kdy do dějin zvolna přichází éra kapes) nosili kabelky bez rozdílů ženy i muži.

Za nejstarší dochovanou předchůdkyni kabelky lze považovat nález německých archeologů v roce 2012. Jednalo se o tašku ze zvířecích kůží se stovkou zavěšených zvířecích tesáků, pocházející nejspíše z doby kamenné datované do období 2,5 tisíce let př. n. l.

Zdroj fotografie: pinterest

V raném středověku patřily kabelky k symbolům určujícím společenský status daného obyvatele. Modely určené urozeným lidem byly vyráběny ze vzácných tkanin, vyšívané a zdobené drahými šperky a zásadně nošené připevněné k opasku. 

Zdroj fotografií: pinterest

V 17. století, v období baroka se kabelky začaly nosit pod objemné dámské suknice. Pod každou bohatě zdobenou róbou se často ukrývaly dvě kabelky umístěné v oblastech kyčlí. Mladé, neprovdané slečny navíc věřily, že čím budou kabelky krásnější, tím rychleji se také provdají. V tomto období proto začaly vznikat skutečné skvosty s mimořádnými textilními detaily zahrnujícími především výšivku.

 

Zdroj fotografií: © Rijks Museum

Zdroj fotografie: Lacma

S nástupem klasicismu v 19. století došlo v oblasti dámských kabelek k radikální proměně. Nová éra přinesla do módy zejména velmi úzké střihy šatů, rovné siluety a vysoký pas. Kabelky najednou nebylo v žádném případě možné „uložit“ pod takto úsporně tvořené modely, tak jako tomu bylo v okázalém baroku. Vznikla tak první kabelička do ruky, podobná současným psaníčkům.

Zdroj fotografie: © Met Museum

Zdroj fotografie: © Rijks Museum

 

Malý slovníček do kapsy: Jak se vyznat ve světě kabelek

Poptávka po kabelkách rok od roku sílí a spolu s těmito módními chutěmi značně narůstá také výroba stále novějších kabelkových (proto)typů. Přestože při samotné realizaci nákupu není samozřejmě vůbec nutné znát všechny názvy a typy kabelek zpaměti, rozhodli jsme se vás s alespoň některými z nich krátce seznámit.

Kabelky lze v prvé řadě rozdělit podle velikosti na malé, střední a velké. Pojďme se už ale podívat na specifika jednotlivých kabelkových typů.

Backpack bag

Tolik oblíbené urbanistické (městské) batohy. K sehnání jsou batohy rolovací, elegantní, sofistikované i prvotřídní designerské kousky.

Vlevo: pinterest, vpravo: pinterest

Bucket bag

Pod tímto typem si můžete jednoduše představit kabelky v podobě pytle nebo vaku s měkkým „tělem“, stahovacími šňůrkami a delším popruhem.

Zdroj fotografie: Fashionboss

Zdroj fotografií: pinterest

Business bag

Vysoce kvalitní, jednoduché až minimalistické kabelky či luxusní aktovky speciálně vytvořené pro business a pracovní sféru. Do kabelek i aktovek se pohodlně vleze formát A4 a lze ji nosit v rukou či přes rameno.

Zdroj fotografie: Fifth Avenue Girl

Clutch bag

Všem dobře známá psaníčka, někdy se jim také říká listové kabelky. Nejčastěji je volíme, když se chystáme na společenské události. K dostání jsou ale také decentní a ležérní typy vhodné i pro běžné pochůzky. Psaníčka je možné nosit přímo v ruce, chytnout za poutko a nebo pomocí řetízku nosit přes rameno.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Ownmuse

Zdroj fotografie: Stylecaster

Crossbody bag

Základní výbava pro všechny nadšené kabelkoholičky a obdivovatelky. Kabelky tohoto typu jsou menší nebo střední velikosti s dlouhým (často nastavitelným) popruhem, díky němuž je lze nosit křížem. Crossbody seženete v luxusních verzích s řetízkovými popruhy, ale také jednoduché a sportovní verze.

Zdroj fotografie: markand graham

Messenger bag

Kabelka základního obdélníkového tvaru malé nebo střední velikosti se nosí křížem přes tělo. Oblíbeným materiálem pro výrobu bývá pevné plátno nebo kůže.

Zdroj fotografie: Madewell

Zdroj fotografie: pinterest 

Satchel bag

Za tímto zdánlivě pompézním názvem se ukrývají kabelky střední velikosti, které lze nosit díky dvě uchům v ruce i přes rameno, díky přidanému popruhu.

Zdroj fotografie: © Vogue

Reversible bag

Unikátní typ kabelek, které lze s trochou nadsázky přirovnat k chameleonům. Kabelku můžete během dne kdykoliv podle libosti jednoduše "přetočit" na rub a rázem budete v rukou držet jinak barevný model. Největší výhoda spočívá i v tom, že je možné si tento typ tašky ušít i z pohodlí domova - využít k tomu můžete i staré košile.

Zdroj fotografie: larusi

Když už teď víme, jaké existují druhy kabelek, můžeme volně přejít k tématu

... a KAM s nimi vyrazit?

  • Praktická stránka - tašky a kabelky slouží ve většině případů zejména k přenosu věcí. V takových případech volíme tašky prostorné, s pevným dnem, někdy se můžete setkat s názvem shopping bag. Jedná se o velké kabelky s maximálním úložným prostorem. Do této kategorie lze zařadit rovněž plátěné tašky a městské batohy vhodné na nákupy.
  • Ležérní pohoda - pod touto oblastí se nejspíše většině z nás vybaví pohodlné kecky, dobře padnoucí džíny a volný víkend před námi. K pohodovému outfitu zákonitě pasuje také ležérní kabelka. V tomto případě můžete zvolit typ crossbody, multifunkční reversible tašku, urban batoh a nebo decentní psaníčko. A už můžete směle vyrazit na výlet nebo do kina.
  • Důmyslná elegance - vhodná na pracovní pohovor, do kanceláře nebo do divadla. Zde rozhodně nešlápnete vedle, když zvolíte tradiční business model kabelek či satchel bag. Do divadla zase zvolte luxusní verzi psaníčka.

 

Dopřejte si doušek inovace, rebelství i stylu

Počátkem letošního roku byly do světa kabelek vpleteny skutečně vydatné a žhavé novinky. Možná si budete říkat, že co se dalo v oblasti kabelek vymyslet, už se dávno objevilo na trhu a posléze také v rukou samotných nositelek. Současní designéři i módní návrháři však touží posouvat hranice kreativity, šokovat a dotýkat se nemožného.

Zdroj fotografie: FMD

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Trendland

Zdroj fotografie: pinterest

Dnes je možné si dopřát kabelky, které se v celé podstatě vymykají základní geometrii. K dostání jsou také kabelky hebké a měkčí než péřový polštář, inspirované francouzskými croissanty nebo v ultra mini provedení.

Zdroj fotografie: © Barbara Medo

Zdroj fotografie: The Line

Zdroj fotografie: Lazy Girl Lingerie

Zdroj fotografie: Maurie and Eve

 

Jako na polštářku

Láká vás představa nosit při sobě tašku vizuálně velmi podobnou tradičním, péřovým polštářům našich babiček? Pak je tento módní hit The Pouch, jenž vznikl pod taktovkou značky Bottega Veneta, správnou volbou. Měkké kabelky, které mohou být v horní části nařasené, nosit se zmačkané v ruce nebo tradičně přes rameno.

Zdroj fotografie: Garmentory

Zdroj fotografie: Lulalogy

Zdroj fotografie: InStyle

Zdroj fotografie: The Zoe Report

Kreativní značka Bottega Veneta uvedla na jaře tohoto roku svoji další žhavou novinku. Kabelky svým tvarem připomínající sladké francouzské croissanty a tašky vyrobené z jednotlivých pruhů kůže zapletených do sebe.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Myšlenku využití miniaturních kabelek přivedla na svět pařížská značka Longchamp. Skutečně malinkaté kabeličky lze spíše než praktického pomocníka vnímat jako veskrze designový doplněk vašeho outfitu. Na těchto fashion bonbóncích si můžete smlsnout hned ve dvou verzích - mini či mikro.

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Wayleads

Zdroj fotografie: foot wear news

Zdroj fotografie: Fashionista

Letošní rok je také spojen s pozvolnými kroky namířenými zpátky do přírody. Z přírodních materiálů tvůrce nejvíce lákají juta, ratan, pedig či bambus. Ze všech zmíněných materiálů je možné si pořídit šik kabelkové kousky. A nemusíte si nutně pořizovat jenom tzv. plážové košíky. Na trhu již existují i velmi rafinované a sofistikované verze v kombinaci s kůží či koženkou. Mimořádně luxusní provedení lze sehnat pod značkou Hermès, která připravila přírodní edici Birkinek z pedigu a kůže.

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: Wonderland

Zdroj fotografie: © CULT GAIA, Instagram

Zdroj fotografie: Who What Wear

 

A co krásného bychom vám doporučili z aktuální slevové kampaně na Fleru? Jaké kabelky, tašky, bagy a jiné okrasné úložné záležitosti nás zaujaly?

Mrkněte ;)

Probrat se všemi nabídkami můžete přímo v naší speciální kategorii.

 

Kabelkománie na Fleru podle nás

V redakci kabelky milujeme. V našich šatnících si hýčkáme kabeličky drobné, velké tak akorát do ručky, ale také tašky extravagantní, bohémské, minimalistické, elegantní i praktické. Přinášíme vám tedy vydatnou porci plnou exkluzivních kabelkových modelů! 

Urbanic Bag - Tavella od URBANIC

Lea - Něžně romantická v růžové s tmavou klopou od Swel Bags

Kabelka od pletu a šiju

Malovaná peněženka od Jana Zwinsová

zelenošedá pánská taštička s indiánem od dobrá trefa

Psaníčko pomposity od Jurašák

Taštička s pomněnkami od zukabr

 

JENNY-háčkovaná kabelka s lurexem od Shellka

Toaletní taštička Třešňový květ od AndreaD.

Háčkovaná kabelka s koženými uchy od Katie's design

Motýl - rámečková kožená peněženka od Natellka

Kabelka-ledvinka od Mr. Meow

Jahoda ? kabelka z plsti od trumpetka

Oboustranná kabelka - romantická i veselá od eMart

Tvé Oči Jsou Jako Letní Nebe - taška od siska111

Kabelka Frankie od MališkaStyl

Psaníčko/pouzdro clutch z hladké hovězí kůže od ZAXI

Kosmetická taštička klikaté čáry od Narmer

"Batoh" celokoženkový Bronz light od alakala

Látková rámečková peněženka od bobossa

Dámská taška ICON 3 od LÁSKA

Kožený batoh hnědý od INDIVIDUALITY

háčkovaná taška - světlá starorůžová od petrael

Vyšívaná malinká rámečková peněženka od Ivana Hrnčiříková

Tlumok s puntíky od Tlumok

Léto s sebou: taška vejcová od Lonicera

Termotaška - Modrá - od Kukinka

Háčkovaný vak od Světlana Hejnová

Kabelka květy od AnkaP

Venuše 2 od Bashka

Taška "Rybář" od okatej žralok

Taštička Mandala námořnická od Dizza

SUNNY SUEDE: béžová... od cogito

Folklorní kabelka červený nebo modrý ornament od Ušito

 

Půlnoční kapradí... od martinesse

Peněženka mincovka od IraMa

Crossbody gobelín zlaté šipky od Hes Art

Originální psaníčko od patchwork.mirka

Set "lora" od ReTriCo

Kabelka šedá s kapsami od nesu

"HANDBAG" - medvídek od A&P design 

Kabelka smaragdová od Kreatinka

Kabelka Tereza lišky od galajana

Batoh elegantní, manšestrový, modrý. Stahovací vak od Čarovná zahrada

Uni mošna tříkomorová, lněná I. od etomatelier2

Mini kabelka crossbody A6, lehká a voděodolná od Sufik

Bystrouška... od DančaK

Překlopka - modrá s bílou od moje bags

Crossbody s kočkama od HelaF

Retro vinyl taška Small Red od Vinyl Products

 

 

 

Úvodní foto: Luxe Digital