Ještě těch pohádek nemáte po Vánocích dost? :) Tak si udělejte pohodlí a pojďte si přečíst další. Bude o tom, jak se z holčičky, která snila o práci módní návrhářky, nakonec v dospělosti stala návrhářka textilní. Pohádka se celá odehrává v kulisách kouzelných autorských látek značky wilburrina. No, máte se na co těšit :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Šárka Honsová a jsem až po uši zamilovaná do vzorů a látek. Je mi něco přes třicet, ale duší jsem stejně ještě pořád malá holka. Jsem optimista a taky velký snílek. Doma mám dva úžasné kloučky a báječného muže. Mám ráda ticho, slunce a teplo, kakao a dobroty v jakémkoliv množství. Miluju barvy a ze vzorů jednoznačně vede geometrie a hlavně pruhy. Nerada chodím pozdě, nemám ráda překvapení a často jsem dost nerozhodná.


Jak jste se dostala k tvoření?
Výtvarno a zejména fascinace látkami, nitěmi, provázky a vším podobným se vine jako klubko celým mým životem. Jako malá jsem milovala prohrabování v babiččině skříni, po kterém nezbytně následovala módní přehlídka. Se sestrou jsme pletly panenkám „šaty“ na pletacím stroji a uháčkovaly jsme nejednu šálu. Nespočet chvil jsem strávila při kreslení návrhů princeznovských šatiček. Tehdy mi bylo asi deset a já snila o práci módní návrhářky. Následovalo několik kurzů kreslení a kolem osmnácti mi už bylo jasné, že moje další studium prostě musí být výtvarně zaměřené. Vystudovala jsem obor Textilní a oděvní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci a paradoxně tam šly látky na čas trochu bokem. Naučila jsem se tam pracovat v grafických programech a to se mi zalíbilo natolik, že jsem šla po škole pracovat jako grafička. Na rodičovské dovolené jsem pak víceméně náhodou objevila možnosti digitálního tisku na látky a bylo vymalováno. Na svět přišla wilburrina a mě nesmírně těší, že výroba i tisk jsou ryze českou záležitostí.Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Momentálně jsem na rodičovské dovolené a na svou tvorbu mám tak relativně dost času. S myšlenkou na wilburrinu ráno vstávám a večer usínám, takže říkáte textilní návrhářka na plný úvazek? Jó, to by se mi líbilo :-)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Některé vzory navrhuji přímo v počítači a jiné si nejdříve nakreslím na papír. Nekladu příliš důraz na přesnost, mám ráda, když jsou vzory tak trochu od ruky, živější a více opravdové. Na navrhování je nejlepší to, že existuje nekonečně možností, jak do sebe všechno poskládat, a to mě hrozně baví. Limituje nás jen naše fantazie.V obchodě mám i šité výrobky jako pexesa, miminkovské deky, polštářky. Dokonce jsem na přání šila i závěsy. Nejsem tak úplně švadlenka, ale je fajn, když mohu techniky střídat. Když se při navrhování objeví tvůrčí krize, můžu sednout ke stroji, odreagovat se a vyčistit si hlavu.
Kromě toho mě láká třeba tkaní nebo výšivka, ale na to už bohužel není čas.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Začátek je asi nejoblíbenější část. V hlavě mi pomalu začínají klíčit nápady. Kreslím a čmárám, nechávám tomu volný průběh a čekám, až se mezi skicami objeví Něco. Dost často se mi o vzorech i zdá, ale bůhví proč to pak na papíře nikdy nevypadá tak dokonale jako v tom snu, což mě vážně dokáže naštvat. Pak vezmu papír nebo pero a tablet a kreslím, škrtám, šoupu, mažu, otáčím, zvětšuju a zmenšuju atd., dokud nejsem spokojená. Většinou už od začátku vím, které barvy chci použít, ale zkoušení barevných variant mě taky hodně baví. Jen je v tom trochu zrada, protože bych potom nejraději tiskla všechny. Když jsou vzory hotové a odeslané do tisku, mám v hlavě zase trochu volněji. A právě v tu chvíli to tak nějak samo od sebe začíná nanovo a klubou se další nápady.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
V první řadě musím být spokojená já. Potom se radím se svým mužem, ale to je asi jen formální záležitost, protože si většinou stejně tvrdohlavě jedu to svoje. Naštěstí máme dost podobný vkus.
A v neposlední řadě jsou tu zákaznice. Z jejich reakcí vím, že to, co dělám, má smysl a ohromně mě naplňuje to, když vidím cokoliv ušitého z mých látek.

 

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Takových je na Fleru hrozně moc. Díky profesní deformaci koukám hodně na tvůrce, kteří šijí. Sleduji, jaké látky používají a jak je kombinují. Obdivuji švambi nebo naprosto jedinečné kombinace, které tvoří slapota. Útulný krámek má i pepadana, LOOKrecia, Lusinda, Gløgg, Dizza, slastidolls, consume L.ESS, lucky bird, MaRuna JaRuna… a hromada dalších. Z těch nešijících tvůrců chodím okukovat profily Jou Jou, petpeta, UNLIMITED DESIGN, Ema Mamisu, LENKA BLAZA, lachtani a další a další. Fler je plný úžasných lidí se skvělými nápady a já tímto světem hrozně ráda brouzdám.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Ačkoliv mám v obchodě hlavně samotné látky, tak bych asi vybrala pexeso, protože právě to bylo na počátku myšlenky otevřít si obchod na Fleru. Můj muž rád pracuje se dřevem a já ráda kreslím. Chtěli jsme to nějak spojit a napadlo nás pexeso. Původně tedy mělo být dřevěné, ale protože bylo časově dost náročné, tak jsme se rozhodli pro látkovou verzi. Ale říká se „nikdy neříkej nikdy“, takže se možná to dřevěné jednou také dočká.

 

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Úplná kobyla nejsem :-) Kluci mě poráží v pexesu (máme doma tyrkysové) a pak mám doma z mých látek bezva toaletky od CHiCA official a od LOCHTA. Také plánuji domů ušít povlečení a mám zálusk na nějakou sukýnku od Gløgg. No, ale Fler je docela závislost, takže je těch zálusků vlastně krapet víc :-)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ráda si jen tak lehnu a relaxuju, ale to mi moji raubíři moc často nedopřejí. Ráda si vezmu knížku a zalezu si s ní do postele, což pravidelně mezi pátou a desátou stránkou vypadá víte jak :-) Bezvadně taky dobíjí baterky příroda, courat se po lese, vyjet si na kole, nebo si jen tak sednout uprostřed lesa a poslouchat. A taky hrozně ráda spím a jím, tedy hlavně mlsám sladké.

Jak vypadá váš ideální den?
Je plný slunce a smíchu. V hlavě žádné starosti, jen přítomnost a okolo ti, které mám ráda. Prostě taková pohoda.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Plánů je spousta. Některé jsou zatím na papíře, některé dozrávají v hlavě a některé se snad už brzy uskuteční. Z pověrčivosti nechci nic prozrazovat, takže si asi budete muset počkat :-)