V představování loňských zajímavých nových tvůrců se přes Vánoce pomalu přehoupneme do letošního roku a podíváme se na rukama pletené hračkoberečky, které tvoří dvě mámy kamarádky, dál do dílny s pestrobarevným grafitti, kde spolu do rytmu poskakují šicí stroje mamky a její dcery, na slovenskou ekologickou módu a také za malířkou, která jednoho dne v dlouhém lockdownu vzala místo štětce do ruky jehlu a vyšívací bavlnky... Jak se jim všem po čtvrt roce na Fleru líbí? :)

 

La mafito

Fler.cz/la-mafito

Registrace: 14. 12. 2020
1. zboží: 15. 12. 2020

Jaký je příběh vaší tvorby?

Na úvod bychom chtěli uvést, že jsme dvě kamarádky Marťa a Bára a tvoříme sehraný tým už 12 let. Shoda náhod a společné těhotenství nás spojilo dohromady a dobrý nápad odstartoval kdysi naše podnikání. O kreativní nápady nemáme nouzi a pozitivní myšlení nás vede dál. Společně probíráme každý nápad a návrh, často zapojíme i naše děti. Marťa s vystudovanou TUL (Technická Univerzita Liberec) se věnuje převážně samotné výrobě a Bára se věnuje propagaci a marketingu, kde se vystudovaný ekonomický směr vyplatí.

Jenom pro zajímavost náš název LA MAFITO je, kromě první slabiky, složen ze začátků jmen našich dětí - LA MA (rtin) FI (lip) TO (máš) :-)

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

M: Pro mě už je to závislost a také to dovoluje “vypnout” od každodenních povinností.
B: Kreativní tvoření a ruční práce přináší dobrý pocit a pozitivní odezva od zákazníků vždy zahřeje u srdíčka. To je nejvíc.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

M: Odhodlání pro věc a neustoupit od snů prvními neúspěchy.
B: Nejdůležitější je vytrvalost a člověk to musí dělat s láskou.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

M: Naší inspirací jsou hlavně děti.
B: Nápady chodí často samy, ale převážně při společných aktivitách s dětmi.
M: Nedokážu si představit, že bych k tvoření nesedla každý večer. Pokud je v bytě klid, tak ani nepořádek mě neodradí od toho, abych k tomu sedla.
B: Člověk, když se do toho zabere, tak ani čas nevnímá.

Kde vaše věci vznikají?

B: Každá z nás tvoří v pohodlí svého domova. Zvířátka a postavičky vznikají ze speciální příze, která se háčkuje na rukou. Není potřeba žádný háček, natož pletací jehlice.

M: Mám doma malý skládek, zázemí, kde se nachází výplňový materiál a vlny různých barev, tak aby byly vždy po ruce při tvoření nových koberečků. Protože materiálu přibývá, krabice s vlnou jsou už nastrkané v každém volném koutku bytu.
B: Nejtěžší je zhotovení samotného návodu, kde se musí pečlivě popsat pracovní postup, nafotit, popřípadě natočit videonávod tak, aby si kobereček mohl udělat i úplný začátečník.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Dobře srozumitelný návod a profi fotky jsou stěžejní. Proto jsme požádaly profesionální fotografku, která má ateliér a mohla krásně nafotit naše výrobky.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo?

M: Fler je úžasné místo pro začínající i pokročilé prodejce, kde může začít absolutně každý bez počáteční investice.
B: Fler je jednoduchý a uživatelsky přátelský portál, kde si každý najde to své.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

M: Pokud vás něco baví, dělejte to naplno. Na “to”, co člověk chce, si čas vždycky najde.
B: Život je moc krátký na to nezkusit všechno. Pokud to nezkusíš, nevíš.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

M: To, že se výrobky a návody prodávají.
B: Úspěchem je, že se výrobky líbí a zákazníci posílají své fotky hotových výrobků.

A váš velký sen?

M: Aby výrobky bavily především ty nejmenší a dospělí byli ochotni výrobky buďto koupit anebo podle návodu sami zhotovit.
B: Snem je přinášet radost a aby nás neopouštěla fantazie a touha tvořit.

 

 

 

Elegan

Fler.cz/elegan

Registrace: 26. 12. 2020
1. zboží: 26. 12. 2020 

Jaký je příběh vaší tvorby?

Jsme máma a dcera, šijeme a moc nás to baví!

Základy šití mě naučila máma, pak jsem šla studovat design a návrhářství oděvu. Mým závěrečným projektem byly bekovky, do kterých jsem se hned zamilovala. Zatímco jsem tvořila další a další hučky jako třeba barety a kloboučky, mamka přemýšlela, čím by tento sortiment mohla doplnit. Začala šít a vymýšlet různé druhy motýlků na krk a postupem času se z ní stal naprostý motýlmajstr!

Na konci prosince jsme měly už doslova plný dům našich výtvorů, a tak jsme zasedli na rodinnou poradu. Všechno vždy řešíme ještě i s taťkou, ségrou a mým mužem, ve hře je tak mnohem víc nápadů, super podnětů a nejen babskej pohled na věc. Během pár dní jsme vymysleli název a logo, nafotili jsme produkty a jízda mohla začít.

Slovo jízda nás a Elegana perfektně vystihuje. Pořád nás napadají nové a nové nápady, vznikají nové příležitosti, neustále nás něco inspiruje a každou chvíli jsme z něčeho nadšené. Radujeme se s každým novým balíčkem látek, s perfektně povedeným švem, s každou objednávkou nebo novou spoluprací. O to hezčí je, když jsme na to dvě, a tyto radosti, ale i starosti, můžeme sdílet společně.

Postupně zařazujeme do naší nabídky třeba i šaty, sukně a croptopy a nebo kiltové sukně na míru pro muže, které jsme začaly šít kvůli velké poptávce. Naše práce je díky tomu různorodá a nepřestává nás bavit, když není nálada na klobouček, vezmeme si jinou barvu látky a jdeme šít šaty.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Mamka pracuje a já ještě studuji, proto je prozatím Elegan naší radostí ve volném čase. Díky situaci si to teď však užíváme, protože na něj máme více volného času. Každý den v dílně je jiný, někdy jedna stříhá a druhá šije, jedna balí objednávky a druhá dělá na počítači, taky občas jedna šije a druhá dělá na zahradě nebo jen lenoší. Pokaždé se ale na naše tvoření moc těšíme a dělá nám strašnou radost, že můžeme “vypnout” a soustředit se jen na to, abychom nepřišily rukáv k motýlkovi nebo prstu.

Pokaždé, když něco dokončíme a zbývá už jen našít logo, skáčeme po pokoji a radujeme se. Večer je to pak ještě lepší pocit, když už v klidu sedíme, natěšeně vybíráme látky na nové kousky a víme, že jsme opravdu něco udělaly a že z pouhého nápadu už je hmatatelná věc.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Za nás to musí určitě člověka bavit, což je asi samozřejmostí. Plánovat si věci dopředu a alespoň trochu se jich držet, neodbíhat od jednoho k druhému. Když se vaše tvorba někomu líbí, je to skvělý pocit a žene vás to dál. :-)

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Vždycky se sejdeme ráno v kuchyni a hned na sebe chrlíme, co nás napadlo nového. Nápady nás přepadají po celý den, ale rozhodně netvrdím, že jsou všechny dobré! :-D

Během šití si většinou nic nepouštíme, někdy českou hudbu, protože mamka skoro nic jiného neposlouchá. Ona má naši dílnovou pohodičku spojenou i s kávičkou a já se občas uklidňuji hořkou čokoládou, třeba když si přišiju ten prst k rukávu.

Většinou nás nikdo neruší a když, tak je to taťka, který přilítne s nějakým nápadem na zlepšení a nebo vyzvídá, co je nového.

Kde vaše věci vznikají?

Ve společné dílně u nás doma, kde je barevné graffiti přes celou zeď. Myslím, že někdo by z něho za nějakou dobu možná zešílel. Šijeme u jednoho stolu a neustále kšeftujeme se třemi stroji, protože je místo jen pro dva. Když obě zmáčkneme pedál, deska stolu vesele skáče do rytmu.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Fotíme venku a teď nově už i doma, protože jsme si pořídily fotosvětla a pozadí. Juhuuu, sbohem zimo!

Všechno si zatím děláme samy a většinu věcí na počítači dělám já, dcera. Ořezávám produkty, upravuji fotky a starám se o komunikaci. Pořád si něco nového zjišťujeme a učíme se.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo?

Milujeme to tady a moc se nám líbí celá jeho myšlenka. Pořád objevujeme nové funkce a informace. Já jsem tu našla skvělé prodejce a tipy na svatbu.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Inspirují nás všichni tvůrci, co jdou s kůží na trh.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Před pár měsíci jsme si řekly, že by bylo hezké tvořit pod vlastní značkou a teď už máme desítky kousků naší výroby.

A váš veliký sen?

Dostat Elegana trochu do povědomí, uspořádat módní přehlídku, kde bychom spolupracovaly i s jinými tvůrci (kožené doplňky, šperky, ...) a třeba se s tím jednou i živit.

 

 

 

NosimUmenie

Fler.cz/nosimumenie

Registrace: 27. 12. 2020
1. zboží: 2. 1. 2021

Jaký je příběh vaší tvorby?

Spoločne so sestrou sme začali šiť oblečenie pre seba, pred pár rokmi. Postupne sme sa dopracovali k tomu, že by sme ho rady ponúkali aj iným ľuďom. Naša značka niesla najprv iný názov, ale po čase sme sa rozhodli začať od znova s novým menom a novými produktmi.

Keďže sme chceli, aby ľudia chápali, že oblečenie môže byť viac než len masová a konzumná výroba, tak sme našu značku pomenovali nosimumenie. Pretože toto oblečenie je vyrábané s láskou a veľkou dávkou kreatívnych nápadov. Začali sme sa zameriavať na to, aby naše oblečenie bolo z 95 % z prírodných materiálov a veríme, že sa raz dostaneme aj na úplných 100 %. V dnešnej dobe nenakupujeme žiadne umelé materiály a snažíme sa pridávať do ponuky aj biobavlnu či ekologickejšie možnosti. Myslíme, že práve to by mohla byť budúcnosť našej značky.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Každý deň robíme niečo, čo by našu značku a tvorbu posunulo. Niektoré dni máme chuť venovať sa len sociálnym sieťam, marketingu a pridávaniu nových produktov. Inokedy tvoríme celý týždeň a vzniká množstvo nových kúskov s osobitým nápadom. Myslím, že nemáme žiadny rituál, robíme to tak, ako to cítime.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Najdôležitejšie je, aby sme celé toto tvorenie brali ako to, čo chceme robiť. Nechceme, aby nás to vyčerpávalo a o rok by sme to zavreli od únavy. Ak si rozdelíte úlohy a priority a nájdete si medzi tým aj čas na seba, tak dokážete tvoriť aj po celý rok. Najdôležitejšie je teda robiť to s radosťou a nájsť si balanc.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Inšpirujeme sa všetkým okolo nás. Niekedy nás zaujme farba bytovky, inokedy historická architektúra a často sa nám stáva, že ideme kúpiť konkrétnu farbu látky a prídeme domov s úplne iným kúskom. Počas tvorby rady počúvame hudbu, no pri písaní článkov o našich veciach milujeme ticho.

Kde vaše věci vznikají?

Momentálne máme rozdelený svoj pracovný a „obytný“ priestor. Je to miesto, kde dokážeme tvoriť a zároveň si aj oddýchnuť. Máme teda taký malý kreatívny kútik, ktorý nám ponúka dostatok miesta na to, aby sme prinášali novinky. Veríme, že v budúcnosti sa tento náš priestor rozšíri.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Keďže jedna z nás má vyštudovanú fotografiu, je to veľká výhoda. Dokážeme si nafotiť veci ako pri jednofarebnom pozadí, tak aj vonku. Tieto fotky postupne spracujeme, upravíme, prejdú si vlastným procesom. Vždy nám ide o to, aby fotka bola reálna a teda, aby zobrazovala pravdu. Nech nie sú ľudia prekvapení, že im prišlo domov niečo iné ako videli na fotografii. Popisky vymýšľame postupne, snažíme sa ich písať tak, aby sa ľudia dozvedeli všetko, ale zároveň, aby nemali pocit, že to píše robot namiesto človeka :). Po tomto všetkom sa dostane výrobok až na náš Fler obchodík.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo?

Fler je pre nás platforma, ktorá nás spája s ľuďmi aj mimo Slovenska. Sme veľmi rady, že vďaka Fler sa dostanú k naším výrobkom aj ľudia z Čiech. Rady tento portál využívame nie len na predaj, ale taktiež ak hľadáme niečo, čo by sme si chceli kúpiť. Je tu veľa šikovných tvorcov, ktorých sa oplatí podporiť.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Riadiť sa svojimi pocitmi je dôležité, pretože hranica medzi kopirovaním a inšpiráciou je veľmi tenká. No ak si nájdete svoj vlastný štýl, veľmi rýchlo si nájdete aj správnych ľudí, ktorých zaujme váš výrobok. Myslíme, že podstatné je vydržať, aj keď sa to nerozbieha tak rýchlo, ako ste očakávali, a robiť maximum preto, aby ste sa posúvali ďalej.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Tento rok sme veľmi vďačné, že toto je už naša druhá možnosť, ako sa prezentovať v článku. Vždy sme vedeli, že takáto príležitosť raz príde, ale nikdy sme netušili, že rovno dvakrát. Tiež to, že naše veci sa postupne dostávajú aj do kamenných obchodov, ktoré ponúkajú lokálnu tvorbu. To je dôkaz toho, že ak niečo robíte naplno, postupne uvidíte výsledky.

A váš veliký sen?

Náš veľký sen je, aby čo najviac ľudí postupne nachádzalo naše oblečenie a prešli z konzumného života na ten, kedy si kúpia niečo kvalitnejšie. No a hneď potom, aby sme si raz dokázali otvoriť priestor, kde týchto ľudí budeme stretávať.

 

 

 

VYSIYU

Fler.cz/vysiyu

Registrace: 13. 1. 2021
1. zboží: 13. 1. 2021

Jaký je příběh vaší tvorby?

Jsem holka ze Šumavy, která před rokem odmaturovala z velmi perspektivního oboru Klasická malba na umělecké škole. Také mám smysl pro humor. :)

Minulý rok v září mi paní na pracáku sdělila, že mi „bohužel nepomůže“, takže jsem se s vidinou několika měsíců v lockdownu uchýlila k nápadům, jak bych si mohla tuhle dobu zpříjemnit. Ve výsledku jsem pouze brouzdala po internetu, kde jsem několikrát náhodně narazila na výšivky a hrozně mě to zaujalo. Koupila jsem si pár bavlnek, kruh, vrátila se do bezpečí domova, vyhrabala zbytek látky a začala vyšívat. Nikdy předtím jsem to nedělala, ale díky předchozím zkušenostem z malby jsem nad tím vlastně pořádně nepřemýšlela a prostě to fungovalo. Na sociálních sítích jsem byla obklopená motivy stylizovaných květin se jmény novorozenců, ale potom mě napadlo, že bych mohla vyšívat tak, jak maluji. Ráda se snažím interpretovat skutečné výjevy, ať už maluji nebo vyšívám. V té době, kdy jsem ještě moc nevěděla jak, ale věděla jsem, že mě to neskutečně naplňuje, jsem vyšívala dnem i nocí, což vedlo k založení profilu na Fleru. Hned druhý den od založení si u mě jedna nesmírně milá slečna koupila výšivku s nápisem „Destroy my pussy, not my mental health“... 

Každá menší podpora mě motivuje k další činnosti. Momentálně pracuji a vyšívám ve volném čase. Tento rok beru jako pauzu od studia a od září mám v plánu jít studovat Dějiny umění. Nejsem typ člověka, který by se hnal za úspěchem, ale tak nějak doufám, že mě „někam“ zavane moje chuť dělat věci, co mě baví a mají smysl.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Přirovnala bych to k tomu, když si milovník vany a vína jde dát víno do vany. Je to slast, baví mě to a jsem potom uvolněnější.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Energie, která vás k tomu táhne. Není to, jako když se nutíte umýt okna. Když jsem nastoupila do práce, měla jsem opravdu depky z toho, že nemůžu vyšívat tak jako do té doby. Píšu depky, protože to nebyla žádná katastrofa, ale mrzelo mě to. Důležitý pro tvorbu je zápal a taky ochota se učit, to vás posune.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Když si sednu k vyšívání, obvykle k tomu ráda něco poslouchám – teď nemyslím mého přítele, který se zrovna hlasitě projevuje u videohry, ale spíše hudbu nebo podcasty. Nejvíc mě inspiruje jízda autem nebo vlakem, pozorování krajiny, jen tak plout přírodou. Jo a taky nejsem řidič. Na místě spolujezdce jsem schopná vymyslet scénář filmu s dobrou zápletkou.

Kde vaše věci vznikají?

„Svůj koutek“ si zvládnu udělat i na dece na zahradě, ale když jsem doma, tak sedím buď u sklopeného šicího stroje nebo na gauči. Bohužel nemám svou dílnu, ve které bych se moc ráda roztahovala, ale snad jednou taky bude. Bydlím s přítelem, papouškem a kocourem (ano, žijí jak pták, tak i kocour) a jsme rádi, že si máme kde uvařit :). Vlastní ateliér s velkými okny a ideálně přístupem na balkon či zahradu je sen.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Ráda fotím věci před čistou bílou zdí, na které se někdy odráží paprsky slunce, anebo venku. Ráda svou tvorbu ladím na poetickou strunu. Mám v plánu se domluvit s nějakým majitelem „pro“ foťáku, aby mi pomohl věci nafotit.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo?

Fler dává člověku možnost se prezentovat a taky poznávat trendy v handmade světě a má tak možnost podpořit lidi, jako je on. Teď, kdy mnoho lidí následkem krize začalo tvořit anebo přišlo o příjmy, je tato možnost obrovsky přínosná.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Vnitřní motivace je vždycky vevnitř, ne venku.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Každou maličkost, kterou zvládnu, považuji za úspěch.

A váš veliký sen?

V minulosti jsem se často potýkala s úzkostmi a sleduji, jak to dopadá na čím dál víc lidí. Můj sen je, aby se eliminovaly příčiny psychických problémů všeho druhu.

 

 

 

 

Úvodní foto: La mafito