Začalo to s šaty pro princezny. Ale ne pro panenky, Milena vytvářela se svou sestrou opravdové plesové nadýchané šaty. Dnes mezi jejími výrobky najdete i praktičtější kousky, třeba háčkované košíčky do domácnosti. Ale pokud se toužíte zahalit do luxusního hedvábí a možná se tak cítit jako princezna, i když bez plesových šatů, na profilu Zapletené příběhy budete mít na výběr z přenádherných kousků.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Můj příběh je docela obyčejný… Jmenuji se Milena, pocházím a žiji v nádherné krajině Lužických hor a Máchova kraje. Mám dva syny (Ondřeje 10 let a Mikeše 2 roky). Narození třetího synka čekáme koncem září. Tvoření mě provází od dětství, kdy jsem tíhla k výrobě bižuterie, háčkovala šaty na panenky a fascinovaly mě korálky a krajky všeho druhu. Po střední škole jsem se rozhodla vystudovat ekonomii a svůj koníček na dlouhé roky úplně utlumila. Pak přišly dva silné impulzy, které mě k ruční tvorbě vrátily. Jednak nástup na první mateřskou dovolenou a pak také rozjezd podnikání s mojí sestrou – dámskou krejčovou.

Spolu jsme si postupně plnily sny, tvořily korzetové šaty jako pro princezny, bohatě zdobené krajkami a korálky. Naše zaměření pak vedlo k šití tylových sukní, svatebních a plesových doplňků, které jsem zdobila korálky a vlastními krajkami.

    

Po osmi letech spolupráce se naše cesty přirozeným vývojem rozdělily, nastoupila jsem na další mateřskou dovolenou a osamostatnila se.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Vyzkoušela jsem si různé techniky, od háčkování, pletení, vyšívání, frivolitek, paličkování až po korálkování. Nakonec jsem zůstala u jemné háčkované krajky, kterou našívám na šifonové šály a šátky. Dále se věnuji pletení vzdušných plédů, zejména pro slavnostní příležitosti, nebo „pelíšků“ na focení miminek. Pro zpestření jsem nyní zařadila do sortimentu i háčkované košíčky, které s oblibou sama využívám ve své domácnosti a též ráda daruji svým blízkým.

    

Tyto techniky mají jedno společné, můžete si vzít práci téměř kamkoliv. Nejsem uvázaná na dílnu a šicí stroj. Textilní šály na stroji musím sice nejdříve vyrobit, ale následné háčkování krajek i pletení si mohu vzít do přírody, k televizi, do auta nebo i do čekárny. Už nedokážu jen tak sedět a nic u toho rukama nevyrábět. Je to pro mě opravdu velký relax s hmotným výsledkem jako bonus.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Inspirace u mě přichází sama a zcela nečekaně. Zjistila jsem, že to většinou souvisí s obdobím, kterým procházím. Nejkreativnější nápady a zápal mám v těhotenství a na mateřské dovolené, dále pak v souvislosti s ročním obdobím. Něco nového vždy přichází v čase jarního tání a pak v mém nejmilovanějším období roku – v čase babího léta. Jsem plná nostalgie z končících prázdnin a zároveň natěšená na dlouhé zimní večery. Venku to neskutečně voní a příroda má pro mě nejhezčí barvy. Pak se nápady a chuť tvořit rodí sama. Někdy mě na nový nápad přivede sama zákaznice svým přáním. Na zakázku však vyrábím minimálně, více mě těší jít svou vlastní cestou. Velice snadno se pro svůj nápad nadchnu a nedá mi spát, dokud si ho nesplním. V žilách mi stoupne adrenalin a dokážu se do tvoření zakousnout na dlouhé noční hodiny, kdy už děti spinkají. Žiju pro chvíle nadšení, které zaženou všechnu únavu, která na mě někdy dopadne.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
V každé volné chvilce, kterou si pro sebe utrhnu. O těchto prázdninách si nejvíce užívám tvoření na venkově u rodičů – v krajině svého dětství. Na zahradě ve stínu stromů tvořím a děti si užívají volnosti a čerstvého vzduchu. Obklopuje mě celá naše rodina, povídáme si, jsme spolu a je nám moc hezky. S bříškem mám takovýto odpočinkový režim zcela legální.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není "jen" koníček.
Bylo to ve chvíli, kdy jsem po první mateřské dovolené začala podnikat se svojí sestrou na plný úvazek. Byly to nejkrásnější a bláznivé společné roky, na které budeme s úsměvem vzpomínat.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Právě odvaha mojí sestry. Ona první se do podnikání pustila, já se připojila a hodně moc se od ní naučila. Jako dámská krejčová měla precizní postupy, cit pro sladění barev a materiálů, vysoké požadavky na kvalitu, i když to zvedá cenu výrobku. V tom jdu v jejích stopách. Hledám nejkvalitnější příze na trhu, často sháním i v zahraničí. Stále stojí po mém boku a chodím k ní pro rady. Naučila mě šít na továrním šicím stroji, kterého jsem se do té doby spíše bála.
Součástí tvůrčí práce je také perfektní nafocení výrobků. S tím bojuji od začátku, s fotoaparátem nejsem dobrý kamarád. Zjistila jsem, že spolupráce s profesionály je většinou zdlouhavá a drahá. V tomto směru jsem četla rady právě zde na Fleru a spolehla se na vlastní cit. Nyní si vystačím sama se svým mobilním telefonem a několika rekvizitami. Ale stále mám co zlepšovat.

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Nejvíce pyšná jsem na své děti, které jsem vyrobila. Neboť touha po nich byla velice silná a cesta k nim trnitá. Jinak co se týká výrobků na prodej, asi je pro mě nejcennějším výrobkem černý hedvábný šál s náročným typem krajky. Je to můj top luxusní výrobek. Mám radost, že pár exemplářů už si své majitelky našlo.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Vše, co se stalo, mělo svůj přirozený vývoj a smysl. Vždy jde udělat něco lépe či jinak, ale nyní se dívám spíše dopředu, snažím se poučit z chyb a hlavně tvořím pro radost. Mám své tajné sny, sama jsem napnutá, jakým směrem se bude vše vyvíjet do budoucna.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Pravidelně navštěvuji obchůdek Silene, kde ráda nakupuji květinové dekorace. Dále je mi velmi sympatická EvaJ a její hedvábné malované šátky, obdivuji něžné fotky od babojka a dřevěné poklady od Machacek-sochy, PaganFolk a Hanka Čížková.

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Samozřejmě jsem ráda s rodinou, nejlépe kdekoliv v přírodě na procházce zakončené kávou a zmrzlinou. Až okolnosti dovolí, chci se vrátit k běhu. Mířím do míst, kde nikoho nepotkávám, na měkké lesní cesty a voňavý vzduch. Vždy si tak vyčistím hlavu, příjemně unavím tělo a často se vynoří i kreativní nápady doposud ukryté hluboko v podvědomí.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Protože budu za rok stále s dětmi doma, budu se věnovat dál svému koníčku a rozvíjet sortiment. Nápady i materiály mám v zásobě, jen času bude asi méně. Moc bych si přála věnovat se pak tvůrčí práci na plný úvazek. Mít vlastní domeček, v něm vybavenou dílničku, všechna klubíčka pohromadě, a dokud budou děti malé, být jim nablízku a tvořit doma. A když počasí dovolí, tak tvořit na vlastní zahradě ve stínu jabloní, na stole kávu a koláč, co skořicí zavoní…

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Trpělivost, píli, odvahu a neztrácet naději, pokud se hned nezadaří. Fler je veliké moře výrobků, nezapadnout je opravdu náročné pro každého prodejce.