Fler je místo, kde se s tzv. fast fashion opravdu nesetkáte. Naopak, ekologické a etické přístupy k výrobě tu provázejí příběh obrovského množství značek. Recyklace a upcyklace nejsou ani pro architektku Terezu ze ZasPas jen krátkodobé trendy, ale celoživotní cesta – všechny její tašky, batohy a ostatní výrobky jsou upcyklované. Vítejte ve světě doplňků z použitých bezpečnostních pásů.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Nyní jsem především maminka dvou malinkých rošťáků, se kterými s manželem žijeme v Chrudimi. Před začátkem rodinného života jsem jako vystudovaná architektka pracovala v oblasti návrhu interiéru a tím jsou i jasné mé záliby. Ráda tvořím, maluji a zajímám se o módu a architekturu. Kromě věcí, co souvisí s kreativitou, ráda tancuji s mým manželem na plesech či tancovačkách, lyžuji, jezdím na kole a hlavně se ráda věnuji dětem, které nás každým dnem něčím překvapí.

Jak jste se dostala k tvoření?
V průběhu studia Fakulty architektury na ČVUT v Praze jsem navrhovala domy, tvořila modely, výkresy, fotky, … a občas, pro „vyčištění hlavy“, jsem si za pomoci mé maminky udělala nějaký módní doplněk pro radost. Až v roce 2012 jsem se bavila s kamarádem, vlastníkem vrakoviště, o likvidaci aut a zjistila jsem, že bezpečnostní pásy končily ve spalovnách. Taková škoda. Proto jsem si pro pár kousků dojela a ušila si z nich první kabelku. Okolí se líbila a rodina mne popíchla, ať tašky z pásů nabídnu i ostatním lidem.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V době, kdy jsem pracovala jako architektka interiérů a souběžně s tím jsem tvořila a rozvíjela ZasPas, bylo na vše podstatně více času než nyní. Jsem již 4. rokem na mateřské a v tuto chvíli se snažíme efektivně spojit podnikání s rodinným životem a péčí o syny (3,5letého a 6 měsíčního). Tvorbě proto věnuji jen tolik času, kolik je v mých silách a kolik mi rodina „dovolí“.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Recyklace a upcyklace mě velice zajímá. I proto byla myšlenka využití bezpečnostních pásů ze starých a nabouraných aut z vrakovišť pro mne základním kamenem. Je krásné využít vlastnosti něčeho, co už dosloužilo, a udělat z toho nezničitelný, pevný, stálobarevný, elegantní, originální doplněk pro ženy i muže.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Prvním impulsem pro nový model bývají potřeby mé nebo mého okolí nebo konkrétní požadavek zákazníka. Když mne někdo osloví s přáním např. na batoh, začnu skicovat. Pak si skládám pás vedle pásu a následně sešívám.
Šití z pásů je odlišné než šití z látky. Pásy mají své limity, co se týče prošívání ohýbaných spojů nebo sešívání různého počtu vrstev. Může se šít pouze v šířkovém modulu pásů a není možné z nich udělat jakýkoliv tvar.
S barevností si sice hraji, ale jsem omezená tím, co v autech najdu. Pásy nejdou odbarvit ani obarvit, a proto jsou naše produkty především černé, občas odstíny šedé či hnědé. Velice zřídka nalezneme v autě bezpečnostní pás nějaké výrazné barvy, jako je modrá, červená…
Následně ušitý produkt nosíme a testujeme, zda nemá nějaké neduhy. Pak už ho jen naučím šít švadleny, které jsou v tomto řemesle rozhodně kovanější než já.

     

     

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Největší oporou v celém projektu je můj manžel Vojta, který mi se vším velice pomáhá. I on je architekt a má dobré připomínky. Ještě si do práce nechám mluvit od mých rodičů, brigádníků a švadlen.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Ráda si nakupuji u Petite Fraise a JA-RA.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tato taška BLK 38-13 zaujme své okolí a kolikrát ho i pobaví. Je oblíbená u dam i pánů. Hned na první pohled je vidět, z jakého materiálu je vyrobená a díky zavírání z autospony je velice poutavá. Přenese formát A4, je v neutrálních barvách a po 6 letech na trhu můžu říct i nezničitelná.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ráda nosím výrobky z naší dílny. Postupně se dle potřeb přesouvám na různé modely. Začínala jsem na elegantních do práce, pak tašku na kočárek, batoh,… Peněženku s dokladovkou mám vždy při ruce. I kosmetické taštičky s námi procestují každou dovolenou či výlet.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Všechen volný čas věnuji svým synům a manželovi. S nimi jezdím na kole, stavím ze stavebnic, plaveme, cestujeme a navštěvujeme rozvětvenou rodinu nebo přátele. S rodinným životem se i ten můj velice změnil, ale nelituji, ba naopak jsem za to ráda. Ke sportům, tanci, cestování po velkoměstech, horské turistice a k živé hudbě se určitě jednou vrátím.

Jak vypadá váš ideální den?
Když nikdo nekňourá, nemá žádnou bolístku, chutná jim a mají úsměv na tváři. Já pak mám plno sil a energie při jejich spánku tvořit :).

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Rozšířit portfolio o další modely. V hlavě jich je spousta, teď ještě najít dostatek času je všechny zrealizovat.