Nápověda / Prodej - Autorské právo

Co je to autorské právo

Prostřednictvím autorského práva stát poskytuje autorům děl určitá výlučná práva k jejich dílu. Každé dílo je chráněno autorským zákonem automaticky (není třeba žádné registrace nebo přidělení ochranné známky), autorské právo k dílu získává jeho autor v okamžiku vzniku díla. Autorské právo chrání dílo především před vytvářením kopií. Kopie děl jiných autorů (a to jak autorů prezentujících na Fleru, tak i autorů mimo Fler) nejsou na Fleru tolerovány.Autorství zboží na Fleru

Mimo neautorské kategorie zboží (materiál, vintage, kurzy a návody) je vždy každé zboží vkládané na Fler (z důvodu povahy serveru Fler - prodej originálů od autorů) považováno automaticky za originální dílo autora. V případě spolupráce více autorů nebo zástupném prodeji má prodávající povinnost uvést totožnost autora nebo spoluautora.Jak dlouho trvá autorské právo na dílo?

Autorské právo (tedy práva autora díla) platí do 70 let od smrti autora. Znamená to tedy, že díla, jejichž autor je již 70 let po smrti, je možné použít (není ovšem povoleno osvojovat si autorství díla). Prakticky to znamená, že např. obrazy Alfonse Muchy je možné rozmnožovat a používat bez porušení autorských práv autora.Co autorský zákon nechrání?

Autorský zákon chrání vždy konkrétní vyjádření, tedy konkrétní dílo. Autorský zákon nechrání nápad, ideu, metody ani postupy či návody. Autorský zákon nechrání nadpisy, jména, krátké fráze, slogany, známé symboly, značky, ornamenty či grafické prvky.Mám podezření na porušení mého autorského práva. Co mám dělat?

Rozumíme, že je velmi frustrující, pokud objevíte podobný výrobek u jiného tvůrce. Nicméně, samotné nápady nejsou chráněny autorským zákonem a hranici mezi nápadem (který není chráněn autorským zákonem) a jeho fyzickým vyjádřením ve formě díla (které je chráněno autorským zákonem) je často velmi těžké stanovit. Umělci jsou často inspirováni jinými umělci, a tak se mohou jednotlivé pohledy na svět šířit a modifikovat bez porušování autorských práv (viz např. období impresionismu, kubismu apod.). Autorský zákon nemůže ochránit autora před vytvořením díla jiného autora s podobným vyjádřením. Může zasáhnout pouze v případě skutečné kopie díla.

V případě, že máte podezření na porušení vašich autorských práv, kontaktujte dotyčného tvůrce a pokuste se o vzájemnou dohodu. Můžete také kontaktovat Fler tým s žádostí o pomoc. Fler však neposkytuje právní zastoupení ani není autorizovaným arbitrem ve věci rozhodování o autorském právu. V případě, že nedojde k dohodě, doporučujeme vám kontaktovat certifikovaného právního zástupce v oblasti autorského práva.
« zpět na hlavní stranu nápovědy
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím
Menu
--