Jmenuji se Sylva Procházková a na Fleru jsem od roku 2013, kdy jsem propadla kouzlu roztaveného skla a od té doby se snažím v každé volné chvíli sednout si ke kahanu a tvořit skleněnou krásu. Postupně jsem k vinutkám přidala pravý smalt a také foukané sklo. Každý můj výrobek je stoprocentní originál a ne vždy se dá zopakovat.
Tady se se mnou můžete seznámit o trochu víc.
(Foto vinutky v plameni od Heleny Görnerové)
Pár ukázek vinutek a šperků z nich, které už mají své majitele:
A ještě přidávám ukázky smaltů:
Důležitá informace ke šperkům: doporučuji šperky skladovat v suchu, nedoporučuji je nechávat v koupelnách nebo v jiném vlhkém prostředí.
Ve snaze šetřit přírodu jsem přestala posílat tištěné faktury spolu se zbožím, jsou dostupné ke stažení ve formátu PDF přímo u objednávek.
Vinutky jsou korálky vzniklé tavením skleněných tyček navíjeného na otáčející se drát, odtud název vinuté perle - vinutky. Nanášením různobarevných skel je možné vytvářet zajímavé motivy a efekty, díky kterým vzniknou často malá umělecká dílka.
K práci se sklem jsem se dostala poprvé v roce 2013 na kurzu u Šárky Rooya a kouzlu vinutek jsem naprosto propadla, a i teď po letech vytahuji vychladlé vinutky z pece se zatajeným dechem a očekáváním, jak to vlastně dopadlo. Od té doby jsem také párkrát absolvovala kurz vedený italským sklářským mistrem Davidem Penso pocházejícím z ostrova Murano, což je světové centrum sklářského řemesla. U Davide Pensa jsem se učila také foukat sklo, ale to je zase trochu jiná disciplína, které se věnuji jen občas a ne vždy s úspěchem.
Vinutky pro větší odolnost chladím řízeně v chladící peci.
Foto: HelenaG
Práce s pravým smaltem
Pravý smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu a porcelánu, která vytvoří na kovu hladký a lesklý povlak. Nanáší se na ručně vyřezaný měděný plech (případně na stříbrný či jiný plech) v několika vrstvách a ty se opakovaně vypalují při velmi vysokých teplotách ve smaltovací peci. Opakovaným vypalováním se dají dosáhnout efekty, které často překvapí i samotného ztvůrce. Po konečném vypálení je potřeba ještě zabrousit hrany smaltu.
Práci se smaltem se opakovaně učím na kurzech u Magdaleny Urbanové, jejíž tvorba mě ke smaltu dovedla. Smalt je přesně pro mě, mám ráda překvapení a smalt překvapuje po každém vytažení z pece, protože barvy se mění chemickou reakcí způsobenou vysokou teplotou, některé zcela zmizí, aby se při dalším pálení znovu objevily, další udělají krásné a pro mě stále nečekané efekty. Smalt prostě není nic pro puntičkáře a perfekcionisty. :-)
Bohužel ale neumím zopakovat již vyrobený smalt, raději se tedy podívejte do mé nabídky nebo si počkejte na nové výrobky, jistě si mezi nimi vyberete.
Smaltovaný šperk je odolný a pevný, přesto s ním zacházejte jako se šperkem, při pádu na zem by se mohl poškodit. Voda samotný smalt nepoškodí, přesto jej před koupelí či sprchou odložte, protože šperk se skládá i z dalších částí jako je kůže nebo řetízek a kovové komponenty, které stykem s vodou trpí a rychleji se opotřebovávají. Oč pečlivěji budete o svůj šperk pečovat, tím déle Vám vydrží.