Profil uživatele
s.le
Prodávající
České Budějovice
Registrace: 30.11.2009

Jmenuji se Lenka Zelenková, pracuji jako terapeutka v oblasti závislostí a ve volném čase vyrábím ekologické látkové vložky pro ženy a dívky. Šití je můj velký koníček a když jsem se jednoho dne v podstatě náhodou objevila na workshopu o alternativních menstruačních pomůckách a ušila si svou první menstruační vložku, látkování mne přes mou počáteční obrovskou skepsi úplně nadchlo. Ráda bych tuto myšlenku šířila dál a tak jsem se rozhodla nabízet šité látkové vložky nejen svým kamarádkám. Nejsem profesionální švadlena, mám obyčejný šicí stroj, všechny mé vložky jsou tedy originál, nejsou vždy zcela souměrné a uhlazené, ale zaručeně jsou funkční, bio, eko a šité tak nejlépe, jak umím. Všechny výrobky vznikají v prostředí bez zvířecích alergenů a v nekuřáckém prostředí. Vložky jsou 2x vyprané (1x látka, 1x došitá vložka). Výběr nejlepšího materiálu je pro mě prioritou a to i za cenu vyšších nákladů na výrobu. Tvary vložek vyrábím takové, které se mi nejvíce osvědčili a zároveň se liší od vložek nabízených jinými výrobci, aby prostě bylo z čeho vybírat. Odlišit se snažím především kvalitou použité látky - i proto je pro mne favoritem číslo jedna BAMBUS, který je naprosto skvělou surovinou, přírodní, ekonomickou i ekologickou(lze se dočíst v sekci Látkové vložky). Jsem otevřená komunikaci na téma menstruační hygieny, ráda poradím, jaké vložky zakoupit, jak o ně pečovat a prozradím, jaké přínosy lze "látkováním" očekávat. 

Vložky LeNík jsou ekologické,zdravé a hlavně krásně heboučké!

 Jmenuji se Lenka Zelenková a pracuji jako terapeutka v oblasti závislostí. Šití je můj velký koníček a když jsem se jednoho dne v podstatě velkou náhodou objevila na workshopu o alternativách menstruačních pomůckách a ušila si svou první menstruační vložku, látkování mne přes mou počáteční obrovskou skepsi úplně nadchlo. Ráda bych tuto myšlenku šířila dál a tak jsem se rozhodla nabízet šité látkové vložky nejen svým kamarádkám. Nejsem profesionální švadlena, mám obyčejný šicí stroj, všechny mé vložky jsou tedy originál, nejsou vždy zcela souměrné a uhlazené, ale zaručeně jsou bio, ekologické a šité s láskou :-). Výběr vhodného materiálu je pro mě prioritou.

Není jedno, jestli látkové či papírové?

Papírové vložky se v naprosté většině vyrábí z chemických gelů, odbarveného a chemicky upraveného rajonu, bavlny, plastů a nepropustných vrstev – to vše je vyráběné z ropy a při výrobním procesu se používá sirouhlík, kyselina sírová, chlor nebo hydroxid sodný. Navíc jsou bělené za přítomnosti chloru, což ústí v produkci dioxinu, který je spojován s rakovinou prsu, endometriózou či oslabením imunitního systému. Některé vložky bývají navíc parfémované, což může citlivou pokožku ženy dráždit. Osobně nemám zkušenost s papírovou vložkou, která by byla prodyšná, obzvlášť v létě se v ní žena prostě zapaří. Dotykové vrstvy látkových vložek LeNík vyrábím zásadně z bio materiálu, tudíž se kůže ženy dotýká pouze přírodního bambusového aksamitu(či bambusového froté), který je navíc antibakteriální. Svrchní vrstva je tvořena z prodyšného froté, vodoodpudivého fleece nebo nepropustného a prodyšeného PUL – s ohledem na to, jaké chcete, aby vložka plnila funkce. Z látkových vložek se navíc nemohou uvolňovat malé kousíčky papíru či vlákna, jako u některých jednorázových papírových vložek, které se mohou dostat dovnitř pohlavních orgánů a způsobovat záněty.

 

 

Z čeho jsou vložky vyrobené

Na dotykovou vrstvu používám v naprosté většině bambusový aksamit ( případně bio bambusové froté či bio bavlnu), který je svými vlastnostmi přímo předurčen pro osoby s citlivější pokožkou. Bambus mám ráda pro své vlastnosti – je příjemně hebký na dotyk, při jeho pěstování se nepoužívají pesticidy, které by mohly dráždit pokožku a je rychle obnovitelným přírodním zdrojem Tato látka má certifikaci pro děti do 3 let,. Bambusové vlákno obsahuje přírodní složku, která dokáže eliminovat až 70% nežádoucích bakterií a díky tomu jsou vložky přirozeně antibakteriální. Oblíbila jsem si prádlo s obsahem bambusového vlákna hlavně pro jeho antibakteriální a antistatické vlastnosti a vynikající savost. Bamabusové vlákno vsákne až 3x více než bavlna a proto není zapotřebí tak tlustých vrstev látky.  Čím více se bambus pere, tím více saje.

Většina látek použitých na výrobu vložek mají certifikaci pro děti do 3 let

Složení dotykové vrstvy: 70% bambusu, 28% BIO bavlny a 2% polyesteru.

Složení svrchní „nedotykové“ vrstvy PUL: 100% polyester s polyuretanovým zátěrem

Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát na 40°C.
Nedoporučuje se prádlo žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce(nebo pouze na nízký program) nebo chemicky čistit.Pozor, PUL se nesmí žehlit a pokládat na topení, jinak ztrácí své nepropustné vlastnosti. Většina vložek se nemačká(vyjma bavlny a froté), není potřeba je tedy žehlit.

 

Často se ptáte, jaký je rozdíl mezi vložkou z fleece a z PUL?

Fleece - je prodyšný a odpuzuje tekutinu, vložka s fleecem je silnější oproti vložce s PUL, při velkém nasáknutí vložky tekutinou se může stát, že tekutina při tlaku (např. při sezení) prosákne. Je však o trochá více prodyšnější než PUL a na kalhotkách drží pevněji a neklouže.

PUL – je polyester s polyuretanovým zátěrem, nepropustný ani při tlaku a větším nasáknutí, ale prodyšný.  Vložky jsou oprosti vložkám z fleece tenčí, ale na kalhotkách mohou někomu klouzat.

U intimek, které nejsou určené na pojmutí většího množství menstruační krve (např. během špinění nebo ve dnech mimo menstruaci) jsou na nedotykové vrstvě použity bavlněné froté či bavlna. Intimky vyrábím i klasicky z fleece nebo pul(ve dnech slabší menstruace či jako pojistka ke kalíšku).

Na dotykovou vrstvu používám vždy bambus. Prodejce látky uvádí, že po nějaké době (zmiňuje 6 let) se chloupky přece jen seperou, proto pokud aspirujete na věčné vložky, mohu na Vaši žádost vyrobil vložku i z jiných bio materiálů (bio bavlna, biobavlněné froté).

Údržba látkových vložek
Použitou vložku opláchněte vlažnou vodou, dokud nepoteče nezabarvená voda, případně properte v ruce s pomocí žlučového mýdla a nechte uschnout. Je také možné vložky skladovat v  kyblíku s vodou (můžeme přidat i pár kapek tea tree oleje) a vložky ideálně do 3 dnů vyprat na 40- 60°C bez aviváže, nejlépe s ekologickým pracím práškem, který nedráždí pokožku. Odolné skvrny doporučuji přetřít žlučovým mýdlem. Některé ženy skladují vložky i na sucho.
Jelikož jsou vložky přirozeně antibakteriální, je dostatečné jejich praní na 40°C. Praní na 60°C však vložce nevadí. Osobně doporučuji si vždy po dnech menstruace plánovat praní ložního prádla a látkové vložky vyprat v pračce společně s ručníky a povlečením.

 

 

Historie menstruačních vložek

Od 90. let 20. století se jádro dámské vložky vyrábí z rozmělněného papíru, často běleného, někdy s přídavkem savé směsi gelů. Jádro je pokryté vatovanou bavlnou, spodní část vložky je tvořena nepropustnou folií a opatřena lepícím proužkem či proužky. Pro větší pohodlí a bezpečnost bývají některé typy vložek opatřeny křidélky, které se přehnou přes okraj kalhotek a brání bočnímu posunu vložky.

Ještě na přelomu 19. a 20, století byly vložky luxusním zbožím, od 20. let se začaly již vyrábět průmyslově. Od roku 1930 byly k dispozici textilní vložky s páskem na knoflík. V roce 1950 již byly dámské vložky běžně k dispozici, ale jejich kvalita byla s porovnáním se současností velmi nízká: snadno propouštěly krev a nosily se v kalhotkách vyplněných igelitem. V 60. letech 20. století se začaly na trhu objevovat vložky na jedno použití, které již byly vybaveny neklouzavým gumovým pásem k uchycení ke spodnímu prádlu.

Protože menstruační vložky na jedno použití vznikly ve Spojených státech, do Česka pronikal tento vynález poměrně pomalu. K dispozici byly vložky vatové, složené z vrstev tuhé vaty v síťce, bez jakéhokoliv lepivého uchycení ke kalhotkám, první vložky s lepícím proužkem se začaly vyrábět v 70. letech 20. století.

Na konci 80. let byly v tehdejší ČSSR menstruační vložky nedostatkovým zbožím. viz Wikipedie

 

Další alternativy menstruačních potřeb:

Pokud jste otevřená dalším osvědčeným alternativám papírových vložek a jednorázových tampónů, můžete vyzkoušet i menstruační kalíšek, interlabiální vložky, látkové tampony, menstruační mořskou houbu či volnou menstruaci.

Shrnutí:
látkové vložky vypadají jako klasické jednorázové vložky, jen jsou bezkonkurenčně pohodlnější - obzvlášť příjemný materiál je biobambusový aksamit a biobavlna, kterou používám při šití látkových vložek nejčastěji
- zdravější - protože neobsahují deodorační, bělící gely a další přísady, které mohou způsobit vaginální problémy
- ekologické - stejně jako dětské pleny
-ekonomické - náklady na pořízení látkových vložek se cca do půl roku až roka vrátí

Interlabiální vložky - mini látkové vložky

 

Interlabiální vložky jsou z toho nejlepšího materiálu, jelikož se bezprostředně dotýkají těch nejcitlivějších ženských partiích. Stejně jako látkové vložky a látkové pleny , i tyto mini vložky šetří přírodu, Vaší peněženku a Vaši... :-) Vaše tělo. Je to ekonomická a ekologická varianta látkových vložek a tamponů. Interlabiální vložka je něco mezi tamponem a vložkou.

Použití: Vkládají se přeložené na polovinu podélně mezi stydké pysky, avšak ne do pochvy. Jejich použití je vhodné při lehké inkontinenci, ke kalíšku a ve dnech nejsilnější menstruace, během noci, nebo při běžné menstruaci spolu s intimkou (doporučuji intimku s PUL). Jejich cílem je zachytit největší přívaly menstruační krve a tím zabránit putování menstruační krve po menstruační vložce. Při menstruaci a inkontinenci je ocení zejména ženy během sportu, při prudkém vstávání, kašlání. Její užití není možné v bazénu. Jsou velmi pohodlné, většina žen o nich ani neví, to je nebezpečné na toaletě, kdy můžete snadno zapomenout, že mini vložku máte a spadne Vám do toalety.

Údržba interlabiálních vložek je stejná jako u látkových vložek - prostě je namočte a vyperte na 40°C- 60°C. Je vyrobena z bambusu, který je přirozeně antibakteriální, velmi savý a příjemný.

Způsob dopravy
Balíčky odesílám doporučeně Českou poštou nejpozději do 5ti dnů od připsání peněz na účet za cenu 55 Kč. Větší balíčky(obvykle více jak 8-10 vložek) odesílám doporučeně za 90 Kč. Při objednávce nad 800 Kč zasílám jako „balík do ruky“ za cenu 140 Kč. V případě domluvy lze objednávkou vyzvednout i osobně v Českých Budějovicích.
Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Žádné aktuální informace.
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím