Profil uživatele
Švadlenka sochy
Prodávající
Mukařov, Srbín
Registrace: 22.2.2018

Jan Švadlenka se narodil 29. 12. 1963 v Praze na Bulovce. Ve svých sedmi letech začal s fotbalem ve Slavii, kde se již v 15 propracoval do A dorostu, reprezen- tace Prahy a ČSR. Hrál na postu stopera nebo před- stopera. Útočníci soupeře to s ním neměli jednoduché, byl tvrdý a nesmlouvavý a tato jeho vlastnost mu zůstala do konce kariéry.

Po absolvování stavební průmyslové školy hostoval rok v třetiligové Tatře Smíchov, potom následovala vojna. Po vojně Slavie a v jednadvaceti vstup do I. ligy, kde odehrál 23 zápasů.

Jeho nejsilnějšími zážitky byly tři odehrané derby se Spartou před vyprodanými stadióny a jeden střelený gól v Prešově po nahrávce Karla Jarolíma, nynějšího trenéra Slavie. Po náhlém přestupu do II. ligového Xaverova, kde strávil 7 let přišly první zdravotní problémy.

Následovalo hostování v divizním Meteoru a konec kariéry v přeboru v Čelákovicích. Záda bolela a narušené nervy v levé noze nedovolily pokračovat. Musel si tedy položit otázku, co dál?

V té době se již asi dva roky zabýval ve volných chvílích tvorbou kožených koláží v kombinaci s různými materiály a dlouho na sebe nedala čekat ani první socha. Vznikaly sochy s motivy kapek plných oblých tvarů a harmonie, přišla první hlava, první ženské akty, období surrealismu, doba objevování nových materiálů i postupů. Uskutečnily se první samostatné výstavy, přišla i pozvání na sympozia. A tak se stal s fotbalisty znenadání sochař. Jan Švadlenka je převážně autodidaktem na optimální postupy a metody přichází sám experimentováním, pozorováním.

Touha dotknout se věčnosti je nedílnou součástí autorovi tvorby. Obrazy vytvořené metodou vrstvení a stírání barev se symbolickými motivy ve stylu informelu, také malé terakoty či velkorozměrné dřevěné sochy vznikající hlavně na sympoziích. Jan Švadlenka je i autorem dvou básnických sbírek a textařem vlastních romanticky laděných písní a zároveň i jejich interpretem, vydal dvě CD. Je iniciátorem sympozií a pracovních setkání sochařů. Své sochy vystavuje v několika galeriích, jsou součástí výzdoby mnoha veřejných i soukromých prostor doma i v zahraničí. Švadlenkovy sochy vlastní např. režisér muzikálů na ledě M. Šimek a režisér J. Jakubisko, který sochu "Zasněná" umístil do svého filmu "Post coitum" (s Frankem Nerem a Lucií Vondráčkovou). Režisér Jakubisko použil také metrové šachy Jana Švadlenky svém historickém filmu Bathory.

imageimage

Komentáře
Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Blog
Žádný záznam v blogu.
Fler Boxy
Žádný veřejný FlerBox.
Fler kluby
Uživatel nevlastní žádný Fler klub.
Top nominace
Uživatel nevytvořil žádnou Top nominaci.
Fotogalerie
Žádná fotografie ve Fler fotogalerii.
 
Novinky
Žádné aktuální informace.
Zboží
Načítá se zboží ...
Oblíbení uživatelé
Žádní oblíbení uživatelé.
Oznámit porušení pravidel tímto uživatelem.
Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím