Achát, 63,95 ct., 40,0x28,2x6,5 mm

Achát / ID - CHAL-23/010 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 63,95 ct.. / Rozměry - 40,0x28,2x6,5 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - Barvený / Původ - Afrika/Brazílie

Velký kabošon Achátu v kombinaci temně hnědé a krémové. Lot jsem kupoval jako nedobarvovaný, ale u větší části kamenů se barvení potvrdilo, proto píšu barvený.

Tvar - pravidelný. Vyleštění - velmi dobré.

Další chalcedony v mé nabídce naleznete zde.

Další Acháty v mé nabídce naleznete zde.

 

ACHÁT

Chemický vzorec - SiO2 příměsi Fe, Al, Mg, Ca, Ni, Cr

Barva - bílá, modrá, červená, zelená, žlutá, oranžová, hnědá, růžová, fialová, šedá, černá, páskovaný, vícebarevný

Průsvitný či opakní v závislosti na jeho vnitřní struktuře

Hustota - 2,65 g/cm? 2,6 až 2,7 ,  2,63 až 2,65

Index lomu - 1,54 až 1,55

Dvojlom - 0.009

Lesk - skelný

Tvrdost 7  (rýpe do skla),

Štěpnost - žádná

Lom - nerovný, tříštivý nebo lasturnatý

Houževnatost - Křehký - houževnatý

Vryp - bílý

Rozpustnost - v KOH i dalších zásadách

Ostatní

Často fluorescenční

 

Minerální třída Křemen (Chalcedon).

Achát je páskovaná (skvrnitá) odrůda chalcedonu - křemene. Mívá krásné vzory a barvy, ale sytě zbarvený páskovaný a dostatečně průhledný drahokam je vzácný. Žádné dva acháty nejsou stejné, každý má charakteristické rozdíly v kresbě. Těží se velkém množství i ve velmi velkých velikostech a obecně patří k nejdostupnějším minerálům.
Jednotlivé lokality poskytují kameny podobné ve stylu kresby a barvy, proto se mnoho achátů prodává pod názvem s geografickou předponou. Například Laguna achát, nebo Botswana achát. Další používané názvy odrůd evokují určité barvy nebo vzory.

Kameny přirozeně zbarvené jsou nesrovnatelně hodnotnější než dobarvované. Na vrcholu pomyslného žebříčku popularity stojí dentritické a moss acháty.

Obecně je achát velmi pevný a houževnatý matriál, vyjímkou mohou být některé výrazněji páskované odrůdy, které mohou vykazovat odlučnost podél vrstevU těchto je na místě určitá opatrnost při zasazování a neměly by se čistit v ultrazvuku. Je odolný chemikáliím a rozpouštědlům, ale u dobarvovaného materiálu může dojít k vyblednutí.

Acháty velmi dobře přijímají barvu a tak je naprostá většina materiálu na trhu uměle obarvena a to nejen do křiklavých, ale často i do tlumených a jemných pastelových odstínů. Staré testy s vložením do igelitového pytlíku a zahřátím jsou s moderními barvami neučinné, doporučuji obětovat několik kamenů/korálků z návleku navíc (k ostatnímu testování) a zkusit nechat odmočit v ředidlech a rozpouštědlech. Pokud není přímo uvedeno jinak vždy předpokládejte, že se jedná o materiál barvený. Velmi časté je zavádějící označení úprav jako Unheated (=nevypalovaný), což u většiny minerálů znamená to samé jako Bez úprav, ovšem u Achátů (a Chalcedonů, Onyxů) znamená pouze , že materiál nebyl výpálen, ale nevylučuje barvení. Podle mých zkušeností to vždy znamená barvení. 

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
achát
,
ostatní
Úprava:
kabošony
,
nevrtané
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
4.29 €
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 24.10.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 5808120
  Počet zobrazení: 18x
  Vloženo: 4.12.2014
  Počet udělených: 0x