Dendritický opál, 64,95 ct., 34,4x34,2x6,7 mm

Opál, dendritický / ID - OPL-26/020 / Brus - Mudge-Kabošon / Hmotnost - 64,95 ct. (12,99 g.) / Rozměry - 34,4x34,2x6,7 mm / Čistota - Průsvitný /  Barva - Více-barevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Madagaskar

Velký dendritický opál se zajímavou, kontrastní kresbou. Jedná se o obecný opál, tedy bez barvohry.

Tvar - lehce nepravidelný. Vyleštění - dobré (trhlinka na povrchu, viz foto).

Další Opály v mé nabídce naleznete zde.

 

OPÁL

Chemický vzorec - SiO2nH2O obsah vody je obvykle mezi 6% až 10%

Barva – všechny odstíny, drahý opál s barvohrou

Transparentnost - průhledný až neprůhledný

Specifická hmotnost - 1,99-2,23 g/cm3 (1,98 až 2,5)

Tvrdost - 5,5 - 6,5 (5-6,5)

Index lomu - 1,420až 1,470 (1,37-1,52)

Dvojlom - Žádný

Lesk - skelný až voskový může být i perleťový, nebo pryskyřičný

Štěpnost - není

Lom - lasturnatý

Houževnatost - křehký

Vryp - bílý

 

Opál je forma křemene s určitým podílem vody vázané v jeho krystalické mřížce.

Má nedostatečnou tvrdost, slabý lesk i brilanci, ale i tak je tato odrůda zařazena mezi Drahokamové odrdy. Vděčí za to výrazně omezené dostupnosti-vzácnosti, ale hlavně neopakovatelné hře barev (IRIZACE, ne OPALIZACE!!), která je mezi jinými přírodními kameny zcela unikátní (zvláště estetické kameny mohou být dokonce cennější než diamant). Hra je tvořena duhovými záblesky, které se mění s úhlem pohledu. Hra barev se může skládat z velkých jednotlivých záblesků (irizace - schillers), nebo jsou tvořeny malými hustými záblesky. Intenzita, odstíny barevných záblesků a jejich rozložení je rozhodujícím faktorem v hodnocení opálu. Nejméně oceňované odstíny barvohry jsou zelená a modrá, naopak za nejhodnotnější se považují fialové, oranžové a zvláště červené záblesky.

Opály zobrazující hru barvev jsou označovány jako drahé opály, a opály bez tohoto efektu jako obecné opály. Existuje mnoho odrůd drahých i obecných opálů.

Nejžádanější a nejhodnotnější forma drahého opálu je Černý Opal (opál s tmavě modrou, tmavě zelenou nebo černou základní hmotou a se silnou hrou barev). Druhou významnou odrůdou je Bílý opál (základní barva - bílá, žlutá, smetanová atd. se silnou hrou barev), dalšími odrůdami jsou např.: Matrix opál, Boulder opál, Harlekýn opál…. Ve šperkařství se ale používají i obecné opály, mezi nejhodnotnější patří Ohnivý opál, který je průhledný až průsvitný s oranžovou, červenou až žlutou barvou (jedna z mála forem která se hlavně fasetuje), velmi vzácně má i tento opál hru barev a je pak označován - Precious Fire Opal. Existuje sposta dalších odrůd a obchodních označení, často nazvaných podle odstínu či lokality.

Opál patří mezi velmi náročné kameny, jak při práci s ním, tak na uchovávání a nošení. Je výrazně měkký a křehký, je tedy náchylný k praskání a poškrábání. Zvláště drahé opály by měli být vždy zasazeny do nějaké formy ochranného zasazení a použity výhradně do šperků/klenotů pouze k občasnému nošení. Barvohra nevíce vynikne v uzavřeném zasazení, zvláště při začernění lůžka (patří k málu kamenům u kterých je tolerovatelné - při informování zákazníka, podkládání tmavou fólií). Obsahuje vázanou vodu a může poměrně snadno vyschnout (degradovat, a ztratit barvohru) a naopak velmi snadno přijímá tekutiny – což může kámen taktéž poškodit. Neměl by být nošen ani na přímém slunci (vysušuje ho), v žádném případě by neměl přijít ani do vody např. na koupalištích, při umívání rukou, o mýdlech, saponátech, parfémech, čistidlech… ani nemluvě (mohou kámen zakalit a zbavit barvohry), nesvědčí mu ani pot. Pokud není delší dobu nošen měl by být uložen v temném, přiměřeně vlhkém prostředí, aby nevysychal. Opál se nesmí čistit v ultrazvuku ani páře. Už při relativně nízkých teplotách ztrácí barvohru, degraduje a praská. Většina chemických přípravků používaných ve zlatnictví i běžné domácí chemie jej poškozuje.

Opály jsou (vzhledem k rozdílu hodnoty jednotlivých forem) velmi často upravováný. Dobře přijímají barvu, proto je barvení (Dyed, Color Enhancement, Smoked…) velmi časté (mnoho drahých bílých o. se barví do odstínů hodnotnějších černých). Ostatní formy úprav nejsou tak časté. Ale velice časté jsou komponované kameny - opálové dublety a triplety. Jedná se o tenké plátky drahého opálu lepené na základní materiál (dublet). Někdy se ještě pokrývají tenkou vrstvou čirého křemene, syntetického spinelu, skla… (triplet). U obecných opálů je dobarvování ještě mnohem hojnější a drtivá většina kamenů se vzácnými, hodnotnými a čistými odstíny jsou uměle dobarvené, i ostatní formy úprav jsou zde mnohem hojnější než u opálů drahých.

Je znám způsob jak vyrobit syntetické opály a tento material dnes už na trzích naprosto drtivě převládá. V podstatě je docela velký problem v záplavě syntetických drahých opálů narazit na nějaký přírodní. Vyrábějí se ve všech odstínech, jak ve formě zcela průhledné tak mléčné i pouze průsvitné (i v jednom kameni), s barvohrou velmi intenzívní až téměř chybějící, jak formy Schiller, tak i mozaikovité. Navíc existuje i nepřeberné množství imitací jak drahých tak i obecných. U drahých jsou poměrně povedené určité formy plastu a Slocum stone. U obecných jsou imitace take velmi časté, nejčastěji ze skla, plastů a pryskyřic. Jednou z nejhojnějších imitací je OPALIT, což je forma skla (není to syntetický opal!!!, ale pouhá skleněná imitace!!!). Poměrně časté je i vydávání jiných, levnějších minerálů za opály. V návlekovém materiálu - korálcích je situace zcela zoufalá, drtivá většina běžně dostupných návleků je vyrobena z imitací nebo ze syntetického opálu, ale nejčastěji za směsy těchto materiálů (např. synt.opál a opalit….) někdy i s přídavkem přírodních kamenů.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
opál
Úprava:
kabošony
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9511898
  Počet zobrazení: 27x
  Vloženo: 26.4.2018
  Počet udělených: 0x