Fluorit, Argentina, 22,38 ct., 18,1x16,8x7,2 mm

Fluorit / ID - FLR-0045 / Brus - Oktqagon / Hmotnost - 2,77 ct. / Rozměry - 18,1x16,8x7,2 mm / Čistota - I 1-2 /  Barva - Více-barevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Argentina

Broušený Flourit v dobré čistotě s pěknými, čistými a kontrastními barvami. Kámen obsahuje pevnou vnitřní trhlinku, proto nesmí do ultrazvuku (ale to žádný fluorit, zvláště s vrstvenými vzory). 

Brus - dobrý-střední (nízký). Fasetace - dobrá (lehce nepravidelná). Vyleštění - velmi dobré (ale velmi drobný odštěpek v hraně kamene - po zasazení bude zcela zkrytý).

Všechny fluority v mé nabídce naleznete zde.

 

FLUORIT (KAZIVEC)

Chemický vzorec - CaF2

Barva – téměř všechny barvy, často vícebarevná

Transparentnost - Průhledný až průsvitný

Hustota – 3,00-3,25

Index lomu - 1,434 (1,433-1,435)

Dvojlom - žádný

Lesk - Skelný

Tvrdost – 4

Štěpnost - dokonalá ve čtyřech (osmi) rovinách

Lom - lasturnatý

Houževnatost – Velmi křehký

Vryp - Bílý

 

Fluorit se vyskytuje snad ve všech barvách a odstínech, často s více kontrastními barvami v jednom kameni -  nejčastěji vytváří vrstvené-páskovité vzory. Obecně je relativně hojný a dostupný minerál, ale velice rád praská a odštěpuje se při broušení, proto broušené kameny nejsou zdaleka tak dostupné, jak by se dalo předpokládat. Bohužel má velmi nízkou tvrdost a je velmi křehký, což jeho využití ve šperkařství take značně omezuje. Ovšem vzhledem k atraktívním barvám často v zajímavých kombinacích, by bylo škoda tento minerál pro šperkařské využití zcela zatracovat.

Fluorit je silně fluorescenční v ultrafialovém světle (termín ,,fluoreskovat" je odvozen právě od fluorit). Poměrně často se nalézají i velké a dokonalé krystaly s vysokou čistotou a čistou jasnou barvou. Za nejhodnotnější barvu se považuje fialová (Deep Purple Fluorit se může silně podobat ametystu),  smaragdově zelená a sytě růžová.

Vzhledem k jeho velmi nízké tvrdosti a křehkosti je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění, že nedojde k poškrábání nebo odštípnutí, zvláště hrany faset se velmi snadno poškodí. Zasazení se volí vždy hluboké, ochranné a není vhodný do prstenů a náramků a šperků k dennímu nošení. Kameny s vrstveným vzorem rády praskají podél vrstev. Kameny fasetované jsou záležitostí spíše pro sběratele, při zasazování totiš velice rády praskají a odštěpují se. Kabošony a korálky jsou sice odolnější, ale velmi snadno se poškrábou, ztratí lesk a poškodí se zvláště v okolí dírek. Některé kameny mohou časem na přímém slunci blednou. Fluorit je náchylný na vysoké teploty, už při zahřátí často praská. Korálky v návleku vždy oddělujte uzlíky, jinak se brzo odřou - tuto běžnou vadu kontrolujte vždy při nákupu (výrazně snižuje hodnotu a cenu korálků). V podstatě ve všech kyselinách a hydroxidech ztrácí lesk a rozpouští se. Čistění v ultrazvuku je velmi rizikové a nemělo by být u šperků s fluoritem používáno.

Poměrně běžným ošetřením je ozáření kamene pro získání hodnotných tzv. neonových odstínů. Fasetované kameny nebývají většinou difuzně barveny, ale u kabošonů a korálků je naopak velmi časté.

 Imitace nebývaly běžné, ale v poslední době se docela rozšířily skleněné a plastové imitace s vrstveným vzorem. Někdy bývá imitovám záměnou za jiné levnější minerály.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
15.47 €
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 27.1.2020 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 8486111
  Počet zobrazení: 113x
  Vloženo: 27.4.2017
  Počet udělených: 3x
  Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím