Fluorit, Čína, 5,66 ct., 9,6x9,4x6,6 mm

Fluorit / ID - FLR-2s/001 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 5,66 ct. / Rozměry - 9,6x9,4x6,6 mm / Čistota - I /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Čína

Vysoký kabošon Flouritu v jemné kombinaci barev. 

Tvar - nepravidelný. Vyleštění - dobré.

Všechny fluority v mé nabídce naleznete zde.

 

FLUORIT (KAZIVEC)

Chemický vzorec - CaF2

Barva - čirá, bílá, modrá, zelená, žlutá, oranžová, červená, růžová, fialová, černá, často vícebarevná

Transparentnost - Transparentní až průsvitný

Lesk - Skelný

Index lomu - 1,434

Dvojlom - žádný

Tvrdost - 4

Vryp - Bílý

Štěpnost - dokonalá ve čtyřech rovinách

Lom - lasturnatý

Houževnatost - Křehký

Hustota - 3-3,25

Fluorit se vyskytuje snad ve všech barvách a často s více kontrastními barvami v jednom kameni -  nejčastěji vytváří vrstvené-páskovité vzory. Poměrně často se nalézají i velké a dokonalé krystaly. Bohužel má fluorit nízkou tvrdost a je křehký, což jeho využití ve šperkařství značně omezuje. Nemůže být používán jako tradiční drahokam a musí se mu uzpůsobit forma šperku. Ovšem vzhledem k jasným atraktívním barvám by bylo škoda tento minerál zcela zatracovat.

Za nejhodnotnější barvu se považuje fialová (Deep Purple Fluorit se může silně podobat ametystu). Fluorit často jasně fluoreskuje v ultrafialovém světle (termín ,,fluoreskovat" je odvozen od fluorit). 

Vzhledem k jeho velmi nízké tvrdosti a křehkosti je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění, že nedojde k poškrábání nebo odštípnutí. Zasazení se volí vždy hluboké, ochranné a není vhodný do prstenů a náramků. Kameny s vrstveným vzorem rády praskají podél vrstev. Kameny fasetované jsou záležitostí spíše pro sběratele, při zasazování totiš velice rády praskají a odštěpují se. Kabošony a korálky jsou odolnější. Některé kameny mohou časem na přímém slunci blednou. Fluorit je náchylný na vysoké teploty a při prudkém zahřátí rád praská. Korálky v návleku vždy oddělujte uzlíky, jinak se brzo odřou - tuto běžnou vadu kontrolujte vždy i při nákupu (výrazně snižuje hodnotu korálků).

Poměrně běžným ošetřením je ozáření kamene pro získání hodnotných tzv. neonových odstínů. Fasetované kameny nebývají většinou konvenčně barveny. U kabošonů a korálkového materiálu je difuzní dobarvování velmi časté. Imitace nebývaly běžné, ale v poslední době se docela rozšířily skleněné imitace s vrstveným vzorem.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
2.12 €
doprava
Poštovné a balné: 3.47 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.47 €
Možnosti platby:
  pouze 1 ks | k odeslání do 4 dnů * K odeslání: 24.7.2018 Dostupnost: skladem Termín odeslání: do 4 dnů od dostupnosti (po-pá)
  * Platba převodem prodlužuje termín o dobu připsání úhrady na účet.
   
   
  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9507141
  Počet zobrazení: 32x
  Vloženo: 24.4.2018
  Počet udělených: 0x