Fluorit, Čína, 5,66 ct., 9,6x9,4x6,6 mm

Fluorit / ID - FLR-2s/001 / Brus - Kabošon / Hmotnost - 5,66 ct. / Rozměry - 9,6x9,4x6,6 mm / Čistota - I /  Barva - Vícebarevný / Úpravy - Bez úprav / Původ - Čína

Vysoký kabošon Flouritu v jemné kombinaci barev. 

Tvar - nepravidelný. Vyleštění - dobré.

Všechny fluority v mé nabídce naleznete zde.

 

FLUORIT (KAZIVEC)

Chemický vzorec - CaF2

Barva – všechny barvy, často vícebarevná

Transparentnost - Průhledný až průsvitný

Hustota – 3,00-3,25

Index lomu - 1,434 (1,433-1,435)

Dvojlom - žádný

Lesk - Skelný

Tvrdost – 4

Štěpnost - dokonalá ve čtyřech (osmi) rovinách

Lom - lasturnatý

Houževnatost - Křehký

Vryp - Bílý

 

Fluorit se vyskytuje snad ve všech barvách a odstínech, často s více kontrastními barvami v jednom kameni -  nejčastěji vytváří vrstvené-páskovité vzory. Je relativně velmi hojný a obecnně široce dostupný. Bohužel má nízkou tvrdost a je velmi křehký, což jeho využití ve šperkařství značně omezuje. Ovšem vzhledem k atraktívním barvám často v zajímavých kombinacích, by bylo škoda tento minerál pro šperkařské využití zcela zatracovat.

Fluorit je silně fluorescenční v ultrafialovém světle (termín ,,fluoreskovat" je odvozen právě od fluorit). Poměrně často se nalézají i velké a dokonalé krystaly s vysokou čistotou a čistou jasnou barvou.Za nejhodnotnější barvu se považuje fialová (Deep Purple Fluorit se může silně podobat ametystu),  smaragdově zelená a sytě růžová.

Vzhledem k jeho velmi nízké tvrdosti a křehkosti je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění, že nedojde k poškrábání nebo odštípnutí, zvláště hrany faset se velmi snadno poškodí. Zasazení se volí vždy hluboké, ochranné a není vhodný do prstenů a náramků a šperků k dennímu nošení. Kameny s vrstveným vzorem rády praskají podél vrstev. Kameny fasetované jsou záležitostí spíše pro sběratele, při zasazování totiš velice rády praskají a odštěpují se. Kabošony a korálky jsou sice odolnější, ale velmi snadno se poškrábou a ztratí lesk a poškodí v okolií dírek, v návlecích je nutné jednotlivé korákky oddělovat uzlíky. Některé kameny mohou časem na přímém slunci blednou. Fluorit je náchylný na vysoké teploty, už při zahřátí často praská. Korálky v návleku vždy oddělujte uzlíky, jinak se brzo odřou - tuto běžnou vadu kontrolujte vždy i při nákupu (výrazně snižuje hodnotu korálků). Vpodstatě ve všech kyselinách a hydroxidech ztrácí lesk a rozpouští se. Čistění v ultrazvuku je velmi rizikové a nemělo by být na fluorit aplikováno.

Poměrně běžným ošetřením je ozáření kamene pro získání hodnotných tzv. neonových odstínů. Fasetované kameny nebývají většinou konvenčně barveny. U kabošonů a korálkového materiálu je konvenční dobarvování velmi časté. Imitace nebývaly běžné, ale v poslední době se docela rozšířily skleněné imitace s vrstveným vzorem. Někdy bývá imitovám záměnou za jiné levnější minerály.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: 3.46 €
Platba předem
Česká pošta - psaní doporučené3.46 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9507141
  Počet zobrazení: 36x
  Vloženo: 24.4.2018
  Počet udělených: 1x