Granát Rhodolit, Afrika, 1,13 ct., 6,9x6,8x3,4 mm
Velice se omlouvám, ale kvůli sezonně zvýšené pracovní vytíženosti, může být odesílání balíčků a komunikace lehce zpožděna.

Granát Red / ID - GR-00/098 / Brus - Trilion / Hmotnost - 1,13 ct. / Rozměry - 6,9x6,8x3,4 mm / Čistota - VS /  Barva - Růžově červená s oranžovým tónem / Úpravy - Bez úprav / Původ - Afrika

Broušený červený granát (pyrop-almandin, respektive rhodolit) s pěknou jasnou barvou a bohatou jiskrou. Odstín se lehce liší v různých zdrojích světla.

Brus - dobrý-střední (nižší než je ideální). Fasetace - dobrá. Vyleštění - velmi dobré.

Granáty z mé nabídky naleznete zde.

RHODOLIT (Granát rhodolit)

Chemický vzorec - Variabilní formule (Mg, Fe, Mn)3Al2Si3O12

Barva - červená, fialová, růžová, purpurová

Transparentnost – průhledný až průsvitný

Tvrdost – 6,5-7,5

Hustota - 3,84 g/cm3 +- (jiné zdroje 3,78-4,05)

Index lomu - 1,760+- (1,74-1,79)

Dvojlom - Žádný

Lesk - Skelný

Štěpnost - 2,2 v úhlu 90 °

Lom - Nerovný

Vryp - Bezbarvý

Rozpustnost - v kyselinách nerozpustný

Charakteristické inkluze - Časté vrostlice oxidu manganu.

 

 Granáty velmi často vytvářejí řady, kde se jednotlivý členové odlišují podílem dvou chemických prvků ve struktuře. Rhodolit je prostředním členem granátové řady Almandin (Fe) - Pyrop (Mg), ale je vzácnější a hodnotnější než obě tyto odrůdy. Název rhodolit není vědecký termín, a tato forma granátu není uznána jako individuální minerální odrůda. Přez tuto skutečnost, je termín ve šperkařské praxi běžně používán. 

Největším kladem rhodolitu jsou jeho krásné růžové až purpurové odstíny. Zvláště purpurové (nepřítomné u jiných červených granátů) mohou být tak hluboké, že konkurují barvě rubínu. Jako jiné odrůdy granátu má slušnou brilanci a silný lesk, což vyvažuje nižší, ale dostatečnou tvrdostí. Poměrně často obsahuje nežádoucí žilky černého oxidu manganu (někdy i poměrně estetické). 

Granáty jsou obecně velmi trvanlivé drahokamy vhodné do všech druhů šperků i generačních. Při zasazování je ale lepší dát pozor, aby nedošlo k odštípnutí rundisty (je křehký). Kameny bez defektů snášejí vyšší teplotu a čistění v ultrazvuku většinou bez požkození a změny barvy. Ale v žáru pukají.

Granáty, včetně rhodolitu, obecně nebývají posilovány v barvě, a jejich barvy bývají  přirozené. Ovšem není vyloučeno napouštění oleji k zlepšení čistoty a dočasnému posílení barvy.

Občas se na trhu objevují skleněné imitace (u návlekového materiálu-korálků jsou zcela běžné a v cenově "dostupném" materiálu vyšší čistoty velmi hojné). Zcela běžná imitace je dnes Kubická zirkonie v odstínu granátu (levný umělý material), například v čínských strojově vyráběných špercích tato imitace drtivě převládá. Někdy se za rhodolit vydávají levnější odrůdy granátu. A naopak občas je rhodolit vydáván za některé hodnotnější minerály podobné barvy.

Kategorie:
 
Os. kategorie:
Barvy:
Minerály a ostatní:
ostatní
Úprava:
broušené
 
Klíčová slova:
 
Materiál:
 
Techniky:
Sdílet:

Vložení komentáře: Pro přístup k této funkci se prosím přihlaste nebo se nejprve zaregistrujte.
Cena není dostupná
doprava
Poštovné a balné: zdarma
Platba předem
ZDARMA - Česká pošta - psaní doporučené0 €
Možnosti platby:

  Zboží je vyprodáno nebo není dostupné.
  Přesto máte zájem o toto zboží? Zkuste kontaktovat prodejce s žádostí o výrobu pomocí odkazu Poslat dotaz na zboží níže.

  Informace
  « »

  Aktivity
  Poslat dotaz na zboží

  Informace o zboží
  Prodejce: Kalkin
  Katalogové č.: 9514054
  Počet zobrazení: 66x
  Vloženo: 27.4.2018
  Počet udělených: 1x
  Provozovatel jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Více informací. Souhlasím